Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 7d. 16:45

Stebinantys radiniai Vilniaus centre – archeologai aptiko Radvilų rūmų fragmentus

Buvę Radvilų rūmai
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Archeologai atkasė buvusių Radvilų rūmų fragmentus

Vilniaus centre, tarp Tilto, Žygimantų ir Radvilų gatvių, vykdant archeologinius kasinėjimus atrasti iki šiol netyrinėti XVII a. pradžios Radvilų rūmų fragmentai. Čia stovėjo buvusi Raudonojo Kryžiaus ligoninė, o dabar pradedamas vystyti nekilnojamojo turto projektas „Radvilų valda“, kuriame planuojami prabangūs butai, biurai, viešbutis.

Kasinėjimai šioje Vilniaus vietoje prasidėjo 2017 metais. Juos užsakiusi teritorijos savininkė UAB „Vastint Lithuania“, kaip teigiama bendrovės pranešime, tikisi atrastus Radvilų rūmų fragmentus ne tik išsaugoti, bet ir eksponuoti visuomenei.

Tyrimus vykdžiusi UAB Archeologijos projektų centro „Antiqua“ archeologų grupė, kuriai vadovavo archeologas Ignas Sadauskas, teritorijoje aptiko itin daug archeologinių radinių, datuojamų nuo pat XV a. iki šių laikų: buitinės keramikos šukių, koklių fragmentų, monetų, plombų, stalo įrankių, molinių pypkių ir t.t. Taip pat tyrimų metu atidengti XIX a. II pusėje – XX a. pirmoje pusėje šioje teritorijoje stovėjusių mūrinių pastatų pamatų ir skliautinių rūsių fragmentai. Tačiau svarbiausias šių tyrimų atradimas – iki šiol plačiau neatrasti ir netyrinėti XVII a. pradžios Radvilų rūmų fragmentai.

Tyrimų metu atidengtos rūmų pirmo aukšto patalpų plytų grindys, buvusių sienų pamatų ir kolonų fragmentai bei dvi krosnys. Taip pat aptikta archeologinių radinių, siejamų su rūmų gyvenimu ir kasdienybe.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Archeologai atkasė buvusių Radvilų rūmų fragmentus
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Archeologai atkasė buvusių Radvilų rūmų fragmentus

Iš istorinių šaltinių žinoma, kad Radvilos reprezentacinius rūmus pasistatė XVI amžiuje. Tai buvo dideli, puošnūs, vientiso italų manierizmo stiliaus, trijų aukštų rūmai su cilindriniu bokštu kampe, kuriuos supo didelis itališko tipo sodas su gėlynais ir tvenkiniais. Rūmai per 1655–1661 m. karą su Maskva buvo apgriauti, XVIII amžiuje galutinai apleisti, o 1828 m. rūmų griuvėsiai buvo parduoti kaip statybinė medžiaga. Tiksli buvusių Radvilų rūmų vieta iki šiol nėra žinoma.

Kaip teigiama išplatintame pranešime, 1939–2013 m. teritorijoje veikė Raudonojo Kryžiaus ligoninė, o jos vietoje UAB „Vastint Lithuania“ planuoja vystyti mišrios paskirties kvartalą: „Tyrinėjamos teritorijos daliai pagal detalųjį planą priskirta komercinė paskirtis, tad vystytojai, prieš pradėdami būsimo viešbučio techninį projektą, lauks specialistų išvadų dėl atrastų fragmentų išsaugojimo.“

„Džiaugsimės, jei bus įmanoma geriausiai išlikusius Radvilų rūmų fragmentus ne tik užkonservuoti, bet ir eksponuoti visuomenei integravus į numatomą vystyti projektą“, – pranešime cituojamas UAB „Vastint Lithuania“ generalinis direktorius Kęstutis Vedeckis.

Pasak K.Vedeckio, kasinėjimo darbai šioje teritorijoje vykdomi nuo pernai pavasario, žiemą archeologai dirbo specialiai pastatytoje palapinėje. Radiniai susikaupė per visą šį laikotarpį, tik apie juos iki šiol nebuvo skelbta.

Toje pačioje teritorijoje UAB „Vastint Lithuania“ ruošia ir Juozapo Tiškevičiaus žiemos rūmų bei šalia esančio sodo restauravimo projektus.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Archeologai atkasė buvusių Radvilų rūmų fragmentus
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Archeologai atkasė buvusių Radvilų rūmų fragmentus

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min