Metinė prenumerata tik 7,99 Eur! Trumpiausiai nakčiai - mažiausia kaina!
Išbandyti
2015 06 08

Specialus tyrimas: Kremliaus organizacijos pinigai – į lietuviškas, latviškas ir estiškas kišenes

Rusijos minkštosios galios įrankis, vadinamąją tėvynainių politiką įgyvendinanti organizacija „Pravfond“ tiesiogiai finansuoja mažiausiai tris Lietuvoje veikiančias organizacijas. Su Vladimiro Putino aplinka siejamas fondas remia lietuviškas įstaigas, kurios, anot žvalgybos pareigūnų, skleidžia dezinformaciją apie mūsų valstybę ir taip siekia kurti pateisinimą galimai Kremliaus agresijai.
Minkštosios Rusijos galios įrankiu įvardijamas „Pravfond“ Baltijos šalyse finansuoja mažiausiai 21 organizaciją
Minkštosios Rusijos galios įrankiu įvardijamas „Pravfond“ Baltijos šalyse finansuoja mažiausiai 21 organizaciją / 15min nuotr.

15min.lt ir tiriamosios žurnalistikos centro „Re:Baltica“ atliktas tyrimas rodo – Rusijos minkštosios galios tinklas išsiraizgęs visose Baltijos šalyse.

„Frontininko“ sėkmės raktas – V.Tomaševskio sąrašas

Viena svarbiausių asmenybių Lietuvoje veikiančių organizacijų tinkle – socialinių mokslų daktaras Rafaelis Muksinovas. „Re:Baltica“ turimais duomenimis, jis asmeniškai gavo „Pravfond“ finansavimą – kaip ir trys glaudžiai tarpusavyje susijusios visuomeninės organizacijos.

Rafaelis Muksinovas
Vilniaus savivaldybės nuotr./Rafaelis Muksinovas

Per 2015 metų Lietuvos savivaldos rinkimus R.Muksinovas buvo įtrauktas į jungtinį Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) ir Rusų aljanso kandidatų sąrašą, Valdemaro Tomaševskio bloką. Tiesa, jis deklaravo priklausantis ne LLRA ir ne Rusų aljansui, o kitai partijai – Socialistiniam liaudies frontui.

Rinkimai R.Muksinovui susiklostė puikiai. Jis buvo vienintelis Socialistinio liaudies fronto atstovas, kuriam pasisekė rinkimuose – buvo išrinktas į Vilniaus miesto savivaldybės tarybą.

Tačiau R.Muksinovas užsiima ne tik politika, bet ir visuomenine veikla. Pavyzdžiui, vyras yra Vilniuje esančios Rusijos ambasados Tėvynainių tarybos lyderis.

R.Muksinovas yra siejamas ne tik su Rusijos ambasada, bet ir su viešąja įstaiga „Nepriklausomas žmogaus teisių centras“. Be to, jis yra ir vienas iš asociacijos „Lietuva be nacizmo“ steigėjų.

Šios dvi Lietuvoje registruotos organizacijos yra tiesiogiai finansuojamos iš Kremliaus sukurto „Tėvynainių, gyvenančių užsienyje, paramos ir gynimo fondo“, kuris sutrumpintai vadinamas „Pravfond“.

Fondas yra tiesiogiai susijęs su Kremliumi. Svarbiausi „Pravfond“ partneriai yra Rusijos užsienio reikalų ministerija, o taip pat – 2008 metais tuometinio prezidento Dmitrijaus Medvedevo įsteigta agentūra „Rossotrudničestvo“, kuri jau kelerius metus yra Lietuvos kontržvalgybos pareigūnų akiratyje. „Rossotrudničestvo“ ir Rusijos URM – „Pravfond“ steigėjai.

