Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Studentai sunerimo dėl neteisėtai priskaičiuoto PSD

Egzaminas
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Studentai
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos studentų atstovybių sąjunga (LSAS) išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad netylant kalboms apie privalomąjį sveikatos draudimą (PSD) plūsta studentų klausimai ir skundai dėl priskaičiuotų PSD įmokų. Daugiausia klausimų sulaukiama dėl PSD taikymo studentams, kurie yra sustabdę studijas ar išėję akademinių atostogų, studijuoja ne Lietuvoje ar ištęstine studijų forma. „Nemaža dalis besikreipiančių studentų pabrėžia, kad PSD yra priskaičiuotas nepagrįstai“, – teigiama pranešime spaudai.

„Studentai turi atidžiai įvertinti jiems priskaičiuotą PSD sumą ir atkreipti dėmesį, kada PSD jiems iš tiesų gali būti taikomas. Į LSAS kreipiasi ir tokių studentų, kuriems priskaičiuota suma yra klaidinga. Tokių atvejų pasitaiko, jei studentų duomenys nėra pateikti ligonių kasoms, jei studentas studijuoja ne Lietuvoje arba yra išėjęs akademinių atostogų", – įspėja LSAS prezidentas Arūnas Markas.

LSAS atkreipia studentų dėmesį, kad remiantis dabar galiojančiomis įstatymo nuostatomis Europos Sąjungos šalyse studijuojančių lietuvių sveikatą draudžia valstybė, tačiau studentai, studijuojantys ne ES šalyse, turi užpildyti specialią formą, kuri įrodytų, jog asmuo gyvena ne Lietuvoje ir yra apdraustas kitoje šalyje ar privačioje draudimo kompanijoje. Studentai, išvykstantys studijuoti svetur pagal mainų programas, neturi mokėti PSD, tačiau privalo su savimi turėti sveikatos draudimo pažymėjimą, išduodamą Lietuvos teritorinėse ligonių kasose.

Vadovaujantis Sveikatos draudimo įstatymu PSD įmokas susimokėti turėtų nebent studijas nutraukę asmenys, kurie nepriklauso jokiai socialinei grupei (studentams, darbuotojams, socialiai remtiniems) ir daugiau nei mėnesį laiko po studijų nutraukimo ar baigimo nėra užsiregistravę darbo biržoje. Akademinių atostogų išeinantys studentai nepraranda studento statuso, todėl PSD įmokų mokėti jiems nereikia. Taip pat šis mokestis neturi būti priskaičiuotas asmenims, dirbantiems pagal autoriaus sutartis. Užsiimantys individualia veikla pagal pažymėjimą ar verslo liudijimą asmenys PSD įmokas moka atskirai.

„Neapgalvotas PSD taikymas sukėlė daug nepatogumų. Tenka spręsti problemas, kai studentai, studijuojantys ne ES valstybėse, turi pristatyti dokumentus į artimiausias ambasadas arba į Lietuvos institucijas. Tam būtinos didelės išlaidos ne tik apostilėms, bet ir papildomoms kelionėms į Lietuvą arba artimiausias ambasadas, kurios dažnai yra kitose valstybėse ar regionuose, nei studentų studijų vietos. Tais atvejais, kai studentų duomenys yra nepateikti ligonių kasoms, studentai yra priversti vykti į savo teritorines kasas ir pateikti daugybę dokumentų, patvirtinančių, jog jie tikrai studijuoja“, – teigia A.Markas.

„Pagal Mokslo ir studijų įstatymą šiais metais studijas pradėję studentai studijuoja nuolatine arba ištęstine, o iki 2009 m. įstojusieji – dienine, vakarine arba neakivaizdine studijų formomis. Tačiau Sveikatos draudimo įstatyme valstybės apdraustų socialinių grupių sąraše yra nurodyti tik dieninio skyriaus studentai. Tokiu atveju PSD gali tekti susimokėti studentams, kurių, dėl valdžios įstaigų neatidumo, studijų forma nepaminėta Sveikatos draudimo įstatyme. Tai būtina kuo skubiau suderinti arba stabdyti atitinkamų Sveikatos draudimo įstatymo nuostatų galiojimą, kadangi įstatyme „pamirštų“ studentų yra beveik 40 tūkstančių“, – sako A.Markas.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min