Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2018 11 15, 20:10

Suprasti akimirksniu: 15min atsako į svarbiausius klausimus apie prezidento rinkimus

2019 m. gegužę Lietuvoje vyks Lietuvos Respublikos prezidento rinkimai. Portalas 15min atsako į dažniausiai iškylančius klausimus, susijusius su būsimaisiais rinkimais, ir pateikia svarbiausią informaciją, kurią turi žinoti rinkėjai.
Prezidentūra
Prezidentūra / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Kada vyks prezidento rinkimai?

Pirmasis prezidento rinkimų turas vyks 2019 m. gegužės 12 d. (sekmadienį).

Jei nei vienas kandidatas nesurinks 50 proc. atėjusių balsuoti rinkėjų balsų, du daugiausiai balsų surinkę kandidatai pateks į antrąjį turą, kuris vyks 2019 m. gegužės 26 d. (sekmadienį).

Pirmojo prezidento rinkimų turo metu taip pat vyks referendumas dėl dvigubos pilietybės ir referendumas dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo, o antrojo turo metu – Europos parlamento rinkimai.

Kur ir kaip galėsiu balsuoti?

Kiekvienas balso teisę turintis pilietis pagal deklaruotą gyvenamąją vietą bus priskirtas konkrečiai rinkimų apylinkei ir įtrauktas į tos apylinkės rinkėjų sąrašus. Rinkimų dieną jis galės balsuoti tik atvykęs į konkrečią rinkimų apylinkę, į kurios sąrašus bus įtrauktas.

Sužinoti apylinkės, į kurios sąrašus yra įtraukti, adresą rinkėjai gali internetu, specialiame puslapyje įvedę savo deklaruotos gyvenamosios vietos adresą.

Piliečiai, kurie rinkimų dieną balsuoti savo rinkimų apylinkėje negalės, galės balsuoti iš anksto, gegužės 8 arba 9 d. atvykę į bet kurią Lietuvos savivaldybę. Tokiu atveju jie privalės turėti atsispausdintą rinkėjo kortelę.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Balsadėžė
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Balsadėžė

Nuo kokio amžiaus galima balsuoti?

Balsuoti galės Lietuvos piliečiai, kurie rinkimų dieną bus ne jaunesni negu 18 metų.

Ar galėsiu balsuoti internetu?

Internetu balsuoti rinkimuose nebus galima.

Gyvenu arba rinkimų metu būsiu užsienyje. Kur ir kaip galėsiu balsuoti?

Tokiu atveju balsuoti bus galima arba paštu (į rinkėjo gyvenamąją vietą užsienio valstybėje bus išsiųsti rinkimų biuleteniai), arba rinkimų dieną nustatytu laiku asmeniškai atvykus į Lietuvos Respublikos diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą užsienio valstybėje.

Norėdami balsuoti užsienyje, Lietuvos piliečiai, gyvenantys užsienio valstybėje ar joje būsiantys rinkimų dienomis, turės iš anksto internetu užpildyti rinkėjo registracijos prašymą. Pildydami prašymą rinkėjai turės nurodyti valstybę, kurioje gyvena ar yra laikinai apsistoję, taip pat savo gyvenamosios vietos užsienio valstybėje adresą.

Ar galėsiu balsuoti namuose?

Namuose balsuoti galės tie rinkėjai, kuriems rinkimų dieną bus sukakę 70 metų, kurie yra neįgalūs arba laikinai nedarbingi. Balsuoti namuose jie galės užpildę Vyriausiosios rinkimų komisijos patvirtintą formą ir įtraukti į namuose balsuojančiųjų rinkėjų sąrašą.

Balsavimas namuose vyks gegužės 10–11 d.

Kas kandidatuos prezidento rinkimuose?

Daugiau negu 20 tūkst. juos remiančių Lietuvos piliečių parašų pristatė ir surinko devyni pretendentai į kandidatus – Arvydas Juozaitis, Gitanas Nausėda, Ingrida Šimonytė, Mindaugas Puidokas, Naglis Puteikis, Saulius Skvernelis, Valdemar Tomaševski, Valentinas Mazuronis ir Vytenis Andriukaitis.

Plačiau susipažinti su kandidatais galite šiame 15min straipsnyje.

Kandidatais į prezidentus jie taps, kai VRK patikrins jų surinktus parašus ir patvirtins, kad kiekvienas surinko po 20 tūkst. parašų, kurie galioja.

Didžiausias pavojus netapti kandidatu gresia N.Puteikiui – jis surinko apie 21 tūkst. parašų, tad jei bent tūkstantis jo parašų bus pripažinti negaliojančiais, rinkimuose dalyvauti jis negalės.

Surinkti 20 tūkst. parašų ir grąžinti surinktus parašus VRK potencialūs kandidatai privalėjo iki 2019 m. kovo 28 d. Keliems asmenims – Petrui Auštrevičiui, Petrui Gražuliui, Alfonsui Butei ir Kazimierui Juraičiui – reikalingo skaičiaus parašų surinkti nepavyko.

Taip pat, grąžindami parašų lapus, kandidatai privalėjo pateikti gyventojų pajamų mokesčio ir turto deklaracijų išrašus, privačių interesų deklaraciją, biografiją, duomenų anketą apie ryšius su užsienio specialiosiomis tarnybomis.

Galutinį kandidatų į prezidentus sąrašą, patikrinusi surinktus parašus ir dokumentus, Vyriausioji rinkimų komisija paskelbs 2019 m. balandžio 12 d.

Kokius kriterijus turi atitikti asmuo, norintis kandidatuoti prezidento rinkimuose?

Kandidatuoti gali bet kuris Lietuvos Respublikos pilietis pagal kilmę, kuriam iki rinkimų dienos bus suėję ne mažiau kaip 40 metų, ir kuris ne mažiau kaip trejus pastaruosius metus gyveno Lietuvoje.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Valdas Adamkus ir Dalia Grybauskaitė
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Valdas Adamkus ir Dalia Grybauskaitė

Taip pat kandidatas į prezidentus negali būti susijęs priesaika ar pasižadėjimu užsienio valstybei. Be to, prezidentu negali būti renkamas asmuo, nebaigęs atlikti bausmės pagal teismo paskirtą nuosprendį, taip pat asmuo, teismo pripažintas neveiksniu.

Ar Dalia Grybauskaitė 2019 m. būtų galėjusi dar sykį kandidatuoti į prezidentus, jei būtų norėjusi?

Ne. Pagal Konstituciją, vienas asmuo prezidentu Lietuvoje gali būti renkamas ne daugiau kaip du kartus iš eilės.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min