Dabar populiaru
Publikuota: 2011 rugsėjo 2d. 13:16 , atnaujinta: 2011 rugsėjo 2d. 14:28

Sudužusio Lietuvos karinio lėktuvo pilotai: darėme viską, ką galėjome

Majoras Marius Matulaitis (kairėje) ir vyr. leitenantas Povilas Stučka
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Majoras Marius Matulaitis (kairėje) ir vyr. leitenantas Povilas Stučka

Netoli Šiaulių sudužusį Lietuvos Karinių oro pajėgų lėktuvą pilotavę lakūnai teigia padarę viską, ką galėjo, kad lėktuvas nenukristų ant miesto. Tuo tarpu Lietuvos krašto apsaugos ministrė po susitikimo su pilotais teigia, kad šiuo metu jų didžiausias noras yra vėl sėsti prie lėktuvo šturvalo.

Penktadienį Lietuvos karinių oro pajėgų bazėje Šiauliuose su žurnalistais susitiko 26 metų vyr. leitenantas Povilas Stučka ir 36 metų majoras Marius Matulaitis, prieš avariją pilotavę Lietuvos KOP lėktuvą „L-39ZA Albatross“.

Antradienį apie 10.30 val. greta Šiaulių ore per pratybas susidūrė NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdantis Prancūzijos naikintuvas „Mirage 2000“ ir Lietuvos orlaivis L-39. Po susidūrimo prancūzų lėktuvas, nors ir pažeistas, sugebėjo saugiai nusileisti. Tuo tarpu Lietuvos orlaivis nukrito ir sudužo. Lietuvių lakūnai sėkmingai katapultavosi. Per incidentą jie nenukentėjo.

„Darėme viską, ką galėjome, atsižvelgdami į instrukcijas, į tai, ko mes buvome mokomi visą gyvenimą“, – penktadienį žurnalistams sakė sudužusio orlaivio vadas majoras M.Matulaitis.

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Lietuvos KOP vadas generolas majoras Edvardas Mažeikis
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Lietuvos KOP vadas generolas majoras Edvardas Mažeikis

Pilotai kol kas vengia kalbėti apie tai, kas įvyko ore, tvirtindami, kad tą dabar turi nustatyti tyrimas. Tačiau jie teigia padarę viską, kad lėktuvas nenukristų ant miesto. 

„Dabar mes tik galime konstatuoti, kad įvyko kontaktas ir mes katapultavomės“, – teigia pilotai.

Lakūnai nepanoro plačiau pasakoti apie tai, kaip reagavo jų šeimos, išgirdusios apie nelaimę.

„Pamatė sveikus gyvus ir nusiramino“, – lakoniški buvo pilotai.

Pasak Lietuvos KOP vado generolo majoro Edvardo Mažeikio, abu pilotai yra patyrę lakūnai. Majoras M.Matulaitis Karinėse oro pajėgose tarnauja nuo 1998 m., vyr. leitenantas P.Stučka – nuo 2008 m.

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Rasa Juknevičienė
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Rasa Juknevičienė

Penktadienį su abiem pilotais susitiko ir Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė. Po susitikimo su lakūnais ji žurnalistams sakė, kad didžiausias abiejų noras šiuo metu yra vėl skristi.

Ministrė žurnalistams gyrė abiejų lakūnų profesionalumą ir gerą pasiruošimą.

„Buvo sekundžių klausimas, ir jų galėjo nelikti. Jų pasiruošimas ir išgelbėjo jų gyvybes. Jie puikiai atliko savo pareigą“, – sakė R.Juknevičienė.

Ji taip pat informavo, kad nei Lietuva, nei Prancūzija dėl incidento viena kitai nekels jokių finansinių pretenzijų ir neprašys viena iš kitos jokių kompensacijų už sudaužytą ar apgadintą lėktuvus.

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Prancūzijos KOP generolas Antoine Noguier
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Prancūzijos KOP generolas Antoine Noguier

„Įstoję į NATO mes esame ratifikavę labai svarbų tarptautinį susitarimą (lietuviškai jo pavadinimas skambėtų kaip „NATO pajėgų statuso kitose valstybėse susitarimas“) ir jame labai aiškiai apibrėžta, kad įvykus kokiems nors įvykiams, viena valstybė kitai jokių reikalavimų nekelia“, – informavo ministrė.

Panašią nuomonę žurnalistams penktadienį išsakė ir Prancūzijos KOP generolas Antoine'as Noguier.

„Naikintuvą „Mirage“ (apgadintą per susidūrimą su Lietuvos orlaiviu – red. past.) ketiname netrukus grąžinti į Prancūziją ir ten žiūrėsime, įmanoma jį sutaisyti ar ne. Tai buvo pirmasis toks įvykis mums, tačiau džiaugiamės, kad pilotai yra sveiki. O visi likę klausimai bus sprendžiami pagal NATO susitarimus“, – sakė generolas.

VIDEO: Sudužusio karo lėktuvo pilotų spaudos konferencija

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min