TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ekspertai įspėja dėl padidėjusio graužikų pavojaus

Žiurkė Laisvės alėjoje
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Žiurkė Laisvės alėjoje
Šaltinis: 15min
0
A A

Paspaudus šaltukui graužikai masiškai plūsta į šiltesnes vietas, naujaisiais namais pasirinkdami daugiabučius, sodybas ir netgi automobilius. Kenkėjų kontrolės ekspertai tikina, kad šiemet dėl oro sąlygų graužikų stebėtinai gausu.

Kenkėjų kontrolės ekspertų „Dezinfa“ vadovė Margarita Kutkaitė pasakoja, kad vien rudenį sulaukė per šimtą iškvietimų naikinti peles ir žiurkes – pastarosiomis dienomis skambučių tik gausėja.

„Atšalus orams graužikai plūste plūsta į gyventojų namus ir pridaro daug žalos: nugraužia buitinės technikos, kompiuterių, signalizacijos ir kitų prietaisų laidus, pragraužia skyles sienose, naikina daržoves, vaisius – ką jau kalbėti apie platinamas ligas“, – teigia M. Kutkaitė.

Pašnekovė tvirtina, kad pernai sulaukė per pusę mažiau nusiskundimų dėl graužikų. Taip yra dėl to, jog šių metų oro sąlygos sudarė puikias galimybes pelėms ir žiurkėms daugintis bei išgyventi.

Per metus  – daugiau nei 100 jauniklių

Dažniausiai kovoti tenka su naminėmis pelėmis – 7-10 cm ilgio, mažomis akimis, smailia nosimi, didelėmis ausimis. Neretai neprašytomis įnamėmis tampa ir pilkosios žiurkės, gebančios puikiai raustis, plaukti ir nesunkiai išbūti po vandeniu iki 3 minučių.

„Šių metų ruduo itin išskirtinis graužikų gausa. Esant geroms sąlygoms, subrendusi pelė per metus gali atsivesti iki 130 mažylių, žiurkė kiek mažiau – iki 50. Gimę graužikai naujas vadas veda jau po pusantro–keturių mėnesių. Žiemą, esant pliusinei temperatūrai, graužikai veisiasi ir šaltuoju metų laiku“, – faktus pateikia biologas Liutauras Grigaliūnas. 

Išnaikinti sunku, bet įmanoma

Gausias graužikų populiacijas išnaikinti gana sunku, tačiau įmanoma. Neretai girdima nusiskundimų, jog gyventojai namuose, sodybose nuolat dėlioja nuodingus jaukus, bet graužikų niekaip nesugeba išnaikinti. Kenkėjų kontrolės ekspertai tikina, kad svarbiausia yra pasirinkti tinkamas priemones, kitu atveju kova bus beprasmė ir kainuos ne vieną šimtą litų.

„Dažnai gyventojai naudoja priemones netinkamai, t.y. per mažomis dozėmis, pasirenka graužikams nepatrauklią jų formą, deda juos netinkamose vietose ir nepasiekia norimo rezultato. Pavyzdžiui, pelė, mėgstanti grūdus, vargu ar susigundys pastos pavidalo jauku“, – pabrėžia M. Kutkaitė.

Specialistai pataria imtis prevencinių priemonių

Kenkėjų kontrolės ekspertai pataria pirmiausiai pasirūpinti maisto produktais ir vandeniu – jie turi būti laikomi graužikams nepasiekiamose vietose. Buitinės atliekos taip pat turi būti uždengiamos sandariai, reguliariai šalinamos.

Taip pat labai svarbu pasirūpinti patalpų sandarumu. Sandarinti plyšius galima betonu, metalinėmis detalėmis ar kitomis panašiomis priemonėmis, kurių graužikai negalėtų įveikti. Ekspertai rekomenduoja gerai apžiūrėti ir praustuvus, tualetus, ventiliavimo, šildymo bei elektros instaliacijos sistemas.

Pastatų išorėje galima išdėlioti specialias vyliaus dėžutes, kuriose paliekamas apnuodytas jaukas, arba gyvagaudžius spąstus. Pelės, žiurkės, radę maisto lauke, jo ieškoti nebesiverš į patalpas, kas užkerta kelią užsikrėsti graužikų platinamomis ligomis. Be to, išvengiama nemalonaus viduje nudvėsusio graužiko kvapo.

Jei jau nutiko taip, kad graužikai pateko į namus, pirmiausiai reikia įvertinti, kiek didelė populiacija, rasti kelius, per kuriuos patenka kenkėjai, kuo maitinasi. Graužikus galima naikinti nuodais, spąstais, lipniomis lentelėmis. Nuodų graužikams yra įvairiausių formų – tabletėmis, granulėmis, pastilėmis.

„Labai svarbu gebėti parinkti tinkamą priemonę, kad ji būtų ir veiksminga, ir saugi.

Pavyzdžiui, jei namuose yra vaikų ar augintinių, rekomenduojama nepilti masalo atvirose vietose – graužikai linkę išnešioti jauką po teritoriją. Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį į naudojamų priemonių kiekį – jų turėtų būti nei per mažai, nei per daug", – pataria M. Kutkaitė.

Kenkėjų kontrolės ekspertai atkreipia dėmesį, kad gyventojai, jau kartą susidūrę su aštriadančiais kenkėjais, dar vasarą turėtų pasirūpinti prevencinėmis priemonėmis.


 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min