VSD: „Pravfond“ parama – Rusijos politinis įrankis

Valstybės saugumo departamentas (VSD) šių metų grėsmių vertinime skelbė: „Baltijos valstybėse veikiantys tėvynainių tarybų nariai ir kiti Rusijos interesus įgyvendinantys asmenys yra sukūrę „Pravfond“ finansuojamus tautinių bendruomenių teisių „gynimo“ centrus, kurie kompromituoja Baltijos valstybes tarptautinėje bendruomenėje ir didina etninę priešpriešą šių valstybių viduje.“

Pareigūnai viešai teigė, kad šioms organizacijoms atstovaujantys žmogaus teisių „ekspertai“ skleidžia Rusijos interesams palankias idėjas: kaltina Lietuvą pažeidinėjant tautinių mažumų teises, naikinant tautinių bendruomenių švietimą, falsifikuojant istoriją, ribojant žodžio laisvę, toleruojant neonacizmo apraiškas.

Pareigūnai viešai teigė, kad šioms organizacijoms atstovaujantys žmogaus teisių „ekspertai“ skleidžia Rusijos interesams palankias idėjas.

„Skleidžiant tokio pobūdžio dezinformaciją, yra formuojamos neigiamos Rusijos visuomenės nuostatos apie Baltijos valstybes, sudarančios prielaidas pateisinti prieš šias valstybes nukreiptus ar planuojamus destruktyvius Kremliaus režimo veiksmus“, – rašoma VSD ataskaitoje.

Tinklas – ne tik nuo Vilniaus iki Talino

„Re:Baltica“ gauti duomenys rodo, kad Kremliaus minkštosios galios įrankis „Pravfond“ dosniai finansuoja keliolika įstaigų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Lietuvoje tokių organizacijų, „Re:Baltica“ duomenimis, yra bent trys, Latvijoje ir Estijoje – po devynias. „Pravfond“ paramą gauna dar kelios dešimtys organizacijų su labai plačia geografija – nuo Ukrainos ir ES šalių iki Jungtinių Valstijų ar Australijos.

„Pravfond“ paramos gavėjai Latvijoje ir Estijoje bus aprašyti šiuo metu baigiamose latvių ir estų žurnalistų publikacijose, kurias paskelbsime ir 15min.lt. O kol kas – Lietuvos „Pravfond“ išlaikytinių analizė, parodanti, jog didelį visuomeninių organizacijų tinklą vienija „Pravfond“ pinigai ir nuolat pasikartojančios tos pačios pavardės.

Išnagrinėjus šių organizacijų narių sąrašus, matosi, kad ten mirga ne tik politiko R.Muksinovo pavardė. Ten – ir žinomi radikalai, ir ne mažiau žinomi prorusiškų politinių partijų veikėjai, kurių ryšiai yra persipynę.

Centre – A.Paleckio asociacija

Privačiame bute Vilniaus Žirmūnų rajone yra registruota asociacija „Lietuva be nacizmo“, kuri, kaip ir Vilniaus tarybos narys R.Muksinovas, nurodoma tarp „Pravfond“ paramos gavėjų. Ši organizacija turi visą būrį steigėjų, tarp kurių yra ir Rusijos ambasados Tėvynainių tarybos lyderis R.Muksinovas. Bet ne vienas jis.

Išnagrinėjus dokumentus susidaro įspūdis, kad visos „Pravfond“ finansuojamos organizacijos vienaip ar kitaip yra susijusios su asociacija „Lietuva be nacizmo“, kuriai vadovauja Algirdas Paleckis.

„Nežinau ar norėčiau komentuoti“, – 15min.lt telefonu sakė A.Paleckis, kai paklausėme, kiek pinigų gavo iš „Pravfond“ ir kur panaudojo. Vėliau paskambinęs informavo, kad situacijos nekomentuos.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Algirdas Paleckis
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Algirdas Paleckis

„Lietuva be nacizmo“ yra susijusi su Prancūzijoje registruota organizacija „Pasaulis be nacizmo“. Tai tarptautinė organizacija, kuri vienija prorusiškus veikėjus Baltijos šalyse, Moldovoje, Vokietijoje, Jungtinėje Karalystėje, JAV.

Prezidiumą ir kitus valdymo organus sudaro daugiausiai rusų tautybės asmenys, bet netrūksta ir kitų tautų atstovų. „Pasaulio be nacizmo“ valdymo organuose figūruoja ir pats A.Paleckis.

