Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2013 birželio 12d. 15:31

Socialdemokratai tvirtina, jog Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis liberalams užkliuvo, nes užsimojo prieš klanus

Vytenis Povilas Andriukaitis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Vytenis Povilas Andriukaitis
Valdantieji socialdemokratai gina savo deleguotą sveikatos apsaugos ministrą Vytenį Povilą Andriukaitį teigdami, jog opoziciniai liberalai jam interpeliaciją rengia dėl ministro siekių skaidrinti sveikatos sistemą.

„Kodėl liberalams taip užkliūva sveikatos apsaugos ministras? Ministras V.P.Andriukaitis pirmas šios srities ministras nepabūgęs siekti, kad sveikatos sistema užtikrintų pamatines žmogaus teises į gyvybę ir orumą, tarnautų žmogui, o ne klanams, kad ji būtų skaidri, kokybiška ir vienodai prieinama kiekvienam Lietuvos piliečiui“, – rašoma trečiadienį išplatintame Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pareiškime.

„Per pastaruosius dvidešimt metų vykdant neoliberalias reformas šios žmogaus teisės buvo sąmoningai siaurinamos, įvedami mokesčiai pagrindiniams tyrimams ir paslaugoms, argumentuojant tai valstybinių lėšų trūkumu. Dėl liberalios doktrinos ir dėl nepakankamo sveikatos priežiūros sistemos finansavimo Lietuvos gyventojų mirtingumo rodikliai yra aukšti“, – tvirtina socialdemokratai, aiškinantys, jog jų ministras sveikatos sistemos problemas siūlo spręsti iš esmės.

Tuo metu per pastarąjį dvidešimtmetį būtent socialdemokratų partijos deleguoti ministrai yra ilgiausiai vadovavę sveikatos apsaugai. Juozas Olekas sveikatos apsaugos ministru yra buvęs 5 kartus, Antanas Vinkus – 2 kartus, 14 – oje Vyriausybėje Sveikatos apsaugos ministru yra buvęs ir dabartinis Sveikatos apsaugos viceministras Gediminas Černiauskas.

„Ministras V.P.Andriukaitis siekia padėti visiems piliečiams, nesvarbu ar jie turtingi ar ne, gauti tai, ką valstybė yra įsipareigojusi savo Konstitucijoje. Jis nesiekia atimti iš pageidaujančių galimybės gydytis privačiai, tačiau privatus verslas toks ir turi būti – privatus, o ne naudojantis valstybės lėšas ir įrangą ir dar užsidedantis antkainį. Socialdemokratų ministras siekia, kad privačios gydymo įstaigos, gaunančios lėšas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, jas naudotų efektyviai ir skaidriai, teiktų už jas tas sveikatos priežiūros paslaugas, kurių dėl vienokių ar kitokių priežasčių negali užtikrinti viešos medicinos įstaigos“, – rašoma LSDP pareiškime.

Opozicinis Liberalų sąjūdis trečiadienį paskelbė inicijuojantis interpeliaciją sveikatos apsaugos ministrui socialdemokratui V.P.Andriukaičiui.

Interpeliacijos tekste daugiausiai klausimų ministrui užduodama dėl jo pasisakymų prieš privatų medicinos sektorių, keliami klausimai ir dėl komandos narių – patarėjų Dariaus Prialgausko, Arvydo Skorupsko bei viceministro Gedimino Černiausko – tinkamumo šioms pareigoms.

„Nuo pat pirmų savo kaip ministro veiklos dienų V.P.Andriukaitis labai aiškiai pasakė, kad privačios gydymo įstaigos, kurios veikia teisėtai, kurių veikla įtvirtinta ir pagrįsta Konstitucijos normomis ir visais veikiančiais įstatymais, buvo apkaltintos tuo, kad yra uzurpavusios neva tai sveikatos draudimo fondo pinigus, kad vyksta kažkokie neskaidrūs procesai, o nuo žodžių prasidėjo ir tam tikri veiksmai“, – trečiadienį spaudos konferencijoje pristatydamas interpeliacijos motyvus sakė Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis.

Ministras V.P.Andriukaitis siekia padėti visiems piliečiams, nesvarbu ar jie turtingi ar ne, gauti tai, ką valstybė yra įsipareigojusi savo Konstitucijoje

Liberalų sąjūdžio pirmininko pavaduotojas Gintaras Steponavičius tvirtino, jog skaidrumo siekius sistemoje deklaruojančio V.P.Andirukaičio artima aplinka kelia abejonių tiek dėl to paties skaidrumo, tiek dėl interesų.

„Kada žmogus išsikelia tikslus siekti sisteminių pertvarkų, mes pritariame būtinybei keisti situaciją dėl ilgalaikių ydų išgyvendinimo sveikatos sistemoje, bet patys įgyvendintojai vadovaujasi nederamais principais, ir vyrauja ne vieši, o privatūs interesai ir viso proceso politizavimas. Tai galima iliustruoti ir ministro aplinka, kur du patarėji ir viceministras yra susiję ne tik su neskaidriomis veiklomis, bet ir viešųjų ir privačių interesų pažeidimais“, – sakė G.Steponavičius.

