„Stiprios nevyriausybinės organizacijos prisideda prie demokratijos vystymosi ir padeda kurti pilietiškesnę Lietuvą. Būdamos arčiausiai žmonių, jos efektyviai sprendžia problemas, todėl būtina išplėsti jų galimybes teikti socialines, kultūrines ir švietimo paslaugas. Jų balsas turi būti girdimas ir sprendžiant visuomenei svarbius klausimus", – sakė Prezidentė.
Įstatymo projektas yra pirmasis žingsnis reglamentuojant NVO statusą ir veiklą. Juo siekiama įtvirtinti, kokie juridiniai asmenys laikomi nevyriausybinėmis organizacijomis. Tai svarbu tiek plėtojant valstybės ir NVO bendradarbiavimą, tiek skiriant valstybės paramą.
Siekiant įtraukti NVO į visuomenei aktualių problemų sprendimą ir išplėsti jų galimybes teikti viešąsias paslaugas, įtvirtinti NVO ir valstybės bei savivaldybių institucijų bendradarbiavimo principai, jų dalyvavimas sprendimų rengimo procese ir teisės gauti informaciją.
Įstatymo projektu taip pat numatyta įsteigti kolegialią tarybą, kuri leis efektyviau vykdyti NVO politiką. Reglamentuojamas ir nevyriausybinių organizacijų duomenų bei dokumentų tvarkymas, kad Juridinių asmenų registras galėtų rinkti ir kaupti duomenis apie NVO.
Įstatymas paspartins NVO plėtrą, prisidės prie savanorystės, asmeninės iniciatyvos bei atsakomybės stiprinimo ir užtikrins didesnį viešųjų paslaugų efektyvumą.
Iki šiol Lietuva neturėjo vieno NVO įstatymo, aiškiai reglamentuojančio jų veiklą. Nesutvarkyta teisinė bazė yra vienas didžiausių trikdžių šio sektoriaus plėtrai. Šalyje šiuo metu veikia apie 10 000 nevyriausybinių organizacijų.
Daugelis Europos Sąjungos valstybių per pastaruosius metus priėmė teisės aktus, kuriais siekiama stiprinti valstybės ir nevyriausybinio sektoriaus bendradarbiavimą.