Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2014 balandžio 22d. 15:38

SOS mama: vaikas jaučiasi kaltas be kaltės

SOS vaikų kaimas
SOS vaikų kaimas

Aštuonmetį berniuką į SOS vaikų kaimą atlydėjo sesuo, kuri pati užaugo valdiškuose vaikų globos namuose. Sesuo troško broliui šeimos ir tikėjo, kad tik motinos meilė gali išgydyti jo - „kalto be kaltės“ jausmą.

Girtuokliaujančių tėvų vaikas iki pakliūdamas į SOS vaikų kaimą  augo neprižiūrimas,  laukinis kaip žvėriukas: niekas nekontroliavo ir nesidomėjo kur, ką ir su kuo jis veikia, pasakojo SOS vaikų kaimo atstovė.

„Girtuokliaujančių tėvų vaikas iki pakliūdamas į SOS vaikų kaimą  augo neprižiūrimas,  laukinis kaip žvėriukas: niekas nekontroliavo ir nesidomėjo kur, ką ir su kuo jis veikia.

Kartą vaiko tėvas davė pinigų ir  paprašė nupirkti cigarečių. Kol vaikas subėgiojo į parduotuvę, tėvai, jau apsvaigę nuo alkoholio, miegojo.

Aštuonmetis nusprendė užsirūkyti namuose vienas pats: užsitraukė, pamėgino, tačiau pasirodė neskanu ir išmetė rūkstančią cigaretę. Vaikas nusprendė vėl keliauti į parduotuvę nusipirkti traškučių, o grįždamas namo pamatė: jo namai dega! Berniukas puolė į gaisrą gelbėti tėvų. Tėvą išvedė, o mamos nespėjo. Ji žuvo liepsnose.

Tyrimas nustatė, kad namai užsidegė dėl trumpojo jungimo, nuo televizoriaus, tačiau berniukas visą laiką nepaliovė savęs kaltinti, kad kaltas jis, nes neva dėl jo kaltės gaisre žuvo mama ir sudegė namai“, - pasakoja SOS vaikų kaimo SOS mama Teresė.

Kaip padėti kenčiantiems vaikams

„Kreipiausi į psichologą, vaikščiojome pas jį kelerius metų, aiškinau ir guodžiau pati, kad tai ne jo kaltė: „namas užsidegė nuo televizoriaus, tu esi mažas vaikas, o už savo vaikus atsakingi tėvai, ne atvirkščiai... Ilgai ir sunkiai truko vaikelio „neesamos kaltės gydymas“, - pasakoja SOS mama Teresė.

SOS mama Teresė SOS vaikų kaime dirba daugiau kaip 20 metų. Ji užauginusi 14 SOS vaikų kaimo vaikų ir visada prie jų prideda savo tikrąją dukrą.

Martyno Siruso nuotr./Mylinti SOS mama visada paguos
Martyno Siruso nuotr./Mylinti SOS mama visada paguos

„Kai iš kūdikių namų paėmiau mergaitę, buvau beveik keturiasdešimtmetė. Mėgavausi motinyste šiame brandžiame amžiuje. Kūdikių auginimą aš prisimenu kaip gražiausius metus, tiesa, džiaugsmą kelia dar ir tai, kad iš tų kūdikių išaugo gražūs ir padorūs vaikai“, - sako Teresė.

Jau dvidešimt metų Lietuvoje veikiantis SOS vaikų kaimas globoja tėvų globos netekusius ir našlaičius vaikus, patyrusius skurdą, badą, smurtą, nepriežiūrą. Per šiuos metus iš SOS vaikų kaimo globos į savarankišką gyvenimą išėjo per 100 vaikų. SOS vaikų kaimas vaikus globoja Lietuvos žmonių suaukotų lėšų dėka.

Psichologas – kasdien reikalinga pagalba

Be kasdienės SOS mamos meilės, vaikams būtina nuolatinė psichologų pagalba. „Paramos vaikams centro“ psichologė psichoterapeutė  Žydrė Arlauskaitė SOS vaikų kaimo globojamiems vaikams padeda jau 10 metų.

Bandant padėti vaikams, reikia visos šeimos, visų bendradarbiavimo, o procesas yra ilgas.

„SOS vaikų kaimo vaikus konsultuojame dėl daugybės kompleksinių priežasčių. Pavyzdžiui, dėl šeimose ir artimoje aplinkoje patirto smurto, nepriežiūros ir dėl to atsiradusių traumų. Tai sunki našta jaunam žmogui.

Nemažai SOS  vaikų kaime globojamų vaikų yra atėję iš tų pačių daugiavaikių šeimų, neretai tenka konsultuoti ir biologinius brolius bei seseris, tos pačios šeimos vaikučius. Kadangi tokių vaikučių tėvai tinkamai neatlikdavo savo pareigos - prižiūrėti vaikus - vyresnieji vaikai privalėjo rūpintis jaunaisiais broliukais ir sesutėmis. Dažnai būna, kad tai tampa sudėtine vaiko patirtų traumų, nepatenkintų esminių poreikių priežastimi. Mūsų darbas išsiaiškinti visas priežastis dėl ko vaikas nukentėjo ir pastoviai dirbti su juo, kol ateis rezultatas,“ – sako Ž. Arlauskaitė.

Psichologo darbas su SOS vaikų kaime globojamais vaikais yra tęstinis procesas. Paramos vaikams centre dirbama ne tik su pačiais vaikučiais, bet ir su SOS vaikų kaimo darbuotojais, ypač SOS mamomis, kurios kasdien gyvena su savo globojamais vaikais.

„Bandant padėti vaikams, reikia visos šeimos, visų bendradarbiavimo, o procesas yra ilgas.  Beje, tas pats būtų ir įprastoje šeimoje: jeigu tėvai identifikuoja problemą pas vaikus ir kreipiasi pagalbos, tai procese visada turi dalyvauti tiek vaikas, tiek tėvai. SOS mamoms psichologo konsultacijos taip pat reikalingos, nes joms reikia padėti suprasti kas ir kodėl su jų globojamais vaikučiais vyksta, kaip tai išgyventi kartu. Konsultacijų metu suteikiame SOS mamoms žinių ir apie tai, kaip keičiasi vaikas bendraudamas su psichologu“, - sako psichologė psichoterapeutė  Ž. Arlauskaitė.

Padėkite turėti mamą!

Artėjant Motinos dienai SOS vaikų kaimas kviečia aukoti globojamiems vaikams. „Padėkite turėti mamą!“  kviečia labdaros koncertas, kurį gegužės 3 dieną, transliuos LNK TV.

Padėti SOS vaikų kaimų mamoms užauginti vaikus galite jau dabar. Paaukokite vaikams skambindami trumpaisiais numeriais: 1890 – 2 Lt; 1891 – 5 Lt; 1892 – 10 Lt.

Prie paramos SOS vaikų kaime augantiems vaikams prisijungia ir MAXIMA.  Prekybos tinklui MAXIMA  svarbu, kad kiekvienas vaikas turėtų mamą ir  augtų darnioje šeimoje, todėl visą gegužę - šeimos mėnesį - tinklo parduotuvėse įrengtose aukų dėžutėse MAXIMA klientai galės aukoti ir padėti SOS mamoms užauginti vaikus.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min