Dabar populiaru
Publikuota: 2016 kovo 14d. 08:04

Kyšius imantys medikai rizikuoja labiau nei juos nešantys pacientai

„Paciento priesaikos“ skaitymas
Luko Balandžio / 15min nuotr. / „Paciento priesaikos“ skaitymas

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pavaduotojas Romas Zienka teigia, kad kyšius imantys medikai nuvertina savo riziką. Kyšį siūlantis pacientas blogiausiu atveju atsipirks bauda, o štai jį priėmęs medikas gali palaidoti savo karjerą.

Jaunieji medikai tikina nenorintys būti vadinami „būsimais kyšininkais“ ir sako rimtai svarstantys apie emigraciją, jeigu padėtis sveikatos apsaugos sistemoje ir toliau nesikeis.

Neša, kiek išgali

Kalbant apie smulkiąją korupciją, žymiai labiau pažeidžiama šalis yra pinigus imantis gydytojas, – teigė R.Zienka.

„Kalbant apie smulkiąją korupciją, kyšininkavimą, blogą santykių valdymą tarp paciento ir gydytojo, tai, man atrodo, kad žymiai labiau pažeidžiama šalis yra pinigus imantis gydytojas. Aukščiausios kvalifikacijos, ilgiausiai besimokantys, kol įgyja išsilavinimą, žmonės tokiu būdu rizikuoja sugriauti savo karjerą, savo gyvenimą, prarasti licenciją, nes būtent tokia atsakomybė yra numatyta ir, manau, pagrįstai.

Iki šiol išlikę tokie gydytojo ir paciento santykiai, kokie egzistavo prieš 26 metus. Man atrodo, čia didelių pasikeitimų neįvyko. Galų gale mūsų senjorai, kurie tikrai daug laiko praleidžia sveikatos priežiūros įstaigose, papasakos be sociologinių tyrimų, ką reikia daryti nuėjus į polikliniką, kad geriau sektųsi gydytis.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./STT generalinio direktoriaus pavaduotojas Romas Zienka
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./STT generalinio direktoriaus pavaduotojas Romas Zienka

Kalbant apie chirurginius įsikišimus ir rimtus gydymus, vienas gydytojas man yra pasakęs: „O čia jau kiekvienas įvertina pagal savo turtinę padėtį ir tiek, kiek jam skauda ir rūpi.“ Senjorui už papirkimą gresia baudžiamoji atsakomybė, bet jeigu jis papirko 30 eurų, susimokės baudą ir toliau gydysis kitoje įstaigoje, o gydytojas šiuo atveju praras viską.

Taip, jis galbūt susimokės baudą ir turbūt nebus jam skirta laisvės atėmimo bausmė, nes įstatymas to nenumato už nedidelės vertės kyšio paėmimą, bet jis tiesiog sugriaus savo gyvenimą“, – teigė R.Zienka.

Dideli nemalonumai dėl mažos pakišos

Baudžiamajame kodekse nurodoma, jog bet koks materialus atlygis yra traktuojamas kaip kyšis, – nurodė S.Muravjovas.

„Transparency International“ Lietuvos skyriaus TILS vadovas  Sergejus Muravjovas teigė, kad iki šiol daug žmonių nesuvokia, už ką gali būti baudžiami:

„Pastaruoju metu kalbama apie smulkiąją korupciją – vokelius, pakišas ir visa kita. Baudžiamajame kodekse nurodoma, jog bet koks materialus atlygis yra traktuojamas kaip kyšis, dėl kurio yra numatoma baudžiamoji atsakomybė.“

Pasak jo, šiuo metu dauguma gydytojų apie pasekmes negalvoja, nes labai daug metų, tris dešimtmečius, jokių pasekmių už kyšininkavimą ar korupciją sveikatos apsaugoje iš esmės nebuvo.

