Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2022 sausio 14d. 08:53 , Atnaujinta: 2022 sausio 14d. 13:40

Vilniaus klinikinėje ligoninėje – operacijos už kyšius: įtarimų sulaukęs direktorius tyliai pasitraukė

Narimantas Markevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Narimantas Markevičius (dešinėje) ir Remigijus Šimašius
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) penktadienio rytą pranešė pradėjusi tyrimą dėl galimo kyšininkavimo Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje, įtarimai pateikti ligoninės vadovui Narimantui Markevičiui ir keturiems gydytojams. N.Markevičius pusmečiui nušalintas nuo vadovo ir gydytojo pareigų. Vilniaus savivaldybė, kuriai pavaldi ši ligoninė, viešų komentarų neplatino, bet vicemerė Edita Tamošiūnaitė 15min penktadienį pranešė, kad dar ketvirtadienį N.Markevičius parašė prašymą atleisti jį iš pareigų, o meras Remigijus Šimašius prašymą patenkino.

Iš pacientų reikalavo kyšių už operacijas

Pasak STT, ikiteisminis tyrimas kartu su Vilniaus apygardos prokuratūra pradėtas gavus paciento pranešimą apie galimai reikalaujamą kyšį.

Tarnybos teigimu, atliekant ikiteisminį tyrimą surinkti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojai (chirurgai, anesteziologai) reikalaudavo ir priimdavo iš pacientų kyšius už medicinos paslaugų suteikimą, operacijų atlikimą. Kyšių sumos galėjo siekti nuo 100 iki 400 eurų už paslaugą.

Visiems įtariamiesiems skirtos kardomosios priemonės – rašytiniai pasižadėjimai neišvykti ir nebendrauti su nustatytais asmenimis.

„Šiuo metu tiriamos kelios dešimtys galimai nusikalstamų veikų epizodų“, – BNS teigė STT atstovė spaudai Renata Keblienė.

Su pačiu N.Markevičiumi BNS nepavyko susisiekti.

STT pranešė pacientas

Tyrimui vadovaujantis prokuroras kreipėsi į teismą dėl ligoninės vadovo nušalinimo nuo pareigų šešiems mėnesiams, teismas patenkino prašymą ir nušalino N.Markevičių tiek nuo ligoninės direktoriaus, tiek nuo gydytojo pareigų.

Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas gavus paciento pranešimą, kad iš jo buvo reikalauta kyšio.

„Raginame visus gyventojus ir gydytojus netoleruoti korupcijos, nesitaikstyti su situacijomis, kai yra reikalaujama arba siūlomi kyšiai ir apie tokius atvejus pranešti Specialiųjų tyrimų tarnybai. Tik veikdami kartu galime pasiekti, kad sveikatos apsaugos srityje būtų daugiau skaidrumo“, – pranešime spaudai sakė STT Centrinės tyrimų valdybos vadovas Darius Balčiūnas.

Ikiteisminį tyrimą atlieka STT Centrinė tyrimų valdyba. Tyrimą kontroliuoja ir jam vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai.

N.Markevičius tyliai atleistas savo noru

Nei Vilniaus meras Remigijus Šimašius, nei Vilniaus savivaldybė šio skandalo oficialiai nekomentuoja. Vilniaus vicemerė Edita Tamošiūnaitė, kuri atsakinga už sveikatos įstaigas, 15min penktadienį sakė labai blogai vertinanti šią situaciją „nes korupcijai ir kyšininkavimams tolerancija yra nulinė“.

E.Tamošiūnaitė teigė, kad tik penktadienį gavo iš STT raštą dėl N.Markevičiaus, kad jam yra pareikšti įtarimai. Anksčiau, pasak jos, apie tai nebuvo žinoma. E.Tamošiūnaitė pranešė, kad ketvirtadienį N.Markevičius pateikė prašymą atleisti jį iš pareigų. Meras R.Šimašius šį prašymą patenkino.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Edita Tamošiūnaitė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Edita Tamošiūnaitė

„Šiandien mes esame iš STT gavę raštą dėl vadovo, kur jam yra pareikšti įtarimai, anksčiau apie tai nežinojome. Vakar vadovas pateikė pareiškimą dėl atsistatydinimo iš vadovo pareigų. Ir meras šį prašymą vakar patenkino“, – sakė vicemerė.

