Dabar populiaru
Publikuota: 2010 gruodžio 16d. 18:01

Strasbūro teismo sprendimas negali būti traktuojamas kaip teisės į abortą patvirtinimas

Embrionų muliažai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Embrionų muliažai

Lietuvos pilietei naudingas Strasbūro teismo sprendimas dėl abortų draudimo Airijoje negali būti traktuojamas kaip patvirtinantis teisę į abortą, ketvirtadienį sakė Lietuvos teisingumo ministerijos ekspertė.

Atstovavimo Europos žmogaus teisių teisme skyriaus vedėja Karolina Bubnytė-Montvydienė BNS komentavo lietuvės laimėtą bylą prieš Airiją, kurioje moteris negalėjo pasidaryti aborto, nepaisant nuogąstavimų dėl sveikatos.

„Europos žmogaus teisių konvencija nenustato nei teisės į abortą, nei pareigos drausti abortus. Buvo nagrinėtas konkretaus abortų draudimo, kuris nustatytas Airijos Konstitucijoje, proporcingumas Konvencijos 8 straipsnio atžvilgiu“, – BNS sakė ekspertė.

Anot teisininkės, siekdamas išvengti principinio vertinimo, kuris būtų privalomas visoms Europos šalims, Strasbūro teismas siaurai apsibrėžė nagrinėjimo sritį.

„Pažeidimą Lietuvos pilietės atžvilgiu teismas rado tik dėl to, kad nors pagal Konstituciją ir nustatyta viena išimtis, kada galimas abortas – kai kyla reali grėsmė motinos gyvybei, – bet nebuvo jokio detalizuojančio teisinio reguliavimo, nenumatyta įgyvendinimo mechanizmo“, – sakė K.Bubnytė-Montvydienė.

Pasak ekspertės, teismo sprendimas svarbus tuo aspektu, kad jame pabrėžtos valstybės pozityvios pareigos imtis priemonių, kad būtų užtikrinta teisė į privataus ir šeimos gyvenimo gerbimą.

Vėžiu sirgusi lietuvė Strasbūro teisme įrodė, kad neleisdama atlikti aborto Airija pažeidė jos teisę į asmeninį ir šeimos gyvenimą. Teismo sprendime rašoma, kad moteris sirgo retos formos vėžiu ir bijojo, kad liga atsinaujins nėštumo metu.

Airijoje tiek moterims, tiek gydytojams kyla baudžiamojo persekiojimo grėsmė, jei gydytojas pasiūlytų aborto galimybę.Nustatyta, kad moteris dėl to negalėjo gauti tinkamos medikų konsultacijos, nes Airijoje tiek moterims, tiek gydytojams kyla baudžiamojo persekiojimo grėsmė, jei gydytojas pasiūlytų aborto galimybę. Strasbūro teismo nuomone, lietuvė taip pat neturėjo tinkamos galimybės teisiniu keliu išsireikalauti teisėto aborto.

„Teismas nusprendė, kad nei medicininė konsultacija, nei bylinėjimosi galimybės nebuvo efektyvios ir prieinamos procedūros, kurios būtų leidusios pareiškėjai įrodyti savo teisę į teisėtą abortą Airijoje“, – rašoma teismo pranešime.

Moteris pasidaryti abortą vyko į Angliją. Teismas priteisė Airijai atlyginti 15 tūkst. eurų (52 tūkst. litų) žalą.

Tuo pačiu metu Strasbūro teismas atmetė dviejų airių skundus, kurios 2005 metais taip pat vyko į Didžiąją Britaniją pasidaryti abortų. Viena iš jų buvo bedarbė buvusi alkoholikė, gyvenusi skurde. Kita tiesiog nenorėjo būti vieniša motina. Strasbūro teismas nenustatė, kad abortų draudimas Airijoje būtų pažeidęs jų teises.

Praėjusios kadencijos Lietuvos Seime buvo pateiktas įstatymo projektas dėl abortų uždraudimo, tokią galimybę paliekant tik išimtinais atvejais. Tačiau įstatymas nėra priimtas. Lietuvoje nutraukti nėštumą šiuo metu leidžiama iki 12 nėštumo savaitės. Kasmet Lietuvoje nėštumą nutraukti ryžtasi apie 10 tūkst. moterų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min