Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Susimokėti į Lazdijų ligoninės kasą pacientės paprašęs budintis gydytojas sulaukė įstaigos vadovo nuobaudos

Z.Urbonaitė: „Ir skolinga, ir dėkinga buvau pasijautusi, kai „išimtį“ daktarėlis pritaikė“
Vilmos Danauskienės nuotr. / Z.Urbonaitė: „Ir skolinga, ir dėkinga buvau pasijautusi, kai „išimtį“ daktarėlis pritaikė“
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Birželio 23-iosios vakarą į Lazdijų ligoninę atvykusiai garbaus amžiaus pacientei Priėmimo skyriaus budintis gydytojas Valdas Mikalskis pareiškė, kad už suteiktas paslaugas pacientė privalo susimokėti, nes esą buvo suteikta ne nemokama būtinoji medicinos pagalba, o tokia, už kurią pacientai, pagal dar 1996-ų metų kovo 26 dienos tuometinio sveikatos ministro Antano Vinkaus pasirašytą įsakymą Nr. 178 „Dėl valstybės ir savivaldybių remiamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų kainyno patvirtinimo“, privalo susimokėti.

Kilus ginčui, medikas nusileido, sakydamas, kad dėl garbaus amžiaus daro išimtį ir pinigų iš pacientės į ligoninės kasą nepaėmė. Tačiau iš ligoninės išleista moteris išsiaiškino, esą mokėti ji neprivalėjo, ir apie budėjusio gydytojo „reketą“ pranešė įstaigos vadovybei.

Lazdijų ligoninės vyriausiasis gydytojas Vitas Šimkonis teigia, kad gydytojas V.Mikalskis viršijo savo įgaliojimus ir neteisėtai reikalavo iš pacientės priemokos už suteiktą paslaugą. Dėl to įstaigos vadovas pavaldiniui grasina drausmine nuobauda. Pastarasis sako tokią nuobaudą ginčysiantis, nes jaučiasi esąs visiškai teisus.

Suskaičiavo ir už adatas, ir už apžiūrą

„Esu įsitikinęs, kad už suteiktas paslaugas minėta pacientė privalėjo susimokėti. Bet kurioje Lietuvos antrinio lygio medicinos įstaigoje iš jos būtų pareikalauta susimokėti“, – įsitikinęs tą vakarą Lazdijų ligoninės Priėmimo skyriuje budėjęs bendrosios praktikos gydytojas Valdas Mikalskis.

Esu įsitikinęs, kad už suteiktas paslaugas minėta pacientė privalėjo susimokėti. Bet kurioje Lietuvos antrinio lygio medicinos įstaigoje iš jos būtų pareikalauta susimokėti

Joninių išvakarėse į Lazdijų ligoninės Priėmimo skyrių dėl migrenos priepuolio ir stipriai padidėjusio kraujospūdžio kreipusis lazdijietė tremtinė, 76-erių Zuzana Urbonaitė nustebo, sulaukusi tą vakarą budėjusio bendrosios praktikos gydytojo Valdo Mikalskio pareiškimo, jog už suteiktą paslaugą – gydytojo apžiūrą, slaugytojos darbą bei lašinės sulašinimo procedūrą (infuzines sistemas, intraveninius kateterius, vaistus) jai reiks susimokėti.

Kaimo rašytojų sąjungos narė  ir tremtinė Z.Urbonaitė redakcijai teigė buvusi priblokšta, kai gydytojas pradėjo nešti ir rodyti lapų išrašus ir cituoti sveikatos ministrų ir ligoninės vyr. gydytojo įsakymus, esą pagrindžiančius tokių išlaidų apmokėjimo teisėtumą. 

„Jis pasiguodė, kad įstaigos finansinė būklė yra katastrofiška, todėl dabar esą liepta rinkti pinigus iš pacientų. Jis taip pat guodėsi, esą nuo birželio neliko buvusių priedų budintiems gydytojams ir slaugytojoms, o darbo nesumažėję“, – pasakojo moteris.

