Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

SOS mama – vaiko šiaudas į laimę

SOS mamos ir globojamo vaiko akimirka
SOS mamos ir globojamo vaiko akimirka
Šaltinis: 15min
0
A A

Kai mamos netekęs našlaitis atsidūrė SOS vaikų kaime, jis taip kentėjo netektį, kad ir šiandien sunku žodžiais nusakyti berniuko jausmus. „Be to, pastebėjome, kad mokyklinio amžiaus vaiko biologinė raida skiriasi nuo emocinės. Pastaroji buvo kaip kūdikio. SOS mama stengėsi, kaip išgalėjo: prausdavo, prieš miegą glostydavo, dainavo lopšines... Darė viską, ką mamos daro kūdikiui. Vaikas nemokėjo nei skaityti, nei rašyti. Išleidome į specialią mokyklą. SOS mama vedė vaiką į bažnyčią, mokė melstis už mirusią mamą, kartu lankė mirusios mamos kapą. Prireikė ir nuolatinės psichologų pagalbos“, – pasakoja SOS vaikų kaimo socialinės darbuotoja Rita Padervinskienė.

„Tu mano saulytė“, – jau trylika metų kasdien kartoja ištisai besišypsančiam berniukui kita SOS mama Regina. Kai atėjo į šeimą, trejų metų mažylio žodynas buvo toks minimalus, kad visi darbuotojai svarstė, ar berniukas nėra kurčias. Supratę, kad vaikučio klausa puiki, kasdien atkakliai dirbo: skatino jo bendravimo ir žodinės raiškos įgūdžius.

„Pamažu berniukas „atgijo“, – prisimena SOS mama Regina. – Netrukus negalėjome atsistebėti jo talentu improvizuoti, parodijuoti, šokti, dainuoti.“ Šiandien vyresnėse klasėse besimokančio jaunuolio mokymosi vidurkis – didesnis nei 9. 

Profesija – mama?

Pamažu berniukas „atgijo“. Netrukus negalėjome atsistebėti jo talentu improvizuoti, parodijuoti, šokti, dainuoti, – prisimena SOS mama Regina.

Rasti tinkamas mamas – vienas iš SOS vaikų kaimų Lietuvoje iššūkių, nes jos turi būti labai atsidavusios ir profesionalės. Ne kiekvienai moteriai tinka toks darbas. Nemažai moterų ateina dirbti jau būdamos brandesnio amžiaus, neretai užauginusios savo biologinius vaikus.

Atrankos procesas taip pat skiriasi nuo darbinimosi į kitas vietas: SOS mamos pusę metų yra bandomajame laikotarpyje, kai žiūrima, ar tikrai žmogui tinka šis darbas ir ar patinka, o tik tada priimamas sprendimas. Šiuo metu SOS vaikų kaimai ieško moterų, norinčių dirbti SOS mamomis.

„Tiesa, darbu to nelabai ir pavadinsi, tai greičiau misija, pašaukimas. Jos gyvena kartu su vaikais kaip tikra šeima, nuo ryto iki vakaro, ir džiaugsme, ir varge. SOS mama pirmoji susiduria su vaikų traumomis, įdeda daug pastangų, sveikatos, kol vaikai pradeda atsigauti“, – sako SOS vaikų kaimų Lietuvoje direktorius Audrius Natkevičius.

Prieš tapdama SOS mama, kiekviena moteris praeina ne tik asmeninio apsisprendimo etapą, bet ir ilgą atrankos ir psichologinio vertinimo kelią, kur, siekiant išvengti atsitiktiniai į SOS vaikų kaimą pakliūnančių žmonių, tikrinama mamų motyvacija, psichologinė ištvermė, patikimumas, gebėjimas veikti didelio ir ilgai trunkančio streso sąlygomis. Praėjusios pradines atrankas, būsimos SOS mamos dar pusę metų gyvena SOS vaikų kaime, įgyja papildomų žinių ir po truputį formuodamos šeimą ruošiasi tapti SOS mamomis.

SOS vaikų kaimų žmogiškųjų resursų vadovė Sigita Kalendraitė sako, kad SOS mamų darbas yra itin specifinis: „Jeigu kas ir pasirinks šią profesiją vedinas vien socialinio saugumo tikslų – ilgai šioje vietoje neišsilaikys. Šiame darbe nėra sąvokų „negaliu“, „nenoriu“. Šešios burnos į tave žiūri ir privalai joms patarnauti. Motinystė, deja, ne kiekvienai duota.“

Koncerte sveikinsime SOS mamas

Darbu to nelabai ir pavadinsi, tai greičiau misija, pašaukimas. Jos gyvena kartu su vaikais kaip tikra šeima, nuo ryto iki vakaro, ir džiaugsme, ir varge. SOS mama pirmoji susiduria su vaikų traumomis, įdeda daug pastangų, sveikatos, kol vaikai pradeda atsigauti, – sako Audrius Natkevičius.

SOS vaikų kaimai Lietuvoje ruošiasi Motinos dienai, norėdami Jums padovanoti galimybę pasveikinti kitokias, SOS mamas. LNK TV gegužės 3 dieną, 19 val., transliuos paramos koncertą „Padėkite turėti mamą“.

Koncerto metu savo dainas SOS vaikų kaime globojamiems vaikams dovanos Liveta Kazlauskienė, Viktorija Mauručaitė, Asta Pilypaitė, Atlanta, Katažina Nemycko, Irena Starošaitė, Inga Valinskienė, Violeta Riaubiškytė – Tarasovienė, Renata Norvilė, Arina, Karina Krysko, Natalija Bunkė, Mia ir Deividas Zvonkus, Indrė Anankaitė-Kalašnikovienė, Jūratė Miliauskaitė ir du vaikų kolektyvai „CaCa“ ir „Linksmasis Do“, Diana Dargienė su dukra Une.

Aukoti SOS vaikų kaime globojamiems vaikams galima jau dabar, skambinant trumpaisiais numeriais 1890 (auka 2 litai), 1891 (auka 5 litai), 1892 (auka10 litų) arba aukojant neribotą sumą aukojimo portale aukok.lt.

Taip pat  dabar ir visą gegužę – šeimos mėnesį – galima padėti vaikams aukojant aukų dėžutėse, įrengtose „Maxima“ parduotuvėse.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min