Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 05 30

Socializacijos centre apsilankę vaiko teisių specialistai: pirmoji pagalba – nuoširdus pokalbis

Netylant kalboms apie Kauno vaikų socializacijos centre (KVSC) „Saulutė“ vyraujančią sudėtingą situaciją, kurią iliustruoja dažni mergaičių nusižengimai, Kauno miesto vaiko teisių specialistai susitiko su mergaitėmis nuoširdaus pokalbio. Jo metu siekta išgirsti apie jas kamuojančias problemas, sužinoti praeities istorijas, kurios leistų geriau suprasti dabartinę mąstyseną ir elgseną.
Paauglių bėdos
Paauglių bėdos / Fotolia nuotr.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos pranešime spaudai rašome, kad viena svarbiausių Tarnyboje dirbančių specialistų misijų – išgirsti kiekvieno vaiko balsą. Kauno miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus (Kauno VTAS) vedėja Andželika Vežbavičiūtė, susitikusi su Kauno vaikų socializacijos centre „Saulutė“ gyvenančiomis mergaitėmis, prašė jų papasakoti apie savo kasdienybę, ragino išsakyti jas kamuojančias problemas, pasidalinti išgyvenimais, ateities planais.

„Kartais net ir kruopščiausiai suplanuoti pagalbos būdai ir priemonės tampa neveiksmingi, kai trūksta paprasčiausio žmogiško ryšio ir nuoširdaus pokalbio. Mes pas jus atvykome ne moralizuoti, o atvirai pasikalbėti. Jūs kiekviena suprantate, kodėl čia atsidūrėte ir, tikiuosi, kad nei vienai iš jūsų čia neteks sugrįžti dar kartą“, – linkėdama savo energiją ir geriausius būdo bruožus panaudoti savo ateities tikslų ir svajonių įgyvendinimui susitikime su mergaitėmis kalbėjo Kauno VTAS vedėja A. Vežbavičiūtė.

Pasiekti elgesio problemų turinčio vaiko vidų – sudėtinga užduotis

Pasak A. Vežbavičiūtės, šis susitikimas nebuvo lengvas, nes ne visos pašnekovės stengėsi užmegzti artimesnį kontaktą. Jos teigimu, kiekviena KVSC „Saulutė“ gyvenanti mergina – išskirtinė asmenybė, kurioje slypi įskaudintas, sužeistas vaikas, besistengiantis apsiginti šiurkščiu bendravimu ir maištaujančiu elgesiu.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Andželika Vežbavičiūtė
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Andželika Vežbavičiūtė

Pranešime teigiama, kad sudėtingas kelių valandų pokalbis leido merginoms suprasti, kad specialistams, kurie rūpinasi jų gerove, norisi padėti probleminio elgesio vaikams kuo tvirčiau atsistoti ant kojų, paraginti juos apgalvoti savo žalingus įpročius ir poelgius bei paskatinti teigiamiems asmenybės pokyčiams.

„Jūs pirmieji specialistai, kurie normaliai su mumis pasikalbėjote, išgirdote mus, stengėtės suprasti. Mums tokie dalykai labai svarbūs“, – atviravo socializacijos centro auklėtinės.

Tarnybos išplatintame pranešime teigiama, kad pokalbyje dalyvavusios mergaitės teigė, jog ateityje svajoja baigti mokslus, sukurti šeimas, dirbti mėgstamus darbus. Nors dauguma jų policijos fiksuojamų įvykių suvestinėse pasižymėjusios ne kartą, nuostabą kelią kai kurių mergaičių ateities svajonės dirbti policijos pareigūnėmis.

Pasigenda tvirtesnio ryšio su pedagogais

„Socializacijos centro ugdytinių teigimu, savo artimiausioje aplinkoje joms trūksta žmonių, kuriais jos galėtų pasitikėti, tačiau paprašytos įvardijo kelis asmenis, kurie, jų teigimu, sugeba surasti bendrą kalbą. Mergaitės užsiminė, jog labiausiai pageidautų socializacijos centro direktoriaus aktyvesnio dalyvavimo jų kasdieniame gyvenime: atvirų pokalbių, dažnesnių susitikimų, bendrų užsiėmimų ir laisvės“, – rašoma toliau.

Mergaitės užsiminė, jog labiausiai pageidautų socializacijos centro direktoriaus aktyvesnio dalyvavimo jų kasdieniame gyvenime: atvirų pokalbių, dažnesnių susitikimų, bendrų užsiėmimų ir laisvės.

Direktorius Adolfas Skališius tvirtino, jog tokios mergaičių pastabos yra ne visiškai pagrįstos, nes jo teigimu, tiek jis pats, tiek jo vadovaujamas personalas siekia, jog auklėtinės turiningai leistų savo laisvalaikį, bendrautų su įkvepiančiomis ir motyvuojančiomis asmenybėmis, joms netrūktų asmeniškai rodomo dėmesio iš viso personalo. Darbuotojai stengiasi skatinti mergaičių pavyzdingą elgesį organizuodami įvairias išvykas, dovanodami joms grožio, sporto ir meno pramogas.

„Aš dažnai kviečiu mergaites susitikti ir pasikalbėti, bet jos turi teisę atsisakyti. Stengiuosi suprasti jų emocijas ir nuotaiką, tad nenaudoju prievartos – jeigu nesutinka pasikalbėti šiandien, nenuleidžiu rankų ir siūlau susitikti rytoj. Šis darbas labai sunkus, bet mes tikrai stengiamės ir mažais žingsneliais judame į priekį“, – kalbėjo jis.

Socializacijos centrų tikslas, aiškinama pranešime, čia gyvenantiems vaikams, kurie turi elgesio problemų, suteikti visas galimybes gauti reikiamą specialistų pagalbą, kuri pasitarnautų vaiko ugdymo ir socializacijos bei integracijos į visuomenę procese. KVSC „Saulutė“ šiuo metu gyvena vienuolika mergaičių, kurios mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, joms yra teikiama socialinė ir psichologinė pagalba.

Kauno vaikų socializacijos centras „Saulutė“ yra vienas iš trijų vaikų socializacijos centrų Lietuvoje. Centras yra bendrojo ugdymo mokykla, vykdanti vaiko vidutinę priežiūrą, pagrindinio, neformaliojo švietimo programas. Centro veiklos tikslas – vykdyti vaiko vidutinės priežiūros priemonių įgyvendinimą, sudaryti sąlygas kokybiškam vaikų, kurie turi elgesio sutrikimų, ugdymui ir socializacijai, suteikiant galimybes mokytis pagal gebėjimus, plėtoti dvasines, intelektualines ir fizines asmens galias, būtinas sėkmingai vaiko integracijai į visuomenę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Reklama
Ekspertės: moterų investavimo rezultatai – geresni, ko reikėtų pasimokyti vyrams
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Užsisakykite 15min naujienlaiškius