Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gruodžio 21d. 07:47

Socialdemokratų žvejyba drumstuose vandenyse

Vanduo
LŽ nuotr. / Vanduo

Milijoninių skolų spaudžiama Vilniaus savivaldybės valdoma įmonė „Vilniaus vandenys“ jau artimiausiu metu rengiasi vėl didinti mokesčius sostinės gyventojams. Tačiau, nepaisydami sunkios padėties, joje įsitvirtinę socialdemokratai randa šimtus tūkstančių litų sumokėti savo partijos bičiuliams už paslaugas.

Įmonė „Vilniaus vandenys“, pasak sostinės vicemero Romo Adomavičiaus, esanti labai sunkioje finansinėje padėtyje, apie tai pamiršta, kai kalba pasisuka apie Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) interesus.

„Vilniaus vandenų“ vadovas socialdemokratas Darius Norkus rado galimybių mokėti šimtus tūkstančių litų teisines paslaugas jiems teikiančiai taip pat socialdemokrato vadovaujamai advokatų kontorai. Šios kontoros atstovas dalyvauja ir viešųjų pirkimų komisijos, nukreipiančios milijoninės Europos Sąjungos (ES) paramos lėšas, darbe.

Advokatų kaita

Teisinių paslaugų sutartį su LSDP Etikos ir procedūrų komisijos nario advokato Kęstučio Virbicko atstovaujama Henriko Virbicko, K.Virbicko ir partnerių kontora gegužės mėnesį į šias pareigas paskirtas „Vilniaus vandenų“ vadovas D.Norkus sudarė rugpjūčio 18 dieną.

Tačiau dar anksčiau, liepos 1–ąją, partijos kolegą K.Virbicką „Vilniaus vandenų“ vadovas įtraukė į įmonės prekių ir paslaugų bei darbų viešųjų pirkimų komisijas. Panašiu metu buvo nutraukta anksčiau galiojusi teisinės pagalbos sutartis su kita – advokatų Lino Vilio ir partnerių kontora.

Pastarajai įstaigai „Vilniaus vandenyse“ atstovaujanti advokatė Beta Vilienė LŽ tvirtino nenorinti komentuoti sutarties su „Vilniaus vandenimis“ nutraukimo aplinkybių. „Tiesiog nutrūko ir nutrūko. Paklauskite „Vilniaus vandenų“ vadovų. Aš susilaikysiu nuo komentarų“, – kalbėjo ji.

„Vilniaus vandenų“ direktorius raštu LŽ teigė, kad jau daug metų ši įstaiga perka teisines paslaugas iš advokatų kontorų. „Nutrūkus sutartiniams santykiams su prieš tai bendrovei teikusia teisines paslaugas advokatų kontora, Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka buvo paskelbtas viešasis pirkimas, kuriame dalyvavo kelios advokatų kontoros. Taikant mažiausios kainos kriterijų, konkursą laimėjo H.Virbicko, K.Virbicko ir partnerių advokatų kontora“, – aiškino jis.

Viena nedidelė smulkmena: LŽ turimi dokumentai rodo, kad tuo metu, kai „Vilniaus vandenys“, kaip teigia vadovas, vykdė šį viešąjį pirkimą, advokatas K.Virbickas jau triūsė įmonės viešųjų pirkimų komisijoje.

Mažiausia kaina

Nors D.Norkus LŽ tvirtino, kad jo partijos bičiulio atstovaujama advokatų kontora buvo pasirinkta taikant mažiausios kainos kriterijų, sumą, už kurią perkamos teisinės paslaugos, atsisakė įvardyti. Netiesiogiai „Vilniaus vandenų“ vadovas leido suprasti, kad jos minėti nevertėtų ir LŽ.

„Sutarčių kaina pagal LR civilinio kodekso 1.16 str. priskirtina prie komercinę paslaptį sudarančios informacijos, kurią atskleisti galima tik visuomenės saugumo interesais. Asmenys, neteisėtais būdais įgiję informaciją, kuri yra komercinė (gamybinė) paslaptis, privalo atlyginti padarytus nuostolius“, – pareiškė D.Norkus, paklaustas apie advokatams mokamus pinigus.

Vis dėlto prisimenant tai, kad „Vilniaus vandenys“ yra savivaldybės valdoma įmonė, o jos išlaidas galiausiai vis tiek apmoka sostinės gyventojai, priversti pirkti šios monopolininkės teikiamas paslaugas, LŽ pasidalys su piliečiais turima informacija.

