Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gruodžio 7d. 06:03

Sovietiniai paminklai ir memorialai: 10 Lietuvos vietų, kur jie vis dar stovi

Sovietiniai paminklai Alytaus rajone
Roberto Ožalinsko nuotr. / Sovietiniai paminklai Alytaus rajone

Pirmadienį Seimo nariai iš Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Laurynas Kasčiūnas ir Audronius Ažubalis pasiūlė įstatymo projektą, siūlantį įpareigoti pašalinti viešus objektus Lietuvoje, kurių pavadinimas ar turinys propaguoja komunizmą ar kitą totalitarinę santvarką.

Seimo narių teigimu, tokių objektų Lietuvoje galėtų būti apie 150–160, bet tikslų jų sąrašą sudaryti turėtų Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras. 15min sudarė dešimties pastebimų sovietinę armiją ar sovietinius partizanus pagerbiančių memorialų, esančių miestų centruose ir kitose gerai matomose vietose, sąrašą.

„Vėliavnešiai“ Ukmergėje

Ukmergėje vis dar stovi minint SSRS 60-metį 1982 m. pastatytas paminklas „Vėliavnešiai“. Paminklas buvo iškilęs Ukmergės centre, prieš pat savivaldybės pastatą. Atkūrus Nepriklausomybę, jis buvo perkeltas į nuošalesnę vietą, bet išliko.

Į Ukmergės savivaldybę 2015 m. Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Ukmergės skyriaus nariai kreipėsi dėl paminklo perkėlimo į Grūto parką, bet Ukmergės rajono meras Rolandas Janickas tuomet priminė, kad „Vėliavnešiai“ jau buvo perkelti į nuošalesnę vietą, ir teigė, kad paminklas turėtų stovėti ir toliau. Paminklas į Kultūros vertybių registrą įtrauktas nėra.

Facebook nuotr./Paminklas sovietiniams kariams Ukmergėje
Facebook nuotr./Paminklas sovietiniams kariams Ukmergėje

Paminklas sovietų kariams Biržuose

Biržų centre yra II pasaulinio karo metais Biržų krašte žuvusių SSRS karių palaidojimo vieta, joje stovi ir obeliskas sovietiniams kariams. Kraštotyrininkų teigimu, tikėtina, kad čia palaidoti ir jau po II pasaulinio karo pabaigos kovose su partizanais žuvę stribai.

2017 m. spalį Biržų rajono savivaldybė vicemerės Irutės Varzienės iniciatyva ėmėsi iniciatyvos įrengti lentelę, kad ant sovietinių karių paminklų esantys užrašai neatitinka istorinės tiesos. Tokie biržiečių ketinimai supykdė Rusijos ambasadą: ši sprendimą pavadino „šlykščiu“. Apie tai sužinojęs Biržų meras Valdemaras Valkiūnas pareiškė, kad tai akibrokštas, vicemerė pasielgė neatsakingai, ir procesą sustabdė lentelių įrengti nespėjus.

birzumuziejus.lt nuotr./Tarybinių karių kapinės Biržuose
birzumuziejus.lt nuotr./Tarybinių karių kapinės Biržuose

Amžinosios ugnies obeliskas Šiauliuose

Šiaulių miesto centre stovi vadinamasis Amžinosios ugnies obeliskas, nors čia amžinoji ugnis ir nebedega, o šalia jo – sovietinių karių, žuvusių Antrajame pasauliniame kare, kapinės. Dėl šių vietų nuolat vyksta diskusijos: dalis šiauliečių pasisako, kad paminklas ir kapinės turėtų keliauti į miesto pakraštį, kiti – kad šią vietą reiktų palikti ramybėje. Diskusijos pasidarė karštesnės, artėjant numatomai šalia esančios miesto aikštės rekonstrukcijai.

Rusijos ambasadorius išreiškė norą, kad obeliskas išliktų toks, koks yra dabar. Šiaulių meras Artūras Visockas 2016 m. išsakė nuomonę, kad paminklo turėtų nebelikti, tačiau pačios kapinės, palaikai ir antkapiai turėtų likti, kur yra. Panašiai jis tvirtino ir 2017 m.