Šių metų balandį Rusijos užsienio reikalų ministerijos įgaliotasis atstovas žmogaus teisių, demokratijos ir teisės viršenybės klausimais K.Dolgovas išplatino savo pasisakymą, kuriame aiškino, kad Europoje atgimsta fašizmas ir nacizmas.

Pranešime teigė, kad „Pasaulis be nacizmo“ esą yra viena pagrindinių organizacijų, kovojančių su šiuo menamu reiškiniu.

Maidano įkarštyje gavo 15 tūkst. eurų

Tarp „Lietuvos be nacizmo“ steigėjų yra ne tik vadovas A.Paleckis ar Rusijos ambasados Tėvynainių tarybos lyderis R.Muksinovas, tačiau ir žmogaus teisių ekspertu vadinamas Karlis Bilansas, ne sykį kalbintas įvairių Rusijos propagandinių TV laidų.

2014 metų viduryje šis veikėjas organizavo protesto akciją prie Lietuvos užsienio reikalų ministerijos, per kurią išreiškė palaikymą Rusijos remiamiems separatistams ir pasmerkė oficialią valstybės poziciją dėl Ukrainos.

Prorusišką renginį stebėjo kontržvalgybos pareigūnai, tačiau K.Bilanso pavardė jiems jau buvo žinoma. Šis vyras vadovauja dar vienai Lietuvoje registruotai organizacijai, kurią finansuoja Kremliaus „Pravfond“ – viešajai įstaigai „Nepriklausomas žmogaus teisių centras“.

Kitaip tariant, K.Bilansas, kaip ir R.Muksinovas, yra susijęs su dviem Lietuvoje registruotomis įstaigomis, kurios finansuojamos iš „Pravfond“ biudžeto.

Viešoji įstaiga „Nepriklausomas žmogaus teisių centras“ yra viena iš nedaugelio su Kremliumi siejamų organizacijų, oficialiai deklaravusi bent dalį savo finansinių įplaukų.

K.Bilanso organizacija, kurios oficialus darbuotojų skaičius pastaraisiais metais svyruoja nuo vieno iki trijų, 2013 metų gruodžio 18 dieną gavo nemažą piniginę injekciją. Tuo metu Kijeve vyko susirėmimai tarp Maidano ir prorusiškojo Viktoro Janukovyčiaus režimo, o K.Bilanso organizacija gavo daugiau kaip 15 tūkst. eurų.

Finansinis šaltinis nėra nurodytas, pinigų kilmė aprašoma lakoniškai: „pagal Sutartį Nr. 117/D-2013“.

Klausimai K.Bilanso nurodytu adresu nusiųsti gegužės 7 d. Atsakymo nėra iki šiol.

15min.lt pavyko susisiekti su K.Bilansu. A.Paleckio bendražygis telefonu paprašė klausimus apie „Pravfond“ paramą atsiųsti elektroniniu paštu. Klausimai K.Bilanso nurodytu adresu nusiųsti gegužės 7 d. Atsakymo nėra iki šiol.

Nuotrauka iš VSD ataskaitos/Karlis Bilans (ketvirtas iš kairės) protestuoja prieš Lietuvos palaikymą Ukrainai
Nuotrauka iš VSD ataskaitos/Karlis Bilans (ketvirtas iš kairės) protestuoja prieš Lietuvos palaikymą Ukrainai

Už Kremliaus lėšas – žurnalas Lietuvos jaunimui

Tarp asociacijos „Lietuva be nacizmo“ steigėjų yra ir vilnietė Oksana Bekerienė, kuri vadovauja dar dviem Lietuvoje registruotoms organizacijoms – Baltijos slavų istorinio ir kultūrinio paveldo asociacijai ir viešajai įstaigai „Pagrindinių teisių gynimo ir tyrimų centras“ (PTGTC).

Pastaroji organizacija taip pat yra finansuojama iš Kremliaus „Pravfond“ ir to neslepia.

Rusijos minkštosios galios fondas yra nurodomas kaip oficialus PTGTC rėmėjas. Be to, įstaiga leidžia žurnalą rusų kalba „Jaunimas ir žmogaus teisės“, kuriame deklaruojama, kad „Pravfond“ yra leidinio rėmėjas.