Kaip teigiama, už teisines konsultacijas, kurias įmonei teikia socialdemokratas K.Virbickas ir advokato padėjėja, taip pat socialdemokratė, LSDP Vilniaus skyriaus tarybos narė Julija Kvedorelytė, „Vilniaus vandenys“ kas mėnesį pakloja 28,5 tūkst. litų, taip pat suteikia patalpas darbui bei padengia papildomas su juo susijusias išlaidas. Bendra suma, kuri advokatams atiteks už metų triūsą (tiek galioja sutartis), – daugiau kaip 342 tūkst. litų.

Pareigūnas apstulbo

Be kitų paslaugų, „Vilniaus vandenų“ samdomas advokatas K.Virbickas talkina įmonei ir jos sudarytose viešųjų pirkimų komisijose. Jį įsakymu įgaliojusio dalyvauti šiame procese D.Norkaus nesustabdė net tai, jog viešuosius pirkimus reglamentuojantys įstatymai reikalauja, kad komisijų nariai būtų nepriekaištingos reputacijos, o tokiais, be kita ko, nelaikomi asmenys, pažeidę Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo reikalavimus. Būtent toks prasižengimas yra K.Virbicko biografijoje.

Kaip žinia, 2005–ųjų pradžioje Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) konstatavo, kad tuo metu Seimo kontrolieriumi dirbęs K.Virbickas viršijo įgaliojimus bei sukėlė interesų konfliktą, suteikdamas teisinės gynybos paslaugas Norvegijoje dėl prekybos žmonėmis teisiamam lietuviui – šis prostitucijos skandalas buvo plačiai nušviestas Norvegijos ir Lietuvos spaudoje. Įsipainiojęs į tarptautinį prostitucijos skandalą Seimo kontrolierius po šios išvados buvo atleistas iš pareigų. VTEK sprendimą galioti paliko ir K.Virbicko skundą vėliau nagrinėjęs Vilniaus apygardos administracinis teismas.

Stebėtis, kad šie skandalingi faktai nesutrukdė „Vilniaus vandenų“ vadovams skirti K.Virbicko į viešųjų pirkimų komisijas, turbūt nevertėtų. Tuo labiau kad įmonės vadovo D.Norkaus valia iki praėjusios savaitės pabaigos šioms komisijoms vadovavo vos prieš kelis mėnesius, birželio 1–ąją, už viešojo pirkimo proceso pažeidimus 500 litų nubaustas bendrovės Aprūpinimo ir ūkio tarnybos viršininkas, taip pat socialdemokratas, Tomas Biknevičius.

Nors viešuosius pirkimus reglamentuojantys įstatymai numato, kad asmenys, kuriems yra paskirta nuobauda už viešųjų pirkimų tvarkos pažeidimą, metus negali dirbti viešųjų pirkimų komisijoje, „Vilniaus vandenų“ direktoriui D.Norkui tai nesutrukdė paskirti T.Biknevičiaus komisijos pirmininku praėjus vos mėnesiui po nuobaudos, liepos 1–ąją.

„Bendrovei yra žinoma apie T.Biknevičiui Viešųjų pirkimų tarnybos taikytą nuobaudą, todėl naujai sudaromos viešųjų pirkimų komisijos sudėtyje jo nėra“, – LŽ pareiškė D.Norkus.

Viešųjų pirkimų tarnybos prie Vyriausybės direktoriaus pavaduotojas Vaidotas Jakštas, iš LŽ sužinojęs apie situaciją „Vilniaus vandenų“ viešųjų pirkimų komisijose, buvo apstulbęs. „Tai pirmas toks atvejis per mano darbo metus“, – sakė jis.

Postai – partijos nariams

Tiek „Vilniaus vandenims“ vadovaujantis D.Norkus, tiek jam šiuo metu talkinantis K.Virbickas šių metų pradžioje varžėsi dėl kur kas aukštesnių pareigų – pasikeitus Vilnių valdančiai koalicijai abu socialdemokratai siekė sostinės savivaldybės administracijos direktoriaus posto. Ši geidžiama vieta, kaip teigiama, ne be sostinės vicemero, LSDP Vilniaus skyriaus pirmininko R.Adomavičiaus užtarimo, atiteko jo partiniam pavaduotojui Vytautui Milėnui.

