TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Statybos įstatymo pakeitimai: trumpesni terminai ir dėmesys kokybei

Statybos Vilniaus centre
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Statybos Vilniaus centre
Šaltinis: 15min
0
A A

Aplinkos ministerijos parengtos Statybų įstatymo pataisos – keli žingsniai iki įsigaliojimo, jei dokumentui priekaištų neturės Vyriausybė, beliks sulaukti Seimo palaiminimo. Vienos pagrindinių Statybų įstatymo pataisų – trumpesni Statybą leidžiančio dokumento (SLD) terminai, architektų ir statybos inžinierių atestavimas neypatingų statinių projektavimui bei statybos rangovų garantiniu prievolių užtikrinimas. „Šie pakeitimai leis SLD išdavimo procesą padaryti sklandesniu ir greitesniu, o tuo pačiu ir užtikrinti aukštesnę šalyje vykdomų statybų kokybę“, – neabejojo Aplinkos ministerijos Projektavimo, statybos produktų ir proceso normavimo skyriaus vedėjas Dangyras Žukauskas.

Greičiau ir paprasčiau

D.Žukauskas pasakojo, kad vienas Statybų įstatymo tikslų – sumažinti nereikalingų biurokratinių žingsnių, siekiant gauti SLD, skaičių: „Visų pirma, numatyta sumažinti SLD derinančių institucijų skaičių, tai – akivaizdžiai supaprastins šį procesą. Taip pat ketiname ir trumpiname SLD išdavimo terminus. Taigi – gauti statybą leidžiantį dokumentą bus paprasčiau ir greičiau“

Aplinkos ministerijos atstovas pasakojo, kad Statybos įstatymo pataisose numatyta SLD išdavimo terminą trumpinti daugiau nei per pusę. Pagal dabar galiojančius teisės aktus minėta procedūra trunka nuo 10 iki 45 darbo dienų, o įsigaliojus pakeitimams SLD statytojui laukti tektų nuo 10 iki 20 darbo dienų. „Su SLD derinančiomis institucijomis – taip pat. Iki šiol statytojui reikėdavo kreiptis kone į 17 institucijų, priėmus pataisas minėtus dokumentus tvarkytų tik 8“, – kalbėjo D.Žukauskas.

Vis dėlto, ypatingieji statiniai Lietuvoje užima tik apie 5 proc., o visiems kitiems keliami neypatingo ar nesudėtingo statinio reikalavimai.

Svarbiausia – kokybė

Projektavimo, statybos produktų ir proceso normavimo skyriaus vedėjas pabrėžė, kad trumpinant SLD išdavimo terminus, jokiu būdu nėra užmirštama statybų proceso kokybės svarba, jos užtikrinimui yra numatytos kitos Statybos įstatymo pataisos.

Vadovaujantis dabartine tvarka, su ypatingaisiais statiniai gali dirbti tik atestuoti specialistai, o neypatingus statinius gali projektuoti ir atestato neturintys architektai ar inžinieriai. Vis dėlto, ypatingieji statiniai Lietuvoje užima tik apie 5 proc., o visiems kitiems keliami neypatingo ar nesudėtingo statinio reikalavimai. Vadinasi, mes kone 95 proc. statinių leidžiame projektuoti ir statyti galbūt tinkamos kompetencijos neturintiems architektams ir inžinieriams. „Nenoriu pasakyti, kad visi jie dirba blogai, tačiau prastų pavyzdžių atsiranda. Manau, įvesdami prievolę atestuoti ir neypatingojo statinius, padidinsime ne tik statybų kokybę, bet ir specialistų atsakomybę“, – D.Žukauskas.

Ne ką mažiau svarbus ir rangovų garantines prievoles užtikrinantis Statybų įstatymo pakeitimas. „Daugiausia statinio defektų išryškėja per pirmuosius dvejus metus, todėl siekiame, kad rangovas suteiktų užsakovui būtent tokio laikotarpio garantinių prievolių įvykdymo užtikrinimą, kurį gali suteikti draudimo įmonė ar bankas. Tokiu atveju, kai rangovas, pavyzdžiui, bankrutuoja, kaip kartais nutinka, užsakovas bent turės kur kreiptis dėl žalos atlyginimo“, – dėstė Aplinkos ministerijos atstovas.

Projektavimo, statybos produktų ir proceso normavimo skyriaus vedėjas pridūrė, kad dabar galiojanti garantijos tvarka – niekur nedings. Dėl garantijos sutaria pats rangovas su užsakovu ir garantijos terminas tam tikrais atvejais sieks iki 20 metų. „Tačiau siūlomas nustatyti garantinių prievolių įvykdymo užtikrinimas taip pat yra būdas padidinti ir statybų kokybę, ir jos dalyvių atsakomybę“, – neabejojo pašnekovas.

Aplinkos ministerija primena, kad visos statybos turi būti vykdomos pagal nustatytus reikalavimus ir suderintos su reikiamomis institucijomis. Netinkamai vykdydami statybos darbus gyventojai gali pakenkti tiek sau, tiek aplinkai. Ne pagal numatytus teisės aktus vykdomi statybos gali pakenkti žmonėms, aplinkinėms teritorijoms, kraštovaizdžiui, įvairiais būdas saugomoms teritorijoms ir kultūros paveldui.

Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija

AM-logo-bendras
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min