Dabar populiaru
Publikuota: 2015 kovo 24d. 23:08

Sulaukėję šunys Vydmantuose kelia siaubą žemaičiams

Anot Vydmantuose, Gluosnių g., gyvenančių kaimynų Virginijos Stonkuvienės ir Mindaugo Domarko, ieškodami maisto, vilkšuniai prie jų sodybų per laukus atklysta nuo tvenkinių pusės.
Pajurionaujienos.lt nuotr. / Anot Vydmantuose, Gluosnių g., gyvenančių kaimynų Virginijos Stonkuvienės ir Mindaugo Domarko, ieškodami maisto, vilkšuniai prie jų sodybų per laukus atklysta nuo tvenkinių pusės.

Vydmantiškis Mindaugas Domarkas teigė, jog šio kaimo gyventojams ne vieną mėnesį nerimą kelia aplink jų sodybas slankiojantys neaiškūs, į vilkus panašūs, padarai.

„Su kaimynais svarstome: gal tai kokie nors vilkų ir šunų hibridai? Gyvulių nelaikome, maisto atliekas kompostuojame. Matyt, alkis ir masina juos – matome, kaip atsėlina per laukus nuo tvenkinių pusės. Įdomiausia, kad vyk nevijęs šalin – visai nebijo. Stovi, įžūliai žiūri ir nė žingsnio iš teritorijos nesitraukia“, – pasakojo jis.

Iš pradžių per dieną porą kartų prie sodybos šmėstelėdavo tik vienas vilkšunis, o sausį vyras pastebėjo jų visą vadą – 5 jauniklius.

Šie taip pat jau ūgtelėję – dabar dvigubai didesnė baimė į lauką išleisti vaikus, kurių turiu keturis,– sakė Mindaugas.

„Šie taip pat jau ūgtelėję – dabar dvigubai didesnė baimė į lauką išleisti vaikus, kurių turiu keturis“,– sakė Mindaugas.

Toje pačioje Gluosnių gatvėje kaimynystėje gyvenančiai Virginijai Stonkuvienei nekviestą ir nelaukiamą didelį sutvėrimą telefonu pavyko nufotografuoti, bet tik iš tolo.

„Anūkė išeina pažaisti į kiemą – ne tik Mindaugui, bet ir mano šeimai labai neramu“, – atviravo ji.

Vydmantiškiai pagalbos kreipėsi ir į seniūniją, ir į Kretingos aplinkos apsaugos agentūrą, ir į medžiotojus, ir į gyvūnų globos bei kontrolės tarnybą „Nuaras“, tačiau visos institucijos laikosi patvirtintų taisyklių: vienos galioja sunaikinti vilką, kitos – šunį, o gyvūnų globos tarnyba į kaimą atvažiuotų ir valkataujantį padarą sugautų tik tada, kai šis stovėtų prie sodybos ir lauktų.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Asociatyvinė nuotr. Vilkai
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Asociatyvinė nuotr. Vilkai

Problemą užkrovė seniūnui

Pasak Kretingos aplinkos apsaugos agentūros vyresniojo specialisto Edmundo Mikaločiaus, Medžioklės taisyklėse nustatytas medžiojamų gyvūnų leistinas medžioklės terminas, o tų gyvūnų, kurie nepriskiriami medžiojamiems arba kuriems nenustatytas leistinas medžiojimo terminas, be atskiro Aplinkos apsaugos agentūros leidimo tyčia žudyti ir kitais būdais gaudyti draudžiama.

Anot jo, sprendžiant vydmantiškių problemą, pirmasis žingsnis – medžiotojams selekcininkams nustatyti, kas iš tikrųjų yra tie į sodybas atklystantys sutvėrimai.

„Gali būti, kad tai – ne hibridai, o tik sulaukėję benamiai šunys“, – svarstė jis. Juolab kad M.Domarkas vadą pastebėjo sausį, kai panašiu metu vilkai dar tik rujoja, o vilkiukus atsiveda apie balandį.