„Prisikėlimo aikštei, išskyrus karių palaidojimo vietą, yra išduotas statybos leidimas. Žinant geopolitinį kontekstą, palaikų perkelti neketinama. Galima būtų keisti tai, kas yra virš žemės, šiuo metu ir ieškome tinkamiausių atminties įamžinimo formų“, – teigė meras. Tai sukėlė dalies Šiaulių tarybos narių, norinčių, kad nebeliktų ne tik paminklo, bet ir sovietinių karių kapinių, nepasitenkinimą.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Sovietinių karių kapinės Šiauliuose
Alvydo Januševičiaus nuotr./Sovietinių karių kapinės Šiauliuose

Šalčininkų paminklas tarybiniams kariams

SSRS karių palaidojimo vieta yra ir Šalčininkuose, joje stovi ir sovietinis karo paminklas. „Amžinas atminimas žuvusiems tarybiniams kariams“, – skelbiama ant paminklo.

Čia palaidota 130 sovietinių karių, išvardytos jų pavardės. Taip pat ant paminklo nurodoma, kad memorialas atstatytas 2003 m. Rusijos Federacijos lėšomis. Prie šio paminklo vyksta ir gegužės 9 d. minėjimai.

Kultūros paveldo departamento nuotr./Sovietinis paminklas Šalčininkuose
Kultūros paveldo departamento nuotr./Sovietinis paminklas Šalčininkuose

Paminklas Visagine

Sovietinis paminklas „nežinomam kariui“ stovi Visagine, Taikos prospekte. Čia ant paminklo šviečia netgi raudona žvaigždė, kūjis ir pjautuvas.

Į Kultūros vertybių registrą paminklas nėra įtrauktas, kareivių kapų čia nėra.

en.wikipedia.org nuotr./II pasaulinio karo paminklas Visagine
en.wikipedia.org nuotr./II pasaulinio karo paminklas Visagine

Paminklas Miroslavo kaime prie Alytaus

Prie Miroslavo kaimo netoli Alytaus į kelią nuo šalimais esančios kalvos žvelgia maždaug trijų metrų aukščio granitinė sovietinio kario galva. Šis paminklas iškilo 1977 m., Miroslavo kolūkio iniciatyva.

Į saugomų Kultūros vertybių registrą paminklas nėra įtrauktas, kapinių teritorijoje nėra. Dėl šio paminklo nuėmimo ar perkėlimo į kitą vietą prieš keletą metų virė nemenkos aistros, dėl paminklo nuėmimo kreiptasi į savivaldybę. Tačiau paminklas kol kas išliko savo vietoje.

Roberto Ožalinsko nuotr./Sovietinis paminklas Alytaus rajone
Roberto Ožalinsko nuotr./Sovietinis paminklas Alytaus rajone

Paminklas sovietų kariams Raudonėje

Raudonėje esančiose tarybinių karių kapinėse stovi sovietinio kario paminklas, ant kurio matyti lentutė su užrašu lietuvių ir rusų kalbomis „Amžinas atminimas žuvusiems sovietiniams kariams“. Šis paminklas stovi prie pat istorinės Raudonės pilies.

Raudonės seniūnas Č.Meškauskas 2014 m. 15min teigė, kad sovietinio kario paminklas vietiniams gyventojams niekada nekėlė jokių abejonių ar diskusijų. Anot jo, ir greta esančiomis sovietų karių kapinėmis, ir pačiu paminklu rūpinasi Rusijos ambasada.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys, parlamentinės grupės „Už istorinę atmintį ir teisingumą“ pirmininkas dr. Arvydas Anušauskas tuomet pritarė, kad tokie paminklai visuomenei sukelia neigiamų emocijų, tačiau teigė nelabai įsivaizduojantis, kad tokio tipo paminklai būtų perkeliami kitur: „Net jei sakysime, kad antkapiai viena, o tas paminklas kita – vis tiek jis kapinių teritorijoje ir yra traktuojamas kaip antkapis.“

Sovietinis paminklas Raudonėje
Sovietinis paminklas Raudonėje

Paminklas Palangoje

Paminklas sovietiniams kariams Palangoje stovi pačiame miesto centre, prieš bažnyčią. Čia taip pat palaidoti 106 sovietiniai kariai. „Amžina garbė didvyriams, žuvusiems 1941–1945 m. didžiajame Tėvynės kare“, – skelbia 1952 m. įrengtas paminklas. Kaip ir ne vieną kitą, šį paminklą 2005 m. atnaujino Rusijos ambasada.

