Dabar populiaru
Publikuota: 2011 spalio 18d. 17:00

STT teigia gaunanti vis daugiau gyventojų pranešimų

Specialiųjų tyrimų tarnyba
Dainiaus Labučio/ L.T. nuotr / Specialiųjų tyrimų tarnyba

Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai pastebi, kad Lietuvoje daugėja pilietiškų žmonių, kurie nesitaiksto su įstatymais prasilenkiančiais valstybės tarnautojų veiksmais. Tai rodo didėjantis kreipimųsi į STT skaičius.

Kaip rašoma STT pranešime, per devynis šių metų mėnesius STT gavo beveik tiek pat gyventojų pranešimų, prašymų ir skundų, kiek pernai per visus metus. 2011 m. sausio–rugsėjo mėnesiais su pranešimais į STT kreipėsi 878 asmenys. Per tą patį 2010 m. laikotarpį iš viso nagrinėti 973 asmenų pranešimai.

STT, skatindama žmones pranešti apie jiems žinomus korupcijos atvejus, yra sudariusi visas galimybes kreiptis į tarnybą asmeniui patogiausiu laiku ir būdu. 

Daugiausia pranešimų buvo atsiųsta paštu ar elektroniniu paštu pranesk@stt.lt – 568, visą parą veikiančiu STT „karštosios linijos“ telefonu (8 5) 266 3333 sulaukta 187 skambučių. 123 asmenys pranešimą apie galimas nusikalstamas veikas paliko atvykę į STT būstinę Vilniuje ar tarnybos teritorinę valdybą Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ar Panevėžyje.

Iš visų gautų pranešimų apie galimus korupcijos ar kitų nusikalstamų veikų atvejus tik 155 buvo anoniminiai. Tai rodo, kad Lietuvos gyventojai vis labiau pasitiki STT ir mano, kad jų suteikta informacija padės ištirti galimas nusikalstamas veikas ir išvengti jų ateityje.

Dažniausiai skundžiamasi netvarka ir galimais korupciniais bei kitais įstatymų pažeidimais probleminėse ir dėl to STT prioritetinėmis laikomose žemėtvarkos, viešųjų pirkimų, statybų, savivaldos ir kitų valstybės institucijų veiklos, sveikatos apsaugos srityse.

Pareiškimai svarbūs korupcijos prevencijai

Asmenų pranešimai yra svarbus informacijos apie korupcijos atvejus šaltinis. Todėl žmonių, kurie tiesiogiai susiduria su ydingomis dėl galimos korupcijos procedūromis ar įstatymų spragomis, aktyvumas ir pasiryžimas apie tai pranešti STT yra labai naudingas veiksmingai korupcijos prevencijai.

2011 m. sausio–rugsėjo mėnesiais STT pareigūnai, antikorupciniu požiūriu vertindami 160 teisės aktų (per 2010 m. 9 mėnesius – 92) ir atlikdami 9 korupcijos rizikos analizes (pernai per tą patį laikotarpį – 7), dažnai kaip vieną iš informacijos šaltinių naudojo ir asmenų skunduose, pareiškimuose pateiktus duomenis.

Pradedami ikiteisminiai tyrimai

Vis dėlto tenka pripažinti, kad skunduose pateikiama informacija dažniau naudojama plėtojant korupcijos prevenciją nei atskleidžiant ir tiriant nusikalstamas veikas pagal STT kompetenciją. Todėl apie penktadalis asmenų skundų persiunčiami nagrinėti kitoms atsakingoms institucijoms.

2011 m. sausio–rugsėjo mėnesiais STT padaliniai, gavę skundą, pareiškimą ar pranešimą apie nusikalstamą veiką, pradėjo 18 ikiteisminių tyrimų. Daugiausia baudžiamųjų bylų, remiantis iš gyventojų gauta informacija, pradėta STT Kauno ir Klaipėdos valdybose.

Iš viso per devynis 2011 m. mėnesius STT pareigūnai pagal savo surinktą informaciją pradėjo 49 naujus ikiteisminius tyrimus. Per devynis 2011 m. mėnesius STT tyrė 207 bylas, iš kurių 68 priskirtos sudėtingų bylų kategorijai.

Taip pat per šį laikotarpį buvo baigtos ir perduotos teismui nagrinėti 29 bylos.

2011 m. sausio–rugsėjo mėnesiais baudžiamosiose bylose, kuriose ikiteisminį tyrimą atliko STT, nuteisti 44 asmenys. Septyni asmenys buvo išteisinti, tačiau dėl 6 asmenų teismo priimtus išteisinamuosius nuosprendžius prokuratūra apskundė ir jie neįsiteisėję.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Vardai

Grąžinti verta

Kuriu ir apsaugau

Sveikata

„Susitikime lauke“

Parašykite atsiliepimą apie 15min