Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2009 sausio 13d. 12:47

Stringa greitosios medicinos pagalbos pertvarka

Greitoji pagalba
Redo Vilimo/BFL nuotr. / Greitoji pagalba
Greitosios medicinos pagalbos (GMP) pertvarka stringa, paskelbė ją vertinusi Valstybės kontrolė.

Apibendrindama audito rezultatus valstybės kontrolierė Rasa Budbergytė pabrėžė, kad pagalba organizuojama nepakankamai efektyviai, dauguma numatytų pertvarkos darbų nuolat atidedama, dalis automobilių parkui atnaujinti skirtų lėšų naudota neracionaliai, rašoma Valstybės kontrolės antradienį išplatintame pranešime.

Pasak R.Budbergytės, ši gyvybiškai svarbi paslauga kainuoja nemažai. Lietuvoje kasmet beveik kas ketvirtas gyventojas kviečiasi GMP. Paslaugoms apmokėti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo 2007 metais buvo skirta kiek daugiau negu 115 mln. litų. Vienas GMP brigados iškvietimas kainavo daugiau nei 150 litų.

Auditoriai atkreipė dėmesį, kad planuojant GMP dispečerines steigti apskrityse ne tik reikės papildomų išteklių, bet gali pailgėti medikų atvykimo pas pacientus laikas. Todėl Sveikatos apsaugos ministerijai rekomenduota dispečerinių plėtros ir modernizavimo priemones derinti su Bendrojo pagalbos centro plėtra.

Greitosios medicinos pagalbos paslaugas teikia 280 gydytojų ir 1360 slaugytojų. Didžiausią darbuotojų dalį sudaro bendruomenės slaugytojai, t. y. medicinos felčerio kvalifikaciją įgiję specialistai, tačiau jų rengimas buvo nutrauktas prieš dešimt metų. Tai, auditorių nuomone, gali neigiamai paveikti šių medicinos paslaugų kokybę.

Audito ataskaitoje konstatuojama, kad GMP įstaigos pusę paslaugų, už kurias apmokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, teikia ne pagal ministerijos nustatytas būtinosios medicinos pagalbos teikimo indikacijas. Didžioji dalis iškvietimų būna ne dėl ūmių susirgimų ar nelaimingų atsitikimų, bet dėl sveikatos sutrikimų, kuriuos turėtų gydyti bendrosios praktikos gydytojai. Taip vyksta todėl, kad medicinos paslaugų organizavimą, teikimą ir apmokėjimą reglamentuojančių teisės aktų nuostatos tarpusavyje nesuderintos ir nedetalizuotos.

2007 metais Sveikatos apsaugos ministerija nupirko 123 greitosios medicinos pagalbos automobilius. Auditorių nuomone, dalis mašinoms pirkti skirtų lėšų naudota neracionaliai.

Automobiliuose buvo įmontuoti 96 kompiuteriai, kainavę daugiau nei 3 mln. litų, tačiau dauguma GMP įstaigų jais nesinaudoja, nes nėra tam pasirengta. Atliekant auditą buvo lyginamos ministerijos nupirktų ir GMP įstaigų įsigytų naujų analogiškų automobilių kainos. Nustatyta, kad įstaigos, pačios įsigydamos automobilius, mokėjo mažiausiai 20 proc. pigiau negu ministerija.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Video

27:27
00:41
27:12

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min