PTGTC taip pat rengia įvairius konkursus, kurių tematika siejasi su oficialia Kremliaus minkštosios galios politika. Pavyzdžiui, rengia konkursą vaikams „Ačiū už gyvybę“, kurio esmė – skatinti vaikus kurti padėkas Antrajame pasauliniame kare kovojusiems Raudonosios armijos kariams.

Kremliuje apdovanojo už nuopelnus Rusijai

Iš „Pravfond“ finansuojamą PTGTC, kaip ir asociaciją „Lietuva be nacizmo“, įsteigė būrys kitų lietuviškų organizacijų, kurių veikla primena atstovavimą Kremliaus interesams ar netgi oficialiai minima VSD dokumentuose.

Pavyzdžiui, ant PTGTC steigimo dokumentų pasirašė Lietuvos rusų mokytojų asociacijos vadovė Ela Kanaitė. Jos nuotrauka buvo publikuota šių metų VSD grėsmių vertinime. 2012 metais Kremliuje tuometinis Rusijos prezidentas D.Medvedevas įteikė E.Kanaitei apdovanojamą už nuopelnus Rusijai.

Nuotrauka iš VSD ataskaitos/Dmitrijus Medvedevas ir Ela Kanaitė
Nuotrauka iš VSD ataskaitos/Dmitrijus Medvedevas ir Ela Kanaitė

E.Kanaitė yra net tik Lietuvos rusų mokytojų asociacijos vadovė, bet ir Rusijos ambasados Tėvynainių tarybos narė – kartu su jau ne kartą minėtu R.Muksinovu.

VSD pareigūnai grėsmių vertinime rašė, kad Lietuvos rusų mokyklų bendruomenėse yra „susiformavusi palanki terpė Rusijos įtakos sklaidai“. Rusakalbiai moksleiviai per Kremliaus finansuojamas programas buvo vežami į Rusijos sukarintas stovyklas, jaunųjų žurnalistų stovyklas, kitokius mokymus, kuriuos stebėdavo Kremliaus slaptųjų tarnybų atstovai.

PTGTC steigimo dokumentus pasirašė ir vilnietis Vaigutis Stančikas. Jis yra ir asociacijos „Lietuva be nacizmo“ steigėjas. Be to, Lietuvoje gyvenančių Antrojo pasaulinio karo dalyvių, kovojusių antihitlerinės koalicijos pusėje, organizacijos sekretorius.

Kitas juridinis asmuo, steigęs PTGTC, yra Slavų gailestingumo fondas. Jo vardu pasirašė Olga Gorškova – viena Lietuvos rusų sąjungos lyderių, kartu su Seimo nariu Sergejumi Dmitrijevu šiemet nesėkmingai kandidatavusi į Vilniaus miesto savivaldybės tarybą.

Gyrė Georgijaus juostelių akciją

Iš pirmo žvilgsnio, PTGTC užsiima žmogaus teisių tyrimais ir propagavimu. Tačiau įstaigos interneto puslapyje galima rasti vaizdo siužetų, kurių turinys ir temos atspindi Kremliaus minkštosios galios politiką.

Pavyzdžiui, yra publikuotas vaizdo siužetas pavadinimu „vizitas į Rygą“, kuriame kalba prorusiškas veikėjas Josifas Korenas. Jis yra judėjimo „Latvija be nacizmo“ lyderis, organizacijos „Lietuva be nacizmo“ vadovo A.Paleckio bendražygis, prieštaringai vertinamas tiek Latvijoje, tiek už jos ribų.

Tame siužete, skirtame Raudonosios armijos įžengimo į Rygą septyniasdešimtmečiui, J.Korenas užsimena apie menamą „nacizmo atgimimą prie Baltijos jūros“.

„Rygai tai yra pakankamai reikšminga šventė. Deja, nepalaikoma nei Latvijos vyriausybės, nei Rygos tarybos. Labai ilgai Ryga gyveno be šios gėdos (nacizmo, – aut. past.). Deja, šiandien matome, kad jie kelia galvas“, – sakė J.Korenas.

Puslapyje yra ir daugiau siužetų, primenančių Kremliaus minkštosios galios politiką.

