TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Sovietmečio reliktai Vilniuje neišnyksta

Tokios atminimo lentelės kabo pačiame Vilniaus centre.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Tokios atminimo lentelės kabo pačiame Vilniaus centre.
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuva nepriklausoma jau 22 metus, tačiau sovietmečio ženklai dar neišnyko. Net ir Vilniaus centre galima aptikti atminimo lentelių, kuriose Lietuvai nusipelniusių žmonių gyvenimo momentai įamžinti ne tik lietuvių, bet ir rusų kalbomis.

Vilniaus gatvėje 1907–1908 m. gyveno Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Odminių gatvėje 1913 m. – rašytoja Žemaitė.

Apie tai byloja ant namų kabančios atminimo lentelės, kuriose tekstas iškaltas lietuvių ir rusų kalbomis. Tačiau visai ne dėl to, kad mūsų M.K.Čiurlioniu ar juo labiau Žemaite itin domėtųsi turistai iš Rytų.

Tikslaus sąrašo nėra

Juliaus Kalinsko/15 minučių nuotr./Dvikalbė lentelė Gedimino prospekte
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Dvikalbė lentelė Gedimino prospekte

Tokios dvikalbės lentelės – sovietmečio palikimas. Ir jų bent jau sostinėje dar gana daug. Vilniaus savivaldybės Miesto estetikos skyriaus vyriausioji specialistė Beatričė Raguotienė teigė, kad nėra tikslaus sąrašo, kiek tokių lentelių dar kabo ant Vilniaus senamiestyje ar centre esančių namų.

„Buvo sudarytas sąrašas, į kurias pateko visos atminimo lentos. Tarp jų yra ir dalis tų, kurias reikėtų keisti. Reikėtų ieškoti lėšų ir galimybių jas pakeisti, bent parengti projektą. Vilniaus savivaldybėje yra sudaryta Vilniaus miesto pavadinimų, paminklų ir atminimo lentų komisija ir klausimus, susijusius su atminimo vietos įrengimu, sprendžia ta komisija“, – aiškino B.Raguotienė.

Kol kas tikslios programos, kaip galima būtų pagaliau atsikratyti senųjų, lietaus nuplautų dvikalbių lentelių, nėra. Savivaldybės koridoriuose svarstomi tik jos apmatai.

Nulupo dvi raides

Juliaus Kalinsko/15 minučių nuotr./Lentelė Pylimo gatvėje
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Lentelė Pylimo gatvėje

Kultūros paveldo departamentas (KPD) visoje Lietuvoje rūpinasi saugomų paveldo objektų ženklinimu. Tačiau KPD atstovai pripažįsta – dalį objektų vis dar žymi senosios, sovietiniais laikais pritvirtintos, lentelės. Tik senasis užrašas „saugo LTSR“,  nulupus dvi raides, daugelyje vietų virto „saugo LR“.

„Naujasis ženklinimas vyksta, po truputį stumiasi. O kol neužtenka pajėgų ir lėšų iš karto viską sutvarkyti, KPD yra savivaldybėms ir savo teritoriniams padaliniams išsiuntinėjęs raštus iškapoti tas raides. Tai toks laikinas dalykas“, – aiškino KPD vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene Jolanta Miškinytė.

Žalvariniai ženklai

Lietuvoje kultūros vertybių ženklinimo darbus KPD pradėjo 2008 m. Ženklą sukūrė Vilniaus dailės akademijos profesorius Audrius Klimas. Ženklas pagamintas iš žalvario, ant jo užrašyta „Valstybės saugomas kultūros paveldo objektas“.

Vien 2010 m. naujais ženklais buvo paženklinti 366 saugomi paveldo objektai, tai kainavo 70 tūkst. Lt. Pernai projektas buvo vykdomas toliau.

Toks kultūros paveldo objektų ženklinimas yra vienas iš būdų atkreipti dėmesį, kad jie yra saugomi valstybės ir kad jiems taikomi tam tikri paveldosauginiai reikalavimai.

Juliaus Kalinsko/15 minučių nuotr./Vieta, kur gyveno Žemaitė, apraayta lietuviakai ir rusiakai.
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Vieta, kur gyveno Žemaitė, aprašyta lietuviškai ir rusiškai.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min