Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 02 09, 19:00

Stambių kyšių ėmimo byloje kaltinama Mažeikių valdininkė grąžinama į darbą

Kol teismas Šiauliuose iš lėto narplioja sudėtingą, nemažos apimties baudžiamąją bylą dėl galimos stambios korupcijos Mažeikių rajono savivaldybėje, aukštesnės instancijos teisėjas sostinėje akimirksniu grąžina vieną kaltinamąją – Strateginio vystymo ir investicijų skyriaus vedėją Sandrą Ramanauskienę, į šias pareigas.
Mažeikių rajono savivaldybė
Mažeikių rajono savivaldybė ir administracija / Aurelijos Jašinskienės / 15min.lt nuotr.

Kol prokurorai dar tik įrodinėja galimą valdininkės vaidmenį 33 tūkst., 9,9 tūkst. eurų ir kelių smulkesnių kyšių gavimo schemose, Apeliacinis teismas gina S.Ramanauskienės konstitucinę teisę dirbti ar bent gauti bedarbės pašalpą.

Buvo nušalinta nuo 2019 m. spalio

Lietuvos apeliacinis teismas nusprendė panaikinti Šiaulių apygardos teismo 2022 m. sausio 6 d. nutartį, kuria kaltinamajai S.Ramanauskienei buvo skirtas laikinas nušalinimas nuo skyriaus vedėjos pareigų trims mėnesiams.

Šiauliuose teisiamos valdininkės skunde sostinės teisėjams buvo nurodoma, kad nuo pat 2019 m. spalio 24 d., kuomet ji buvo nušalinta nuo Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Strateginio vystymo ir investicijų skyriaus vedėjos pareigų, ji niekur nedirbo ir negavo jokių pajamų, todėl toks ilgas ir neproporcingas nušalinimas nuo darbo pažeidė jos Konstitucines teises.

Apeliacinis teismas šiam skundo argumentui iš esmės pritarė: „Laikinas nušalinimas nuo skyriaus vedėjos pareigų šioje bylos nagrinėjimo stadijoje kaltinamajai yra neproporcingas ir perteklinis.“

Lygiai prieš metus, 2021 m. vasario 9 dieną Šiaulių apygardos teismas pradėjo nagrinėti 24 tomų baudžiamąją bylą, kurioje 6 fiziniai ir 2 juridiniai asmenys (uždarosios akcinės bendrovės „Labbis“ bei „Budinks“) yra kaltinami kyšininkavimu, papirkimu.

Suprasti akimirksniu

  • Kaltinimus teisme išgirdo šiuo metu 61 metų sulaukęs Bronius Kryžius (byloje tiriamu laikotarpiu ėjęs Mažeikių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas), 49 metų Sandra Ramanauskienė, 36 metų Darius Guoba („Labbis“), 64 metų Antanas Grigalavičius, 51 metų Alfonsas Žiulpa ir 51 metų Darius Buknys („Budinks“).

A.Žiulpai teko stoti prieš teismą kaip savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vedėjui.

S.Ramanauskienė teisiama kaip tuometė (teismo valia, ir dabartinė) Strateginio vystymo ir investicijų skyriaus vedėja.

Kaltinamasis B.Kryžius tuo metu buvo ir savivaldybės tarybos narys.

Kaltinime – 4 kyšių gavimo epizodai

Kaltinimo duomenimis, korupcinėje veikloje S.Ramanauskienė dalyvavo būdama viešųjų pirkimų komisijos nare, veikdama savivaldybės administracijos direktoriaus B.Kryžiaus naudai.

Vienas inkriminuojamų nusikaltimų aprašomas taip: „Administracijos direktoriaus B.Kryžiaus naudai susitarė priimti ne mažesnį nei 9 864 Eur kyšį už neteisėtą veikimą vykdant įgaliojimus, t. y. išskirtinių sąlygų sudarymą UAB „Labbis“ laimėti Mažeikių rajono savivaldybės administracijos organizuotą viešąjį pirkimą dėl „Finansų valdymo, apskaitos ir strateginio planavimo bei veiklos sistemos priežiūros paslaugos“.

Iš viso S.Ramanauskienei inkriminuojami 4 nusikalstamų veikų epizodai, viename jų kalbama apie susitarimą dėl 33 tūkst. eurų kyšio.