2017 m., kaip rašė „Lietuvos rytas“, Seimo narys konservatorius Kęstutis Masiulis viešai kreipėsi į Palangos merą, taip pat konservatorių Šarūną Vaitkų, ragindamas atsikratyti šio paminklo. Pastarasis atsakė, kad savivaldybei tai būtų didelė finansinė našta ir kad įstatymą, reglamentuojantį tokius veiksmus nacionaliniu mastu, turėtų priimti Seimas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Sovietinis paminklas Palangoje
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Sovietinis paminklas Palangoje

Paminklas tarybinės armijos kariams Neringoje

Paminklas tarybinės armijos kariams yra ir Neringoje. Apie šį paminklą informacijos galima rasti netgi oficialioje Neringos turizmo informacijos svetainėje.

„1945 m. sausio pabaigoje kovose dėl Kuršių nerijos žuvo septyni rusų desanto kariai. 1967 m. jų žūties vietoje pastatytas paminklas. Iš marių dugno iškeltame apie 30 tonų svorio akmenyje iškaltas rūstus, skausmingas kario veidas“, – rašoma Neringos turizmo informacijos svetainės puslapyje.

Į kultūros paveldo registrą šis paminklas nėra įtrauktas, karių kapų čia taip pat nėra: jie palaidoti kitur.

Nuotrauka iš oficialios Neringos turizmo informacijos svetainės/Paminklas sovietiniams kariams Neringoje
Nuotrauka iš oficialios Neringos turizmo informacijos svetainės/Paminklas sovietiniams kariams Neringoje

Paminklas Žasliuose

Žasliuose (Kaišiadorių r.) sovietinių karių kapinėse esantis paminklas vaizduoja rūstų karį su automatiniu ginklu. Paminklas „Karys su ginklu ir vėliava“ čia iškilo 1949 m.

Po kariu galima išvysti ir tarybinę žvaigždę, ir granitinę lentelę su užrašu „Amžinas atminimas žuvusiems tarybiniams kariams“. Kapinėse iš viso palaidoti 397 kariai.

Kultūros paveldo departamento nuotr./Paminklas sovietinės armijos kariams Žasliuose
Kultūros paveldo departamento nuotr./Paminklas sovietinės armijos kariams Žasliuose

Paminklų esama ir daugiau

Sąrašą būtų galima tęsti: paminklus ir sovietinių karių kapus galima rasti Panevėžyje, Druskininkuose, Anykščiuose, Jonavoje ir daugelyje kitų šalies miestų ir miestelių.

Apskritai Kultūros paveldo departamento Nekilnojamųjų kultūros vertybių paieškos sistemoje ieškant II pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietų, jų galima rasti beveik 150.

Tiesa, toli gražu ne visi tokie paminklai yra „papuošti“ sovietine simbolika ar sovietiniais šūkiais. Daugelyje tokių vietų ant paminklų tiesiog pažymėta, kad čia palaidoti kariai, kai kuriais atvejais išvardytos jų pavardės.

Bet kai kur matyti ir tarybinės žvaigždės, o tekstai – aiškiai prosovietiniai. „Amžina garbė tarybinės armijos kariams, kritusiems kovoje su vokiškaisiais fašistiniais okupantais už mūsų tėvynės laisvę ir nepriklausomybę“, – pavyzdžiui, toks tekstas ant paminklo iškaltas Rudaminoje (Lazdijų r.).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min tema Aktualu

Organų donorystė valstybei nerūpi: tai yra atviras sabotažas, stabdymas ir nieko neveikimas

24sek

80 milijonų intriga Domantui Saboniui ir Jonui Valančiūnui

Aktualu

Mirė vienas iš „Microsoft“ įkūrėjų Paulas Allenas

Trys parduotuvės Naujojoje Ūtoje: istorija ne apie konkurenciją

Verslas

Vyriausybė imasi 2019-ųjų biudžeto

Aktualu

Ar visuomeninis komitetas išgelbės nuo „smukdančios“ partijos vėliavos?

