Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Specialistai pataria: ką daryti, kai vargina sodo skruzdėlės

Skruzdėlynas
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Skruzdėlynas
Šaltinis: 15min
0
A A

Nors paprastai vasarą daugiausia lietuvių pykčio pelno įkyrūs uodai, nemaža dalis sodininkų ir sode laiką leidžiančių lietuvių kenčia ir nuo kitų vabzdžių bei vabalų.

Vienos tokių – sodo skruzdėlės, dažniausiai įsikuriančios gazonuose, gėlynuose, po šaligatvio plytelėmis, po namo pamatais, šiltnamiuose, po polietileno ar agroplėvelės priedangomis, daržovių lysvėse ar vejose. Paprastai skruzdėlyną jos stato prie kraujažolių, ugniažolių ar gysločių, ant kurių perneša amarus – pagrindinį savo maistą. Skruzdės nėra sodo kenkėjos, tačiau sodo skruzdžių sąjunga su amarais gali padaryti nemažai žalos vaisinėms ir uoginėms kultūroms, dekoratyviesiems augalams. Ieškodamos maisto, jos užklysta ir į žmonių būstus. Skruzdėles domina bet koks maistas, kurį galima rasti neuždengtuose induose, naminių gyvūnų dubenėliuose, šiukšlių dėžėse.

Jei vengiate skruzdžių kaimynystės ir nenorite, kad jos dažnai lankytųsi jūsų namuose Kauno visuomenės sveikatos centro vyr. specialistė Irena Bulsienė pataria:

  • Laikyti maistą sandariai uždarytą, skruzdėlėms neprieinamose vietose.

  • Reguliariai valyti virtuvės baldų paviršius ir grindis, kad skruzdės neaptiktų maisto likučių.

  • Nepalikti maisto ir vandens likučių naminių gyvūnų dubenėliuose.

  • Užtaisyti visus plyšius namo pamatuose, kad skruzdės neįsirengtų ten savo būsto.

  • Sode reguliariai surinkti nukritusius vaisius ir uogas, laiku nuskinti pernokusius vaisius, kurie vilioja skruzdėles ir skatina jas kopti į medžius.

  • Yra augalų, skleidžiančių skruzdėlėms nemalonų kvapą. Norint atbaidyti sodo skruzdėles, ant takų, prie įėjimo į šiltnamius ar tarplysviuose verta pamėtyti išgenėtų pomidorų ūglių arba vystančių šeivamedžio ūglių ir lapų.

  • Skruzdėlėms taip pat nepatinka kavos tirščių kvapas.

  • Kad skruzdės nepultų prie maisto produktų, išorinius indų ir maišelių, kuriuose laikomi produktai, kraštus galima patepti saulėgrąžų aliejumi.

Jei skruzdėlės jau pamėgo namus, galima bandyti surinkti jas drėgna kempine ar skudurėliu, užpilti muiluotu vandeniu ar kitomis liaudiškomis priemonėmis. Skruzdes galima naikinti ir vabzdžius naikinančiomis medžiagomis – insekticidais. Jie yra nuodingi, todėl reikia vartoti atsargiai, laikantis gamintojų nurodymų kaip ir kiek jų naudoti.

Norint efektyviai ir kokybiškai vykdyti skruzdėlių cheminę kontrolę, į talką geriausia pasikviesti šios srities profesionalus, tuomet ir rezultatai bus ženklesni, ir žala aplinkai bus mažesnė. Privalomą profilaktinį aplinkos kenksmingumo pašalinimą turi teisę atlikti tik nustatyta tvarka licencijuoti dezinfekcijos, dezinsekcijos ir deratizacijos veiklai juridiniai asmenys.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min