„Jam jokių išeitinių kompensacijų nėra išmokėta“, – BNS sakė vicemerė. Jos teigimu, buvęs įstaigos vadovas nenurodė motyvų, kodėl traukiasi.

E.Tamošiūnaitė teigė, kad savivaldybė neturėjo duomenų, jog šioje ligoninėje medikai iš pacientų reikalauja kyšių.

Anot jos, savivaldybė N.Markevičių norėjo atleisti dar 2021 metų kovo mėnesį, kai jam buvo pareikšti įtarimai dėl neskaidrių pirkimų. Tuomet savivaldybė N.Markevičių buvo mėnesiui nušalinusi nuo pareigų. „Bet, deja, negalėjome atleisti, nes neturėjome tam pagrindo“, – 15min sakė vicemerė.

„Su savivaldybės sudarytos komisijos išvadomis susipažinęs meras įtarimų sulaukusiems įstaigų vadovams buvo įteikęs įspėjimus dėl padaryto nusižengimo ir sukeltos žalos savivaldybės ir įstaigų reputacijai, pasitikėjimo jomis sumenkinimą. Jis vadovus informavo, kad jei per 12 mėnesių jie padarys panašių pažeidimų, gali būti atleisti iš pareigų“, – BNS tvirtino E.Tamošiūnaitė.

Naujo vadovo paieškoms bus skelbiamas konkursas.

N.Markevičius įtariamas ir dėl neskaidrių pirkimų

N.Markevičiui įtarimai pareikšti ir kitame, pernai kovą teisėsaugos pradėtame ikiteisminiame tyrime dėl piktnaudžiavimo, papirkimo, prekybos poveikiu, kyšininkavimo vykdant gydymo įstaigų viešuosius pirkimus.

Ikiteisminio tyrimo metu bus nustatytos tikslesnės aplinkybės, tačiau šis ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas praėjusių metų pabaigoje.

Šioje tyrimo vietoje yra tiriamos net kelios dešimtys nusikalstamos veikos epizodų.

Šiame tyrime įtarimai pareikšti daugiau nei 50-čiai asmenų – įmonių atstovams, gydytojams ir gydymo įstaigų vadovams.

Taip pat ligoninės direktorius yra įtariamas dar viename STT ikiteisminiame tyrime – dėl viešųjų pirkimų sveikatos sektoriuje. Šioje byloje vadovui pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo.

SAM: turime principingai reaguoti į korupcijos apraiškas

Pranešime spaudai Sveikatos apsaugos ministerija sveikina teisėsaugos institucijų dėmesį ir aktyvius veiksmus, skaidrinant sveikatos apsaugos sistemą, nustatant ir šalinant korupcijos apraiškas.

„Visi kartu turime siekti permainų ir principingai reaguoti į korupcijos apraiškas, tik tokiu būdu atkursime visuomenės pasitikėjimą sveikatos apsaugos sistema“, – teigia sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ir pabrėžia, kad Sveikatos apsaugos ministerija reikalaus asmeninės jai pavaldžių sveikatos priežiūros įstaigų vadovų atsakomybės ir atskaitomybės už antikorupcinės aplinkos kūrimą gydymo įstaigose.

Taip pat ministerija užtikrina, kad ir toliau bus principingai ir operatyviai reaguojama į nustatytus korupcijos faktus – tolerancijos šiam latentiniam reiškiniui nebus. Įtarimų korupcija ar piktnaudžiavimu tarnyba sulaukę Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžių įstaigų vadovai buvo ir bus atšaukiami iš pareigų, nuteistiems už korupcinio pobūdžio nusikaltimus gydytojams, slaugytojams, akušeriams, odontologams ir kitiems sveikatos priežiūros specialistams gali būti naikinamos licencijos.

Ministerija tikisi, kad tokią jos poziciją palaikys ir kiti asmens sveikatos priežiūros įstaigų steigėjai ir / ar dalininkai (savivaldybės, universitetai).

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai: 25

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

00:35
08:08
20:36

Adventur 2022

Maistas

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie 15min