Specialisto teigimu, valkataujančius šunis naikinti nesugavus galima, kai jie kelia grėsmę žmonių sveikatai ar turtui, platina ligas medžioklės plotuose.

Specialisto teigimu, valkataujančius šunis naikinti nesugavus galima, kai jie kelia grėsmę žmonių sveikatai ar turtui, arba jeigu Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, užfiksavusi, kad šie gyvūnai platina užkrečiamąsias ligas, medžioklės plotų naudotojams apie tai išdavė pažymą.

„Bet kaip įrodyti, kad valkataujantys gyvūnai realiai kelia grėsmę ar kad platina užkrečiamąsias ligas, jei niekam dar neįkando, turto nesugadino, o ir niekas užkrečiamąja liga kol kas nesusirgo?“, – retoriškai klausė E.Mikaločius.

Jo nuomone, taisyklės parašytos, tačiau mechanizmo joms įgyvendinti lyg ir nėra. „Seniūnijos šeimininkas yra seniūnas. Tegul į jį vydmantiškiai ir kreipiasi“, – sakė E. Mikaločius.

„O ką kita aš jiems pasakysiu? Tą patį, ką sakiau anksčiau. Pats kreipiausi į medžiotojų būrelį, prašiau patykoti, nustatyti, ar tai šuo. Sakė – šuo. Gyvenvietėje šaudyti negalima, bet sodybų šeimininkai gali valkataujantį gyvūną maistu prisivilioti, uždaryti į kokią daržinę ir iškviesti „Nuarą“, kad išvežtų. Tik tokį sprendimo būdą kol kas aš matau“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė Kretingos seniūnas Antanas Gedminas.

Vilkų nė su žiburiu neranda

Palangos medžiotojų klubo prezidentas Sigitas Tiškus teigė, jog medžiotojai šiandien pat galėtų Vydmantuose patykoti ir gyventojams baimę varančius padarus nušauti, tačiau, jei tai – šunys, už taisyklių pažeidimą iškart tektų atsisveikinti su medžiotojo bilietu.

S.Tiškaus žodžiais, atsižvelgiant į gyvūnų populiaciją, Aplinkos apsaugos ministerija respublikoje praėjusio medžioklės sezono metu leido sumedžioti iš viso 60, o šio, kuris baigsis balandžio 1 d., – 30 vilkų. Beje, Kretingos rajone leidimo negauta nė vieno.

Selemono Paltanavičiaus nuotr./Vilkas
Selemono Paltanavičiaus nuotr./Vilkas

„Tačiau mūsų medžioklės plotuose per 5 medžioklės sezonus vilkų ir neteko pastebėti, todėl greičiausiai apie vydmantiškių namus slampinėja ne kas kita, o sulaukėję šunys“, – sakė S.Tiškus.

Jo žodžiais, šnekos apie vilko ir šuns hibridus sklando seniai. „Yra buvę, kad anksčiau, sumedžiojus vilką, reikėdavo atlikti jo skrandžio turinio bei raumenų analizes. Tačiau kad tie vilkai būtų išsigimę, – nė karto nepasitvirtino“, – paaiškino klubo vadovas.

Gaujos gali būti pavojingos

Aplinkos apsaugos ministerijos Visuomenės informavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Selemonas Paltanavičius „Pajūrio naujienoms“ patvirtino, kad dažnai minimų vilkų ir šunų hibridų Lietuvoje nerasta net atlikus specialius genetinius tyrimus.

Aplinkos apsaugos ministerijos vyriausiasis specialistas Selemonas Paltanavičius  patvirtino, kad dažnai minimų vilkų ir šunų hibridų Lietuvoje nerasta net atlikus specialius genetinius tyrimus. 