Sveikatos apsaugos ministras V.P.Andriukaitis tuo tarpu teigia, kad interpeliacija jam būtų „dėkinga proga“ pateikti atsakymus.

„Džiaugčiausi interpeliacija, aš labai jos noriu. Aš tikrai nuoširdžiai sakau, aš jos noriu. Aš noriu pakviesti kiekvieną oponentą į diskusijas. Ir jeigu bus tokia didžiulė proga gauti teisę stovėti parlamento tribūnoje, aš būsiu labai laimingas“, – spaudos konferencijoje trečiadienį sakė ministras.

Interpeliacijos tekste liberalai klausia ministro, kodėl nepaisant šiemet 135,8 mln. litų didesnio Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto nei pernai, vidutiniškai 11 proc. sumažintas sveikatos priežiūros įstaigų finansavimas. „Tai neigiamai atsilieps sveikatos paslaugų prieinamumui ir kokybei. Kodėl savo veiksmais mažinate sveikatos sistemos finansavimą, taip sukeliant pavojų visos sveikatos sistemos finansiniam tvarumui?“ – rašoma interpeliacijoje.

Taip pat liberalai ministro klausia, kodėl šis viešai kalbėdamas apie privačią mediciną šią aštriai kritikavo, apkaltino „viešųjų finansų užvaldymu“, pasisakė už finansavimo privačiam sektoriui mažinimą.

„Jūsų viešai išsakyti teiginiai dėl padėties sveikatos apsaugos sistemoje yra klaidinantys, supriešina medikų bendruomenę ir Lietuvos visuomenę“, – rašoma interpeliacijos tekste.

„Jūs ne kartą teigėte, kad privačios įstaigos susirenka “grietinėlę„ – sveikus ir mokius jaunesnio amžiaus pacientus, o valstybinėms tenka sergantys, nemokūs vyresni pacientai. Tačiau Valstybinių ligonių kasų 2004 metų tyrimo duomenys rodo, kad nėra esminio amžiaus skirtumo tarp besigydančiųjų privačiose ir valstybinėse įstaigose: valstybinėse gydymo įstaigose užsiregistravusių žmonių amžiaus vidurkis siekė 38,22 metų, o privačiose – 38,19 metų“, – tvirtina liberalai.

Taip pat liberalai neigia ministro teiginius, kad privačiame sektoriuje brangiųjų tyrimų atliekama kur kas daugiau nei viešajame: „Tai taip pat yra tikrovės neatitinkantis teiginys – daugiau nei 70 proc. brangiųjų tyrimų atliekama viešojo sektoriaus asmens sveikatos priežiūros įstaigose, mažiau nei 30 proc. – privačiose“.

Džiaugčiausi interpeliacija, aš labai jos noriu

„Ar anksčiau nurodyti jūsų teiginiai reiškia, kad sveikatos apsaugos sistemą toliau kursite sistemingai priešindamas viešąjį ir privatų sektorių bei siekdamas privataus sektoriaus eliminavimo, pacientų teisės rinktis gydymo paslaugas panaikinimo?“ – socialdemokrato klausia liberalai. Jie ministro klausia, kodėl šis „neigia gyventojų teisę rinktis prieinamas sveikatos priežiūros paslaugas tiek valstybinėse, tiek privačiose įstaigose“.

Klausimuose dėl komandos narių ministro teiraujamasi, ar jis žino, kad jo patarėjas D.Prialgauskas yr pripažintas įtariamuoju baudžiamojoje byloje, kurioje nustatyta, kad Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijai, kur D.Prialgauskas dirbo, yra galimai padaręs turtinės žalos.

Taip pat interpeliacijos tekste minima, kad ministro patarėjas A.Skorupskas 2009-2011 metais dirbdamas Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje gydytoju neteisėtai ir nepagrįstai išdavė keliolika siuntimų ortopedijos priemonėms įsigyti. „Jų pirkimas buvo užsakomas iš viešosios įstaigos “Vilties žiedas„, kurioje A.Skorupskas, kaip paaiškėjo, 2010 metų birželio 2 dieną buvo neteisėtai įdarbintas gydytoju chirurgu. Tuo pat metu jis dirbo ir Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje. Iš pareigų įstaigoje “Vilties žiedas„ A.Skorupskas pasitraukė tik 2012 metais prasidėjus įvykio tyrimui“, – rašoma tekste.

Taip pat liberalai ministro klausia, ar šis žino, kad „viceministras G.Černiauskas turi bendrovės “Sveikatos ekonomikos centras„ akcijų“.

Sesijos metu ne mažiau kaip 29 Seimo nariai gali pateikti interpeliaciją ministrui, reikalaudama paaiškinti priimtų sprendimų motyvus. Ministras į interpeliaciją turi atsakyti per dvi savaites, dokumentas svarstomas parlamente.

Jeigu Seimo nutarimo dėl interpeliacijos projekte ministro atsakymas pripažįstamas esąs nepatenkinamas ir pareikštas juo nepasitikėjimas, tai toks nutarimo projektas gali būti priimtas slaptu balsavimu daugiau kaip pusės visų Seimo narių balsų dauguma. Tokį nutarimą priėmus, ministras turi atsistatydinti.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

SEB verslo augimo programa

01:31:00

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

01:09
05:12
30:48

Esports namai

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min