Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 15d. 20:10

Suprasti akimirksniu: 15min atsako į svarbiausius klausimus apie prezidento rinkimus

Prezidentūra
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Prezidentūra

2019 m. gegužę Lietuvoje vyks Lietuvos Respublikos prezidento rinkimai. Portalas 15min atsako į dažniausiai iškylančius klausimus, susijusius su būsimaisiais rinkimais, ir pateikia svarbiausią informaciją, kurią turi žinoti rinkėjai.

Kada vyks prezidento rinkimai?

Pirmasis prezidento rinkimų turas vyks 2019 m. gegužės 12 d. (sekmadienį).

Jei nei vienas kandidatas nesurinks 50 proc. atėjusių balsuoti rinkėjų balsų, du daugiausiai balsų surinkę kandidatai pateks į antrąjį turą, kuris vyks 2019 m. gegužės 26 d. (sekmadienį).

Kur ir kaip galėsiu balsuoti?

Kiekvienas balso teisę turintis pilietis pagal deklaruotą gyvenamąją vietą bus priskirtas konkrečiai rinkimų apylinkei ir įtrauktas į tos apylinkės rinkėjų sąrašus. Rinkimų dieną jis galės balsuoti tik atvykęs į konkrečią rinkimų apylinkę, į kurios sąrašus bus įtrauktas.

Sužinoti apylinkės, į kurios sąrašus yra įtraukti, adresą rinkėjai gali internetu, specialiame puslapyje įvedę savo deklaruotos gyvenamosios vietos adresą.

Piliečiai, kurie rinkimų dieną balsuoti savo rinkimų apylinkėje negalės, galės balsuoti iš anksto, gegužės 8 arba 9 d. atvykę į bet kurią Lietuvos savivaldybę. Tokiu atveju jie privalės turėti atsispausdintą rinkėjo kortelę.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Balsadėžė
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Balsadėžė

Nuo kokio amžiaus galima balsuoti?

Balsuoti galės Lietuvos piliečiai, kurie rinkimų dieną bus ne jaunesni negu 18 metų.

Ar galėsiu balsuoti internetu?

Internetu balsuoti rinkimuose nebus galima.

Gyvenu arba rinkimų metu būsiu užsienyje. Kur ir kaip galėsiu balsuoti?

Tokiu atveju balsuoti bus galima arba paštu (į rinkėjo gyvenamąją vietą užsienio valstybėje bus išsiųsti rinkimų biuleteniai), arba rinkimų dieną nustatytu laiku asmeniškai atvykus į Lietuvos Respublikos diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą užsienio valstybėje.

Norėdami balsuoti užsienyje, Lietuvos piliečiai, gyvenantys užsienio valstybėje ar joje būsiantys rinkimų dienomis, turės iš anksto internetu užpildyti rinkėjo registracijos prašymą. Pildydami prašymą rinkėjai turės nurodyti valstybę, kurioje gyvena ar yra laikinai apsistoję, taip pat savo gyvenamosios vietos užsienio valstybėje adresą.

Ar galėsiu balsuoti namuose?

Namuose balsuoti galės tie rinkėjai, kuriems rinkimų dieną bus sukakę 70 metų, kurie yra neįgalūs arba laikinai nedarbingi. Balsuoti namuose jie galės užpildę Vyriausiosios rinkimų komisijos patvirtintą formą ir įtraukti į namuose balsuojančiųjų rinkėjų sąrašą.

Balsavimas namuose vyks gegužės 10–11 d.

Kas kandidatuos prezidento rinkimuose?

Apie savo ketinimus kandidatuoti prezidento rinkimuose yra paskelbę penkiolika kandidatų – Alfonsas Butė, Arvydas Juozaitis, Gitanas Nausėda, Ingrida Šimonytė, Kazimieras Juraitis, Mindaugas Puidokas, Naglis Puteikis, Petras Auštrevičius, Petras Gražulis, Saulius Skvernelis, Tomas Šimaitis, Valdemar Tomaševski, Valentinas Mazuronis, Vitas Gudiškis ir Vytenis Andriukaitis. Plačiau susipažinti su kandidatais galite šiame 15min straipsnyje.

Kandidatais į prezidentus jie taps, kai pateiks pareiškinius dokumentus, sumokės užstatą, kuris siekia apie 4,6 tūkst. eurų, bei surinks ir pristatys 20 tūkst. juos remiančių Lietuvos piliečių parašų.

Surinkti 20 tūkst. parašų ir grąžinti surinktus parašus VRK kandidatai privalo iki 2019 m. kovo 28 d.

Taip pat, grąžindami parašų lapus, jie privalės pateikti gyventojų pajamų mokesčio ir turto deklaracijų išrašus, privačių interesų deklaraciją, biografiją, duomenų anketą apie ryšius su užsienio specialiosiomis tarnybomis.

Jei kuriam nors kandidatui ar kandidatams parašų surinkti nepavyks, jis rinkimuose dalyvauti negalės.

Kaip galiu pasirašyti už palaikomą kandidatą?

Už palaikomą kandidatą pasirašyti galima internetu šiame puslapyje. Pasirašyti kol kas negalima tik už kandidatus, kurie dar nepateikė pareiškinių dokumentų ir nesumokėjo užstato.

Pasirašyti už kandidatus bus galima iki kovo 28 d. Pasirašyti taip pat galima ir popieriuje, ant parašų rinkimo lapo.

Ar galiu pasirašyti už kelis skirtingus kandidatus?

Už kelis skirtingus kandidatus pasirašyti galima, tačiau už kiekvieną – tik po vieną kartą.

Kada bus paskelbtas galutinis kandidatų į prezidentus sąrašas?

Galutinį kandidatų į prezidentus sąrašą, patikrinusi surinktus parašus, Vyriausioji rinkimų komisija paskelbs 2019 m. balandžio 12 d.

Kokius kriterijus turi atitikti asmuo, norintis kandidatuoti prezidento rinkimuose?

Kandidatuoti gali bet kuris Lietuvos Respublikos pilietis pagal kilmę, kuriam iki rinkimų dienos bus suėję ne mažiau kaip 40 metų, ir kuris ne mažiau kaip trejus pastaruosius metus gyveno Lietuvoje.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Valdas Adamkus ir Dalia Grybauskaitė
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Valdas Adamkus ir Dalia Grybauskaitė

Taip pat kandidatas į prezidentus negali būti susijęs priesaika ar pasižadėjimu užsienio valstybei. Be to, prezidentu negali būti renkamas asmuo, nebaigęs atlikti bausmės pagal teismo paskirtą nuosprendį, taip pat asmuo, teismo pripažintas neveiksniu.

Ar Dalia Grybauskaitė 2019 m. galės dar sykį kandidatuoti į prezidentus, jei norės?

Ne, negalės. Pagal Konstituciją, vienas asmuo prezidentu Lietuvoje gali būti renkamas ne daugiau kaip du kartus iš eilės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Mano namas

Gaminkite protingai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min