Kalbėti apie jų elgseną, anot specialisto, – sudėtinga, tačiau jie neabejotinai būtų laukiniai, vengiantys žmogaus, o šuns kraujas jiems padėtų naudotis žmogaus gėrybėmis.

„Sprendžiant pagal vydmantiškės nuotrauką, manau, kad tai – paprastas naminis šuo, praradęs namus ir globėjus, tad sulaukėjęs“, – sakė S. Paltanavičius. Jo žodžiais, tokie gyvūnai vis tiek negali gyventi be žmogaus aplinkos, jie maitinasi žmonių maisto atliekomis, gali grobti naminius paukščius. Tačiau neretai sulaukėję šunys susiburia į gaujas ir miškuose pjauna laukinius žvėris. Žmonėms, ypač vaikams, gaujos taip pat gali būti pavojingos.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./S.Paltanavičius
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./S.Paltanavičius

Naujos rūšys – ne be žmogaus įtakos

S.Paltanavičiaus teigimu, Lietuvos gamta, jos biologinė įvairovė tiriama ne vieną šimtmetį. Anot jo, tik kitoje Baltijos pusėje gyvenantys mūsų kaimynai švedai žino tikslų sąrašą visų šalyje augančių ir gyvenančių rūšių, kurių yra 53 tūkst. 200. Lietuvos biologinės įvairovės inventorizacija dar tebevyksta, tačiau liko surašyti tik daugelį smulkiųjų vabzdžių ir bestuburių gyvūnų. Stambieji gyvūnai žinomi, ištirti.

„Tiesa, kartais kyla problemų, kai atrandame gyvūnų, kurių mūsų krašte lyg ir neturėtų būti. Žinoma, jie atsirado ne be žmogaus įtakos – taip buvo įvežti meškėnai, taip plinta invazinės kanadinės berniklės.

Augalų apsaugos specialistai nespėja registruoti visų su sėklomis, tara ir kitais būdais įvežamų vabzdžių ir bestuburių rūšių. Kartais nustembame savo aplinkoje pamatę gyvūną, kurio nesame regėję ir kuris, mūsų akimis, yra egzotiškas.

Taip meškeriodami žmonės pagauna raudonausių vėžlių, į namus įskrenda iš kažkurio buto pasprukusios papūgos, o kaime prie sodybų ateina žvėrys, kurie dažnai pavadinami keisčiausiais vardais ar mišrūnais (hibridais). Ypač mėgiama sakyti, kad tai – vilko ir naminio šuns hibridas. Atvejis Kretingos rajone – panašus“, – taip komentavo S. Paltanavičius.

„Pajūrio naujienos“
Temos: 1 Vilkas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

CŽV paviešino buvusią slaptą ataskaitą apie Adolfą Hitlerį ir jo seksualinius polinkius

15min iš Stambulo 24sek

Šarūnas Jasikevičius – apie puikų tašką ir „gražuolius Europos užkariautojus“

Vardai

Vilniaus verslininkės Gretos Vaitkutės-Kaikarienės girtumo kelyje kaina – 41,6 tūkst. eurų

Verslas

„Novičiok“ atakų kaina: butų kainos Solsberyje krito 10 proc., užsidaro NT agentūros

15min iš Stambulo 24sek

Mėlynę paakyje nusitrynęs P.Jankūnas – apie Šaro bausmę ir grįžusią aistrą

Aktualu

15min paaiškina: ką reiškia Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atsiskyrimas nuo Maskvos patriarchato?

24sek

Šaro pamokos davė vaisių: „Žalgiris“ nukovė „Anadolu Efes“

Vardai

Sparnus iš Lietuvos keliantys R.Jonaitis ir J.Balčiūnaitė bičiuliams surengė išlydėtuvių fiestą

24sek

Balsą pakėlęs Dainius Adomaitis: „Pametėme galvas“

Aktualu

Liberalai iškėlė R.Šimašiui ultimatumą: arba komitetas, arba partija

Pasaulis kišenėje

Romantiškas atradimas Italijoje: gražioji Luka, kurios dar neapgulę turistai

24sek

Tik vieną tritaškį per mačą pataikę vilniečiai krito prieš „Skyliners“

Vardai

Princo Harry ir Meghan Markle kūdikis negaus princo ar princesės titulo: kodėl?