Netrukus naujasis savivaldybės administracijos vadovas buvo išrinktas ir „Vilniaus vandenų“ valdybos, be kurios žinios įmonė negali priimti jokių svarbesnių sprendimų, pirmininku. Gegužės 14–ąją V.Milėno įsakymu ankstesnį „Vilniaus vandenų“ direktorių Bronių Miežutavičių, kaip teigiama, globotą nuverstojo mero, „Tvarkos ir teisingumo“ partijos atstovo Juozo Imbraso, pakeitė socialdemokratas D.Norkus.

V.Milėnas tuo metu pripažino, kad permainos „Vilniaus vandenyse“ – „iš dalies politinis sprendimas“, tačiau tikino, kad daugiau įtakos turėjo ūkiniai reikalai.

Plaukia milijonai

Ūkinių reikalų „Vilniaus vandenyse“ išties daug. Pirmiausi ir didžiausi jų – daugiamilijoniniai europiniai projektai. Tie, apie kuriuos kalbėdamas prieš dvejus metus Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas ėjęs socialdemokratas Gintautas Paluckas prasitarė: „Turint omenyje, koks tai didelis ūkis (“Vilniaus vandenys“ – red.) ir kiek vykdo viešųjų pirkimų, tai, manau, ten yra galimybė piktnaudžiauti. Yra galimybė.“

Tai – projektai, apie kuriuos paklaustas dabartinis sostinės vicemeras Vidmantas Martikonis atsako retoriškai: „Ar partijos gauna iš jų naudos? To klausdami patys ir atsakote į klausimą. Ko reikėtų veržtis į tam tikrą postą paskirti savo partijos narį?“

Projektų – vykdomų ir dar tik planuojamų – „Vilniaus vandenyse“ yra išties nemažai. Būtent šiais metais baigiamas įgyvendinti Europos Sąjungos (ES) remiamas Neries baseino projektas, pagal kurį šalia sostinės esančiuose Bajoruose, Tarandėje bei Balsiuose statomi vandenvalos įrenginiai.

2008–ųjų spalį baigtam projektui Bajoruose per „Vilniaus vandenis“ išleista beveik 13 mln. litų europinių bei daugiau kaip 4 mln. valstybės biudžeto pinigų. Projektui Balsiuose, kurio vykdymas greičiausiai bus pratęstas, mat iki šiol įgyvendinti vos 43 proc. suplanuotų darbų, numatyta apie 44,5 mln. litų, iš jų daugiau kaip 17 mln. litų – iš ES Sanglaudos fondo, dar apie 18 mln. litų – iš valstybės biudžeto.

Darbams Tarandėje, kurie turi būti baigti iki ateinančių metų birželio, numatoma 41,4 mln. litų, iš jų beveik 23 mln. litų – iš Sanglaudos fondo, apie 18 mln. litų – iš biudžeto.

Kaip LŽ sakė ES finansinę paramą Lietuvai administruojančios Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros ryšių su visuomene specialistė Monika Kučinskaitė, naujajai 2009–2013 metų Sanglaudos programai „Vilniaus vandenys“ yra pateikę dvi kol kas dar nepatvirtintas paraiškas: vieną 58,52 mln. litų, kitą – 49,09 mln. litų paramai. Be to, dumblo valymo įrenginių statybos darbams yra pateikta 150 mln. litų paraiška Europos Komisijai.

Sumokės vilniečiai

Užmojai – didžiuliai, kaip ir ES skiriami pinigai, kurių panaudojimas tiesiogiai priklauso nuo „Vilniaus vandenyse“ įsitaisiusių socialdemokratų. Viena bėda – dėl gerokai ES limitus viršijančių projektų sąmatų dalį lėšų jiems įgyvendinti turi skirti pati bendrovė.

Žinant, kad įmonę šiuo metu slegia dešimtimis milijonų skaičiuojamos skolos, netenka abejoti, kad trūkstamas sumas bendrovei suneš ne kas kitas, o paprasti miestiečiai.

„Nėra kitos išeities, tik didinti vandens kainą. Šiandien „Vilniaus vandenų“ finansinė būklė labai sunki. Be to, reikia daryti investicijas, kurios nebuvo numatytos 2001 metais, kai buvo nustatyta vandens kaina. Visas finansavimas gula ant „Vilniaus vandenų“, o iš ko jie tai padarys? Būsimos investicijos bus įtrauktos į vandens ir nuotekų valymo kainą – kitų variantų nėra“, – tiesiai šviesiai LŽ pareiškė vicemeras socialdemokratas R.Adomavičius.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

01:02
23:03
01:29

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min