Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 15d. 07:34

Statybas Kaune lydi įtarimai

Statybos
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Statybos

Kauno miesto tarybos Antikorupcijos komisijai užkliuvo savivaldybės administracijos pasirašytos statybos paslaugų pirkimo sutartys. Iš jų matyti, kad keturių už valstybės lėšas statomų daugiabučių kaina gerokai padidėjusi.

Antikorupcijos komisija rengia skundą Generalinei prokuratūrai, nes Kauno apygardos prokuratūra atsisako pradėti ikiteisminį tyrimą. Komisijos nariai įsitikinę, kad pasirašant sutartis su keturiomis statybų bendrovėmis buvo akivaizdžiai pažeistos teisės normos.

Pamiršo smulkmeną?

2006-ųjų gruodžio 7 dieną Kauno miesto savivaldybės administracija sudarė sutartis su statybų bendrovėmis „Struktūra“, „Avona“, „Arauša“ ir „Būstuva“. Jos esą buvo nurodžiusios mažiausias kainas per konkursus, skelbtus statyti daugiabučius miesto gyventojams, iškeldinamiems iš savininkams grąžintų namų.

Pagal Statistikos departamento pateiktą statybos darbų kainų indeksavimo formulę sutartyse buvo numatyta galimybė pakeisti statybos vertę: sumažinti ją arba padidinti. Tačiau dokumentuose neapibrėžta kainų indeksavimo tvarka, todėl abi šalys gali tiesiog susitarti – brangesni bus statybos darbai ar pigesni.

„Keturi namai pabrango. Tai gali reikšti, jog bendrovės dirbtinai sumažino pasiūlymų vertę, kad laimėtų konkursus“, – LŽ sakė Antikorupcijos komisijos pirmininkas Raimundas Kaminskas. Jo nuomone, kai kurios konkursuose dalyvavusios įmonės galėjo iš anksto žinoti, jog bus galima indeksuoti statybų kainas, ir taip nesąžiningai konkuruoti su kitais statytojais.

R.Kaminskui taip pat kelia įtarimų faktas, kad keturis daugiabučius stato keturios statybų bendrovės. Esą tai gali reikšti tam tikrą pasidalijimą, kai visi reikalingi asmenys turi pajamų ir yra patenkinti.

„Manau, tokios sutartys su statybų bendrovėmis neteisėtos. Tai pripažino ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba. Ji paaiškino, kad dokumentuose nedetalizuota kainų indeksavimo tvarka“, – pabrėžė R.Kaminskas.

Žalos neįžvelgė

Kauno apygardos prokuratūros laiškas, kuriame pranešama, jog atsisakoma pradėti ikiteisminį tyrimą dėl minėtų sutarčių, Antikorupcijos komisiją pasiekė 2008 metų gruodžio 23-iąją. Į jį atsakyti komisija turėjo tik septynias dienas. „Kadangi buvo ilgas švenčių laikotarpis, fiziškai negalėjome to padaryti. Dabar Kauno apygardos prokuratūros sprendimą skųsime Generalinei prokuratūrai“, – tvirtino R.Kaminskas.

Komisijos pirmininkas nesutinka su Kauno apygardos prokuratūros nuomone, kad paslaugas perkančiai šaliai nepadaryta turtinė žala. Jam pritaria ir Antikorupcijos komisijos narys Stasys Žirgulis: „Žala padaryta, nes pastatyti namus veikiausiai buvo galima pigiau. Tačiau kainų indeksavimo galimybė suteikė statybininkams teisę prašyti didesnio užmokesčio.“

S.Žirgulio teigimu, maždaug po 40 butų turintys namai atsiėjo valstybei apytiksliai po 10 mln. litų. „Miestui užsakant statybos darbus reikėtų samdyti ir ekspertą. Jis patikrintų, ar statytojai naudoja kokybiškas medžiagas“, – įsitikinęs komisijos narys.

S.Žirgulis su dabartiniu Seimo nariu Eriku Tamašausku yra domėjęsi ir tuo, kodėl bendrovė „Struktūra“, kurioje Finansų skyriaus vadovu dirba Kauno tarybos narys Marijus Panceris, keletą pastarųjų metų gauna daugiau savivaldybės užsakymų atlikti įvairius darbus. „Tada nepavyko nieko nustatyti. Finansininkas tarsi nėra tiesiogiai atsakingas už įmonės gaunamus užsakymus“, – paaiškino Antikorupcijos komisijos narys.

Viešai džiaugėsi

Kauno miesto savivaldybė sausio pradžioje neslėpdama pasitenkinimo pareiškė: pagaliau baigiami keturių daugiabučių Panemunėje ir Šančiuose statybos darbai. Tvirtinta, kad jau vasarį daugiau kaip 150 šeimų galės švęsti įkurtuves ir džiaugtis, jog daug lėšų iš valstybės biudžeto pareikalavę namai įrengti moderniai.

Savivaldybės administracijos specialistai suskaičiavo – iš savininkams grąžintų namų iškeldinamoms šeimoms pastatyti vieną kvadratinį metrą būsto valstybei kainavo beveik 4 tūkst. litų.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Būk sumanus

Ar žinai?

Ar žinai?
Ar žinai?

Metas rinktis

Naviguok į ateitį

Laikas iškylai

Vyrų mados savaitė

Venecijos meno bienalė

Dream 2 Drive

Parašykite atsiliepimą apie 15min