Aktualu

„Supras net neturintys jokios nuovokos“: Rusijos propaganda Ukrainos televizijoje

Aktualu

Orai.lt: artimiausiomis dienomis šiluma dar džiugins

Ginčas dėl „Žalgirio“: pavojus ar tiesiog geras sprigtas?

Aktualu

Seime – pataisos dėl nemokamų Registrų centro duomenų žiniasklaidai

Aktualu

L.Baltrūnas „švenčia“ bylos metines: „Liemenė grąžinta, apykojė nuimta, bet žmonos namas areštuotas“

Aktualu

„Socialdarbiečių“ sąlyga „valstiečiams“: arba pinigai partijai, arba balsai už biudžetą?

Vardai

Vakarienėje visiškoje tamsoje – ir retai renginiuose besilankanti Goda Alijeva

Vardai

Karolina Meschino su mylimuoju Remigijumi pasidarė tatuiruotes ant veidų

24sek

D.Sabonio konkurentas dėl minučių „Pacers“ klube pasirašė solidų kontraktą

Verslas

R.Abramovičius Niujorke suplanavo grandiozines statybas – buvusiai žmonai įrengs rūmus

Sportas

Tautų lyga: Anglijos rinktinė nukovė Ispaniją ir nutraukė įspūdingą seriją

24sek

ESPN prognozė: po dvejų metų NBA duris gali praverti du lietuviai

Aktualu

Vilniaus daugiabutyje – gaisras

Aktualu

R.Masiulis Seime aiškinsis dėl žvyrkelių finansavimo, Registrų centro valdybos

Naujienos

15min tema Aktualu

Organų donorystė valstybei nerūpi: tai yra atviras sabotažas, stabdymas ir nieko neveikimas

24sek

80 milijonų intriga Domantui Saboniui ir Jonui Valančiūnui

Aktualu

Mirė vienas iš „Microsoft“ įkūrėjų Paulas Allenas

Trys parduotuvės Naujojoje Ūtoje: istorija ne apie konkurenciją

Verslas

Vyriausybė imasi 2019-ųjų biudžeto

Aktualu

Ar visuomeninis komitetas išgelbės nuo „smukdančios“ partijos vėliavos?

Aktualu

„Supras net neturintys jokios nuovokos“: Rusijos propaganda Ukrainos televizijoje

Aktualu

Orai.lt: artimiausiomis dienomis šiluma dar džiugins

Ginčas dėl „Žalgirio“: pavojus ar tiesiog geras sprigtas?

Aktualu

Seime – pataisos dėl nemokamų Registrų centro duomenų žiniasklaidai

Aktualu

L.Baltrūnas „švenčia“ bylos metines: „Liemenė grąžinta, apykojė nuimta, bet žmonos namas areštuotas“

Aktualu

„Socialdarbiečių“ sąlyga „valstiečiams“: arba pinigai partijai, arba balsai už biudžetą?

Vardai

Vakarienėje visiškoje tamsoje – ir retai renginiuose besilankanti Goda Alijeva

Vardai

Karolina Meschino su mylimuoju Remigijumi pasidarė tatuiruotes ant veidų

24sek

D.Sabonio konkurentas dėl minučių „Pacers“ klube pasirašė solidų kontraktą

Verslas

R.Abramovičius Niujorke suplanavo grandiozines statybas – buvusiai žmonai įrengs rūmus

Vardai

Vilniuje slapta susituokė „Eurovizijos“ dalyvė Catrinah: „Daugelis draugų liko mūsų nesupratę“

24sek

ESPN prognozė: po dvejų metų NBA duris gali praverti du lietuviai

Sportas

Tautų lyga: Anglijos rinktinė nukovė Ispaniją ir nutraukė įspūdingą seriją

Aktualu

Vilniaus daugiabutyje – gaisras

Daugiau vandens

Gera keliauti kartu

Video

01:02
01:11
35:31

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Parašykite atsiliepimą apie 15min