TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Susikaupęs smėlis grasina sveikatai

Ankstesniais metais gatves šlavusių paprastų valytuvų šiemet ketinama atsisakyti, nes tokiu būdu valant miestas paskęsta dulkėse.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Ankstesniais metais gatves šlavusių paprastų valytuvų šiemet ketinama atsisakyti, nes tokiu būdu valant miestas paskęsta dulkėse.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Skandinavijos ir kitų Vakarų Europos šalių gyventojams, skirtingai nei lietuviams, pavasarį netenka rizikuoti sveikata kvėpuojant po žiemos gatvėse užsilikusio smėlio dulkėmis. Minėtose šalyse slidi danga barstoma ne druskos ir smėlio mišiniu, kaip Lietuvoje, bet skalda.

Medikai įspėja, kad smulkios kietosios dalelės, esančios ore, patenka į kvėpavimo takus ir gali sukelti rimtų problemų. Vilniaus valymu besirūpinančios tarnybos bando raminti – esą jos yra pasiruošusios surinkti didžiąją dalį gatvėse susikaupusio smėlio, tačiau tam reikia, kad gatvės per kelias dienas labiau pradžiūtų.

Primena respiratorių naudą

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro visuomenės sveikatos administratorės Alinos Rogožos teigimu, oro užterštumas kietosiomis dalelėmis yra pagrindinė miestų aplinkos oro kokybės problema. Ir kuo tos dalelės mažesnės, tuo pavojingesnės. „Kuo mažesnis dalelių skersmuo, tuo gilesnius kvėpavimo takus jos pasiekia ir gali pradėti kauptis bronchuose bei plaučiuose. Didesnės kietosios dalelės sulaikomos viršutiniuose kvėpavimo takuose ir dažniausiai čiaudint ar kosint iš jų pašalinamos“, – sakė A.Rogoža.

Padidėjęs oro užterštumas Vilniuje bei kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose buvo ir žiemą, kai nusistovėjus šaltiems, be vėjo orams intensyviau buvo kūrenama šildant patalpas. Pavasarį užterštumą didina ir dulkantis smėlis, susikaupęs miesto gatvėse, ant šaligatvių.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, oro užterštumas kietosiomis dalelėmis didina sergamumą kvėpavimo bei širdies ir kraujagyslių ligomis. Ypač pasisaugoti reikėtų vaikams, nėščioms moterims, vyresnio amžiaus žmonėms bei sergantiems astma ir kitomis kvėpavimo bei kraujotakos sistemos ligomis. Jiems medikai pataria lauke naudoti respiratorius, kurie bent iš dalies apsaugo kvėpuojant užterštu oru.

Valys vakuumine mašina

Įprastai valytuvais šluoti gatvių neturime net minčių, nes tada miestas paskęs dulkėse, – aiškino A.Mikalauskas.Vilniaus savivaldybės Miesto ūkio departamento direktoriaus pavaduotojas Antanas Mikalauskas užtikrino, kad miestas yra pasiruošęs smėlį surinkti, bet tam reikia sulaukti tinkamesnių orų. „Kol kas ankstoka šluoti šaligatvius, rinkti smėlį gatvėse, nes dar įšalas laikosi. Kiemsargiai bando smėlį kartu su likusiu ledu šluoti į krūvas, bet ledui ištirpus smėlis vėl pasklis. Ruošiamės vakuuminėmis mašinomis siurbti smėlį bent nuo gatvių skiriamųjų juostų, bet tam reikia dar bent kelių sausų dienų“, – sakė A.Mikalauskas.

Šaligatvius nušluoti ir surinkti smėlį privalės tų bendrovių, kurios prižiūri teritorijas, darbuotojai. Joms savivaldybė jau yra išsiuntinėjusi įspėjamuosius raštus apie artėjančius darbus. Penkias vakuumines smėlio surinkimo mašinas turi bendrovė „Grinda“, jų turėtų užtekti nuvalyti didžiąją dalį miesto gatvių.

„Įprastai valytuvais šluoti gatvių neturime net minčių, nes tada miestas paskęs dulkėse. Todėl naudosimės tik vakuuminėmis mašinomis, kurios susiurbia susikaupusį smėlį ir neišmeta dulkių į atmosferą. Be to, šios mašinos gatves sudrėkina. Tačiau svarbu, kad nelytų, nes šlapios masės šios mašinos susiurbti negali“, – aiškino A.Mikalauskas.

Prasideda gatvių lopymas

Vilniaus gatves prižiūrinčios bendrovės „Grinda“ direktorius Algimantas Vilūnas užtikrino, kad jau šiandien prasideda sostinės gatvėse per žiemą atsivėrusių duobių lopymas. Žiemą tenkinęsi šaltu asfaltu, kuriuo užtaisytos duobės labai greitai atsiverdavo vėl, dabar kelininkai jau ketina imtis rimto remonto – pradėjo veikti asfalto gamykla, iš duobių pirmiausia bus išpučiama drėgmė ir purvas. Tokie duobių lopai turėtų išsilaikyti, anot A.Vilūno, bent kelis mėnesius. Kiek gatvių šiemet bus padengti nauja danga, priklausys nuo to, kiek Vilniaus savivaldybė tam turės pinigų.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min