Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

STT: Organų donorystės ir transplantacijos procedūros turi būti skaidresnės

Specialiųjų tyrimų tarnyba
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Specialiųjų tyrimų tarnyba
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai atliko korupcijos rizikos analizę žmogaus organų donorystės ir transplantacijos proceso koordinavimo ir organizavimo bei asmens sveikatos priežiūros įstaigų, teikiančių organų donorystės transplantacijos paslaugas, veiklos priežiūros atlikimo srityse.

STT konstatavo, kad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), kaip Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registro valdytoja, nevykdo jai priskirtų kontrolės funkcijų.

Galiojantis teisinis reglamentavimas ir esama asmens sveikatos priežiūros įstaigų veiklos kontrolė neužtikrina, kad būtų vykdomas galimų rizikos veiksnių vertinimas minėtose asmens sveikatos priežiūros įstaigose.

Taip pat nėra sukurta skaidri ir efektyvi asmens sveikatos priežiūros įstaigų galimų pažeidimų tyrimo procedūra.

Telefoninių pokalbių, kurių metu Nacionaliniame transplantacijos biure prie SAM priimami sprendimai vykdant žmogaus organų donorystės ir transplantacijos proceso koordinavimo ir organizavimo procedūrą, įrašai nėra daromi.

STT konstatavo, kad kai kurios analizuotas sritis nustatančių teisės aktų nuostatos nepakankamai aiškiai reglamentuotos, vėluojama priimti teisės aktus, kurie padėtų asmens sveikatos priežiūros įstaigų, teikiančių donorystės ir transplantacijos paslaugas, veiklos priežiūrą padaryti efektyvesnę ir skaidresnę.

STT nuomone, šie rizikos veiksniai didina tikimybę, kad organų donorystės ir transplantacijos paslaugos bus teikiamos neskaidriai, o asmenys, padarę pažeidimus, nebus nustatyti.

Siekdama sumažinti korupcijos riziką šiose srityse, STT siūlo:

Reglamentuoti visų Lietuvoje teikiamų transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarką, aiškiai nustatyti Nacionalinio transplantacijos biuro (NTB) įgaliojimus vykdant donorystės ir transplantacijos proceso koordinavimo ir organizavimo procedūrą.

Vykdyti Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registro naudojimo kontrolę.

Imtis priemonių, kad būtų sudaryta galimybė įvertinti žmogaus organų donorystės ir transplantacijos proceso koordinavimo ir organizavimo metu NTB priimtų sprendimų pagrįstumą (NTB daryti telefoninių pokalbių įrašus, kaupti elektroninio susirašinėjimo duomenis).

Vykdant galimų pažeidimų, teikiant donorystės ir transplantacijos paslaugas, tyrimo procedūras, pasitelkti pacientų teisėms atstovaujančių organizacijų atstovus ir nepriklausomus ekspertus, užtikrinti visapusį su galimo pažeidimo padarymu susijusių aplinkybių ištyrimą.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Nebūkite abejingi - praneškite apie korupciją!

Praneškite STT apie korumpuotus valstybės tarnautojus, pareigūnus ar kitus asmenis. STT užtikrina jūsų konfidencialumą. STT tiria: kyšininkavimą (kai reikalauja kyšio), papirkimą (kai siūlo kyšį), piktnaudžiavimą tarnyba, netinkamą pareigų atlikimą, prekybą poveikiu ir kitas korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas. Spauskite čia ir nusiųskite pranešimą tiesiai STT pareigūnams!
Kaip rasti STT   DUK   Apie STT
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min