Asmeninio archyvo nuotr./Sergejus Muravjovas
Asmeninio archyvo nuotr./Sergejus Muravjovas

„Smagu, kad STT pareigūnai tikrai pradėjo tam skirti žymiai daugiau dėmesio ir mes girdime pasikeitusią retoriką, kurią, žinau, gydytojai ne vien girdi, bet ir jaučia.

Pavyzdžiui, visai neseniai kolega, kuris yra kilęs iš Šiaulių, man pasakojo, kad Šiauliuose gydytojai kažkaip pasikeitė. Jie visą laiką buvo savo srities profesionalai, bet dabar jie kažkaip kitaip pradėjo bendrauti su pacientais.

Pacientai tai tikrai jaučia, nes jie stebisi: jokių kyšių, labai paslaugus aptarnavimas, tik jie nežino, ar tai galima kaip nors susieti su tuo, kas įvyko Šiauliuose prieš keletą mėnesių“, – pasakojo S.Muravjovas.

Šiaulių ligoninės direktorius Petras Simavičius ir keli jo pavaldiniai įtariami korupcija.

Reikia labai nedaug

Lietuvos medicinos studentų asociacijos prezidentas Rytis Kalinauskas teigė, kad pacientus galima suskirstyti į dvi grupes: „Galiu išskirti dvi pagrindines žmonių grupes, kurios duoda kyšį. Pirmoji yra tie, kurie nuoširdžiai, tarsi nekaltai, nori atsidėkoti gydytojui už gerą darbą jau po paslaugos dažniausiai.

Ir tie, kurie duoda kyšį, norėdami gauti paslaugą greičiau. Dažniausiai ši pacientų grupė sako „Daviau ir duosiu“, „Ką jūs čia man pasakojat“, „Be kyšio negaučiau išvis jokios paslaugos“. Tai tiesiog apie antrą variantą net neverta šnekėt. Bet apie pirmąjį variantą, tą labiau nuosaikesnį, nuoširdžiai atsidėkoti norinčius pacientus, kalbėti reikia.

Evgenijos Levin nuotr./Akcijos akimirka
Evgenijos Levin nuotr./Akcijos akimirka

Norėtųsi sutarti, kad ir šis variantas yra žalingas sveikatos apsaugos sistemai. Tarsi kyšis yra norma, ir tie primokėjimai, ir dovanos yra norma. Toks variantas taip pat yra žalingas, nes kyšis jau nebeturi būti norma. Ir tie atsidėkojimai blogai, nes pacientai, bandydami po paslaugos tarsi nuoširdžiai atsidėkoti, bando gauti gydytojo palankumą.  

Tai sutrikdo pagrindinį dalyką – gydytojo ir paciento ryšį, kas yra kokybiškų sveikatos priežiūros paslaugų pamatas. Tiesiog norisi, kad gydytojo įvaizdis būtų formuojamas kaip profesionalo, kuriam nereikia atsidėkoti, jis tiesiog gauna darbo užmokestį ir profesionaliai atlieka paslaugas."

Pasak R.Zienkos, reikia labai nedaug, kad žmogus antrą kartą neduotų ir nesiūlytų tam pačiam gydytojui pinigų. Reikia tik vieną kartą gydytojui pasakyti: „Ačiū, man pinigų nereikia. Man už tai yra sumokėta, viskas gerai.“ 

Jeigu tai atsiras, baigsis ir siūlymai. „Buvo tokių dalykų ir daugiau valstybėje, bet dabar jie jau yra sutvarkyti. Aš puikiai prisimenu, ir kiti vyresni žmonės prisimins, kad už valstybinius numerius Kelių policijoje ar kažkur kitur turėdavai duoti kyšį, norėdamas gauti iš eilės ar pan. O dabar nueini, susimoki ir jei nori paprastesnio – mažesnė pinigų suma, ne tokio paprasto – didesnė. Tad jei norisi kokio tyrimo, kurio, gydytojo nuomone, skubiai nereikia, tačiau pačiam jį atlikus būtų ramiau, tuomet susimokėk už tai papildomai. Ir viskas bus aišku ir paprasta“, - teigė jis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min