Bylos medžiagoje smulkiai aprašoma, kad 2018 m. gegužės 17 d. ir 2018 m. gruodžio 12 d. savo darbo kabinete ir darbe esančiame poilsio kambaryje su UAB „Labbis“ direktoriumi D.Guoba ji susitarė, kad „iki kitų metų vasario mėnesio“ (iki 2019 m. vasario mėnesio) B.Kryžiui bus duotas 10 proc. dydžio kyšis nuo 2018 m. liepos 12 d. Mažeikių r. savivaldybės administracijos ir „Labbis“ pasirašytos „Finansų valdymo, apskaitos ir strateginio planavimo bei veiklos sistemos priežiūros paslaugos pirkimo“ sutarties, kurios maksimali lėšų suma yra 119 354,4 Eur (98 640 Eur be PVM) vertės be PVM, t. y. ne mažesnis nei 9 864 Eur kyšis, už išskirtinių sąlygų sudarymą laimėti minėtą savivaldybės administracijos organizuotą viešąjį pirkimą.

„Didysis projektas 10 proc. be PVM“

Kitas bylos epizodas prokuratūros dokumentuose figūruoja kaip „didysis projektas 10 procentų be PVM“.

Jame rašoma, kad būtent S.Ramanauskienė susitarė, jog B.Kryžiui bus duotas 10 proc. dydžio kyšis nuo Mažeikių savivaldybės administracijos vykdomo Europos Sąjungos fondų lėšomis finansuojamo projekto „Švietimo paslaugų kokybės gerinimas Mažeikių rajono savivaldybėje“, kurio vertė 405 904,19 Eur (335 458 Eur be PVM), vertės be PVM, t. y. ne mažiau nei 33 000 Eur kyšis.

Pinigai, kaltinimo duomenimis, buvo numatyti už išskirtinių sąlygų sudarymą bendrovei „Labbis“ ir D.Guobos nurodytoms įmonėms laimint viešuosius pirkimus, kilsiančius iš minėto Švietimo paslaugų kokybės gerinimo projekto Mažeikių rajono savivaldybėje.

Iš viso S.Ramanauskienei inkriminuojami 4 nusikalstamų veikų epizodai, tačiau formaliai ji ir kiti teisiamieji pagal nekaltumo prezumpciją laikomi nekaltais, statusas gali keistis nebent įsiteisėjus apkaltinamajam teismo nuosprendžiui.

Kliūčių eiti pareigas nemato

Tuo metu kaltinamosios teigimu, Apeliaciniam teismui skundžiama žemesnės instancijos teismo nutartis buvo nemotyvuota, formali, nepagrįsta ir neteisėta, todėl naikintina.

„Apygardos teismo teiginiai, jog ji vykdydama savo pareigas, pasinaudodama savo įgaliojimais bei darbo vietoje prieinama informacija gali trukdyti procesui bandydama paveikti jai pavaldžius ir kitus asmenis, užimamos pareigos gali sudaryti jai galimybę daryti naujas nusikalstamas veikas, yra deklaratyvūs ir pagrįsti tik prielaidomis, o ne konkrečiais duomenimis“, – rašyta S.Ramanauskienės skunde.

Lietuvos apeliacinis teismas paskelbė, kad kaltinamosios S.Ramanauskienės skundas tenkinamas.

Ji vis dar yra Mažeikių rajono savivaldybės darbuotoja, todėl negali gauti bedarbio pašalpos ar kitokių išmokų pragyvenimui.

Šioje baudžiamojoje byloje procesinė prievartos priemonė S.Ramanauskienei yra taikoma ilgiau nei dvejus metus. Visą šį laiką, pasak kaltinamosios, ji niekur nedirbo ir pragyvenimui būtinų pajamų negavo, o dėl valstybės tarnautojo statusą reglamentuojančių teisės aktų apribojimų jos įsidarbinimo privačiame sektoriuje ar kitame darbe galimybės yra stipriai apribotos.

„Dėl to, kad ji vis dar yra Mažeikių rajono savivaldybės darbuotoja, ji negali gauti bedarbio pašalpos ar kitokių išmokų pragyvenimui“, – pažymima nutartyje.

Apeliacinės instancijos teismas, įvertinęs pakankamai didelę bylos apimtį, jos sudėtingumą ir gana didelį kaltinamųjų skaičių (byloje yra 8 kaltinamieji), tai kad bylos nagrinėjimas dar gali užsitęsti, padarė išvadą, jog laikinas S.Ramanauskienės nušalinimas nuo skyriaus vedėjos pareigų šioje bylos nagrinėjimo stadijoje kaltinamajai S.Ramanauskienei yra neproporcingas ir perteklinis, motyvavo teisėjas.

Nutartis įsigaliojo nuo jos priėmimo dienos ir yra nebeskundžiama.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min