Pavyzdžiui, asociacijos „Lietuvos be nacizmo“ ir PTGTC steigėjo V.Stančiko pasisakymas Rusijos tėvynainių konferencijoje, kuri vyko 2014 metų birželį.

Vaizdo įraše jis kalbėjo, kad Ukrainos separatistų simboliu tapusių Georgijaus juostelių dalinimo akcija Lietuvoje pavyko, nors tam trukdė įvairios institucijos. Be to, ragino Lietuvoje kurti didelę sovietinių teisėsaugos darbuotojų ir karo veteranų organizaciją.

Vežė paramą separatistams

Su „Pravfond“ finansuojamomis organizacijomis susijusios ir kitos įstaigos, nefigūruojančios tarp daugiau ar mažiau prieinamų šio fondo paramos gavėjų.

Pavyzdžiui, iš Kremliaus „Pravfond“ finansuojama K.Bilanso organizacija „Nepriklausomas žmogaus teisių centras“ savo partnere įvardija Vilniuje registruotą asociaciją „Užmiršti kareiviai“.

Asociacijos „Užmiršti kareiviai“ vadovu yra nuolatinį leidimą gyventi Lietuvoje turintis Rusijos pilietis Viktoras Orlovas, kuris dar yra ir ne sykį minėtos asociacijos „Lietuva be nacizmo“ steigėjas.

Prie „Užmirštų kareivių“ steigimo prisidėjo ir ta pati O.Bekerienė, kuri yra PTGTC vadovė ir „Lietuva be nacizmo“ steigėja.

Vienas iš „Užmirštų kareivių“ steigėjų yra vilnietis Sergejus Gošas. 2012 metais jis kreipėsi į Registrų centrą, prašydamas iš jam priklausančio buto Vilniuje išregistruoti kitą organizaciją panašiu pavadinimu – viešąją įstaigą „Pamiršti kariai“.

Pastarosios steigėjas yra ir vilnietis Vladimiras Kazakovas, kuris dar atstovauja viešajai įstaigai „Karas ir taika“. Pastaroji organizacija praėjusiais metais pateko į VSD akiratį, nes vežė paramą Rytų Ukrainoje kariaujantiems prorusiškiems separatistams.

Tomas Janeliūnas: panašu, kad veiksmai koordinuojami

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Tomas Janeliūnas 15min.lt teigė, jog „Pravfond“ finansuojamos organizacijos ir jų veikla leidžia identifikuoti, kas glūdi už Rusijos fondo skiriamų pinigų.

„Jis akivaizdžiai, matyt, skirtas tam, kad skatintų tas jėgas, vienaip ar kitaip skatintų nepasitikėjimą esamomis vyriausybėmis, vykdoma politika. Tautinių mažumų politika – visų pirma. Bet ir visais kitais klausimais. Tas fondas, matyt, ne veltui skirsto tiems asmenimis, kuriuos norėtų vienaip ar kitaip „įdarbinti“ į tą viešą politikos formavimą, ažiotažo skatinimą“, – sakė T.Janeliūnas.

Pasak jo, skirtingose organizacijos besikartojančios tos pačios pavardės – taip pat akivaizdus įrodymas, kad struktūros yra „persidengiančios“, o jų veiksmai galimai koordinuojami. „Jeigu yra finansavimo šaltiniai – visiškai logiška, kad galima atrasti centrinį, vienijantį voratinklį“, – konstatavo T.Janeliūnas.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Politologas Tomas Janeliūnas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Politologas Tomas Janeliūnas

Netrukus 15min.lt skaitykite šio tyrimo tęsinį apie Latvijoje ir Estijoje veikiančius „Pravfond“ pinigų gavėjus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šekspyriška vasara Pakruojo dvare: spektakliai, kvapą gniaužiantys triukai ir įspūdingos gėlių kompozicijos
Reklama
Joninių grilio vakarėlis už mažą kainą: pasigaminkite tris patiekalus neišleisdami 15 eurų
Reklama
Tinklinis, kepsninės, universalūs treniruokliai: ką šiemet erdvėms prie savo namų siūlys vilniečiai?
Reklama
„Telia“ stiprina ryšį Dainų šventės dalyviams ir lankytojams dar nematytu būdu
Užsisakykite
15min naujienlaiškius