Aktualu

Sudomino Kauno mokykloje užfiksuotas virėjos elgesys: ką krauna į automobilį?

Gyvenimas

9 tipiškos klaidos, kurios priverčia mus metų metus kentėti dėl nutrūkusių santykių

Vardai

D.Didžiūnaitytės mirtis paragino netylėti ir žinomas moteris: „Oksikas“ niekam nebuvo paslaptis“

Gazas

Vaidotas Žala apdaužė ralio automobilį: „Tokiomis akimirkomis tampi tik keleiviu“

Vardai

Retai vakarėliuose matoma J.Arlauskaitė-Jazzu su mylimuoju Donatu nepraleido gurmaniškos vakarienės

24sek

Lietuviškoji „Olimpia“ iššvaistė persvarą ir krito prieš Eurolygos čempionus

24sek

Taikiklį numušusio A.Juškevičiaus ekipa po niukso neatsigavo

Naujienos

Aktualu

CŽV paviešino buvusią slaptą ataskaitą apie Adolfą Hitlerį ir jo seksualinius polinkius

15min iš Stambulo 24sek

Šarūnas Jasikevičius – apie puikų tašką ir „gražuolius Europos užkariautojus“

Vardai

Vilniaus verslininkės Gretos Vaitkutės-Kaikarienės girtumo kelyje kaina – 41,6 tūkst. eurų

Verslas

„Novičiok“ atakų kaina: butų kainos Solsberyje krito 10 proc., užsidaro NT agentūros

Vardai

Retai vakarėliuose matoma J.Arlauskaitė-Jazzu su mylimuoju Donatu nepraleido gurmaniškos vakarienės

24sek

Lietuviškoji „Olimpia“ iššvaistė persvarą ir krito prieš Eurolygos čempionus

24sek

Taikiklį numušusio A.Juškevičiaus ekipa po niukso neatsigavo

Aktualu

Pacientų organizacijos prašo įteisinti naujos vaistų kompensavimo tvarkos išimtis

24sek

Namų tvirtovė – apginta: „Neptūnas“ nugalėjo „Bešiktaš“

Aktualu

Diskriminacijos radaras. Prekė prekybos centre kaip reikiant papiktino: „Tokie pokštai nepateisinami“

Vardai

Projektas „Nedelsk“ suvienijo garsias moteris: apie akistatą su vėžiu prakalbo ir Rūta Mikelkevičiūtė

24sek

A.Kulbokos atstovaujamas „Brose“ atsigavo po tragiško starto ir šventė pergalę

Gyvenimas

Jos mus saugo. Žemės iššūkis pareigūnėms: pelkė, kliūčių ruožas, medinis „žmogus“ ir gyvatės

Aktualu

Vokietija išsiuntė į Bulgariją žurnalistės V.Marinovos nužudymu įtariamą asmenį

24sek

D.Ivanovičių palaužęs K.Maksvytis gyrė aukštaūgius: „Jei ne vienas, tai kitas iššauna“

Aktualu

JAV policininkas kaltinamas sustabdytos migrantės išžaginimu

Aktualu

Avarija Panevėžio rajone: iš „Peugeot“ neliko nieko, bet vairuotojas išlipo sveikas

Verslas

JAV prekybos sekretorius pažangą derybose su ES pavadino nepatenkinama

Aktualu

D.Grybauskaitė: Didžioji Britanija turėtų nuspręsti, ko ji nori iš „Brexit“

Aktualu

Be teisių važinėjantis panevėžietis ir vėl įkliuvo – šįkart vos atsiėmęs sulaikytą „Rover“

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min