Dabar populiaru
Publikuota: 2011 birželio 20d. 15:45

Sudarytas naujas „šalių-netikėlių“ reitingas. Lietuva jame lygiuojasi į Estiją, yra nedaug prastesnė už JAV

Lietuvos simbolis
123RF nuotr. / Lietuva

Naujausiame „šalių-netikėlių“ reitinge, kurį sudarė organizacija „Fund for Peace“ ir žurnalas „Foreign Policy“, Lietuva atrodo gana neblogai, yra lyginama su Estija.

Reitingus rasite čia.

Žurnalas kasmet publikuoja atnaujintą šalių sąrašą, kuriame rikiuoja valstybes pagal valdžios veiksmų efektyvumą.  Pirmąją vietą užima ta šalis, kuri surenka daugiausiai neigiamų balų, vertinant jos valdžios ydas. Kitaip tariant, laikomasi principo – didžiausi netikėliai viršuje.

Šį kartą „netikėlių“ lydere tapo Somalio valdžia. Iš viso sąraše puikuojasi 177 valstybės, tirtos pagal 12 socialinių-ekonominių indikatorių. Pavyzdžiui, pagal vystymosi disproporcijas, valdžios patikimumą, visuomeninių grupių nepasitenkinimą valdymu, žmogaus teisių statusą ir pan.

Kiekvienas iš punktų buvo vertinamas 10 balų sistema. Balai skiriami įvertinus pačių įvairiausių ekspertų pateiktus duomenis. Kuo didesnis balas skiriamas, tuo didesnis valdžiai daromas spaudimas, taigi tuo mažesnis šalies stabilumas.

Somalis šiame „netikėlių“ reitinge pirmauja jau ketvirtus metus iš eilės. Šios beveik neegzistuojančios valstybės teritorijoje tvyro juridinis chaosas. Ko verti vien Somalio piratai.

Pati pažangiausia (taigi žemiausią vietą reitinge užimanti) – Suomija. Ji pirmą kartą aplenkė Norvegiją, kaip pačią pažangiausią ir efektingiausią valstybę.

Didelės reikšmės reitingų svyravimui turėjo gamtos stichija: žemės drebėjimas Haityje kilstelėjo šalį į penktąją vietą. Panašiai pakito ir Naujosios Zelandijos, Čilės, Nigerijos, Benino reitingai.

Ekonomikos krizė pakoregavo ir Graikijos bei Airijos padėtį „nesėkmingų šalių“ sąraše.

Gruzijos šuolis

Patį didžiausią šuolį (didžiausią pažangą) padarė Gruzija. Šalies valdžios priemonės siekiant stabilizuoti ekonomiką ir mažinti korupciją, taip pat sumažėjusi karo su Rusija rizika – visa tai buvo labai į naudą.

Gruzija nukrito (gerąja prasme) 10 pozicijų ir dabar užimą 47-ąją vietą nuo viršaus (86,4 balo).

Iš buvusių SSSR respublikų mažiausiai efektyviai dirba Kirgizijos (31), Uzbekistano bei Tadžikistano (abi dalijasi 39 vietą) valdžios.

JAV užima 158 vietą iš 177, Kanada – 168 vietą.

Lietuvos pozicija

Lietuva surinko 41 balą ir užima gana garbingą 149 vietą iš 177. Reitingų žemėlapyje aiškiai matoma, kad situacija Lietuvoje ir Estijoje vertinama kaip „stabili“. Abi šalys surinko vienodai – po 41 tašką. Tuo negali pasigirti mūsų kaimynė Latvija (135 vieta, 51 balas).

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min