Dabar populiaru
Publikuota: 2009 liepos 9d. 18:43

Studentai paskolų negauna, o įmokas privalo susimokėti

Daugelis studentų abejoja, ar rinksis dar aukštesnes studijas.
J.Baikauskaitės nuotr. / Daugelis studentų abejoja, ar rinksis dar aukštesnes studijas.

Lietuvoje pradėti ar tęsti mokslus nusprendę studentai atsidūrė tarp dviejų ugnių: aukštosios mokyklos jų reikalauja skubiai susimokėti įmokas, tačiau Finansų ministerija su bankais dar tik pradėjo derinti studijų paskolų sąlygas.

„Noriu tęsti mokslus ir tai noriu daryti ne užsienyje, o Lietuvoje. Sutinku ir gerokai padidintas įmokas mokėti, man tik reikia paskolos. Bet, pasirodo, jos gauti negaliu – kažkur reforma užstrigo“, – piktinosi Vilniaus universitete (VU) bakalauro studijas baigęs ir į Tarptautinės komunikacijos magistro studijas įstojęs vilnietis Karolis.

Studentas: iš kur per kelias dienas gauti tūkstantį litų?Įstojusiųjų į magistratūros studijas sąrašą VU paskelbė praėjusią savaitę. Šiandien – paskutinė diena nunešti dokumentus universitetui. Tie, kurie įstojo į valstybės nefinansuojamas vietas, įmokas už pirmąjį semestrą privalo susimokėti per 5 darbo dienas.

„Man reikia susimokėti iki antradienio, nes anksčiau registravausi. Įmoka už semestrą yra apie 4 tūkst. Lt. Tiesa, universitete sužinojau, kad iš pradžių galima mokėti 30 proc. šios įmokos – būtų apie 1,2 tūkst. Lt,  o likusią dalį sumokėti iki rugsėjo. Bet vis tiek iš kur per kelias dienas gauti tūkstantį litų?“ – klausė studentas Karolis.

VU studijų direkcijos direktorė Jūratė Karaliūnienė „15min“ teigė, kad susimokėti už pirmąjį semestrą prašoma siekiant užsitikrinti, jog studentai galutinai apsisprendė rinktis šias studijas. „Paraiškas jie gali būti padavę ir į užsienio universitetus, todėl prašome susimokėti bent dalį pirmojo semestro įmokos“, – teigė J.Karaliūnienė.

Paskolų negaus

Pasak už studijų paskolas atsakingo Lietuvos valstybinio mokslo ir studijų fondo (LVMSF) Paskolų skyriaus vedėjos Stanislavos Eugenijos Lipinskienės, su tokia problema gali susidurti ir būsimi pirmakursiai, kurie dokumentus aukštosioms mokykloms pradės nešti artimiausiomis savaitėmis.

„Finansų ministerija dar nėra pasirašiusi sutarčių su kredito įstaigomis. Kol kas neaiškios nei paskolų teikimo sąlygos, nei palūkanos“, – sakė S.E.Lipinskienė.

Pirmąją įmoką studentams teks susimokėti patiems, – sakė LVMSF atstovė.Ji teigė, kad į fondą kreipėsi daugybė studentų, norinčių gauti paskolą, tačiau LVMSF jiems pažadėti nieko negali. „Na, pirmąją įmoką jiems teks susimokėti patiems. O paskui jau pasiimti paskolą...“ – teigė LVMSF atstovė.

Jos nuomone, aukštojo mokslo reformos įgyvendinimą derėjo atidėti. „Reforma atliekama laiku, bet jos įgyvendinimą, įmokų didinimą galbūt reikėjo atidėti bent iki kitų metų rugsėjo...“ – sakė S.E.Lipinskienė.

Ministras nustebo

Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius nustebo sužinojęs, kad studentams jau reikia studijų paskolų: „Juk pirmakursiai pradės tik vėliau stoti...“

Paaiškinus, jog paskolų reikia magistrantams, ministras teigė, kad paskolų sistema pradės funkcionuoti rudenį. „Yra nustatyti maksimalūs paskolų dydžiai, atrinkti bankai, artimiausiu metu bus pasirašytos sutartys“, – sakė G.Steponavičius.

Finansų ministerija: realiai paskolas studentai galės gauti rugsėjo mėnesį.Paklaustas, kaip turėtų elgtis studentai, kuriems paskolos reikia jau šiomis dienomis, ministras teigė, kad su aukštosiomis mokyklomis bus deramasi dėl įmokų atidėjimo. „Šiomis nelengvomis sąlygomis universitetai galėtų žiūrėti lanksčiau. Iš studentų pusės jau yra išsakytas prašymas atidėti įmokų mokėjimą. Kai bus pasirašytas susitarimas su bankais, ministerija pradės derybas su aukštosiomis mokyklomis dėl įmokų atidėjimo“, – aiškino ministras.

Paskolos – rugsėjį

„15min“ pradėjus domėtis dėl paskolų studentams, Finansų ministerija išplatino pranešimą spaudai, kuriame teigiama, kad paskolas teiksiantys bankai jau yra atrinkti, tačiau sutartys su jais dar nepasirašytos. „Pasirašysime artimiausiu metu. Gal ir kitą savaitę“, – „15min“ sakė ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vedėjas Vytautas Lenkutis. Anot jo, realiai paskolas studentai galės gauti rugsėjo mėnesį.

Šiemet valstybė numato garantuoti iki 100 mln. litų valstybės remiamų paskolų studentams – iki šiol paskoloms skiriama suma kasmet būdavo apie 20 mln. litų.

Valstybė visiškai finansuos apie 21 tūkst. universitetų ir kolegijų pirmakursių.

LSAS žada pagalbą

Lietuvos studentų atstovybių sąjunga (LSAS) kreipėsi į Lietuvos aukštųjų mokyklų vadovus, prašydama nereikalauti studentų įmokėti studijų įmokų, kol nepradėta išduoti  valstybės garantuojamų paskolų.

LSAS: pabandysime padėti, patarpininkauti.LSAS prezidentė Indrė Vareikytė teigė, kad dauguma aukštųjų mokyklų svarsto galimybę atidėti studijų įmokų rinkimą. Ji patarė studentams kreiptis į aukštosios mokyklos administraciją ir prašyti sudaryti galimybes sumokėti įmokas pradėjus veikti paskolų sistemai.

„Labai tikimės, kad aukštosios mokyklos nebus šiuo klausimu studentams itin griežtos, nes įmokos už studijas yra žymiai didesnės, todėl studentai neturėdami reikiamų lėšų turės tiesiog atsisakyti galimybės studijuoti“, – „15min“ sakė I.Vareikytė.

Ji pridūrė, kad jei studentams nepavyktų susitarti, jie gali kreiptis į LSAS. „Mes pabandysime padėti, patarpininkauti“, – teigė LSAS prezidentė.

Kreiptis į LSAS galima el. paštu info@lsas.lt, „Skype“ – lsas_ofisas arba mobiliuoju telefonu 8 606 13 000.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:10
24:14
00:49

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min