Pritaikė išimtį?

Anot Z.Urbonaitės, ji jautėsi labai prastai, todėl pasakė sutinkanti susimokėti, tik lai greičiau pradeda gydymą.

„Tuomet daktaras man sako, kad jis neimsiąs pinigų, mat jam gaila imti iš seno žmogaus, pensininko. Girdi, lai tie litai liks vaistams. Dar pasibėdojom abu, kad gyventi Lietuvoje nelengva“, – po tokio gydytojo elgesio Z.Urbonaitė teigia gydytojui pasijutusi ir skolinga, ir dėkinga už tokį žmogiškumą.

„Padidėjęs kraujospūdis nėra būtinoji medicininė pagalba, kurią mūsų įstaiga turėtų teikti nemokamai. Bet kurioje kitoje šalies ligoninėje moteriai būtų išrašytas mokėjimo kvitas, ir jokių diskusijų nebūtų. Aš nežinau, kodėl Lazdijų ligoninė iki šiol netaikė minėto sveikatos ministro įsakymo. Čia reikia vadovo klausti, ne manęs. Mikalskis pinigų sau nerinko ir iš nieko jų sau neprašė. Mikalskis tik vykdė tiesioginį savo skyriaus vedėjo Anatolijaus Kačenkos nurodymą – taikyti minėtą įsakymą ir iš pacientų, kuriems bus teikiama ne būtinoji medicininė pagalba, imti pinigus. Tai man tą vakarą, atvykus į budėjimą, skyriaus vedėjas pakartojo tris kartus. Aš taip ir dariau. Tiesą sakant, taip turėjo būti daroma jau daug metų, gal tuomet nereikėtų verkti vadovui dėl blogos įstaigos finansinės padėties ar apkarpyti apmokėjimų už darbą personalui“, – savo poelgį paaiškino pats V.Mikalskis.

VRK nuotr./Valdas Mikalskis
VRK nuotr./Valdas Mikalskis

Tačiau paklaustas, kodėl tuomet iš pacientės nepaėmė pinigų ir neįnešė jų į ligoninės kasą, gydytojas teigė, esą „pritaikė žmogiškąją išimtį“.

Ligoninės vadovas: „Atsiprašau pacientės“

„Aš tegaliu apgailestauti dėl mūsų įstaigos gydytojo elgesio ir nuoširdžiai atsiprašyti gerbiamos Zuzanos Urbonaitės dėl patirtų nemalonumų. Gydytojas V.Mikalskis buvo neteisus, ir aš jau paprašiau jo raštu pasiaiškinti dėl minėto įvykio. Kaip vadovas neabejoju, kad medikas sulauks drausminės nuobaudos dėl savo įgaliojimų viršijimo. Dar nežinau, ar kreipsimės dėl tyrimo jo galimo piktnaudžiavimo tarnyba, manau tai – teisėsaugos reikalas, jeigu įžvelgtų tokių požymių. Noriu pasakyti aiškiai visiems būsimiems mūsų pacientams – Lazdijų ligoninė turi sudariusi paslaugų teikimo sutartis su visomis Lazdijų rajone esančiomis pirminės sveikatos priežiūros įstaigomis, ir jų nedarbo metu – naktimis, savaitgaliais, švenčių dienomis, mūsų įstaiga šias paslaugas pacientams teikia, o už jas apmoka mums pirminės sveikatos priežiūros įstaigos. Pacientui tokiais atvejais mokėti už paslaugas nereikia“, – sakė Lazdijų ligoninės vyr. gydytojas V.Šimkonis.

V.Mikalskis: „Įstaigos vadovas turi prisiimti atsakomybę už chaosą“

Tačiau apie grasinimus sulaukti nuobaudos iš žurnalistės išgirdęs V.Mikalskis sakė tikrai tokią nuobaudą ginčysiantis. „Aš dar nekalbėjau su vyr. gydytoju apie šią situaciją. Manęs niekas pasiaiškinti nieko neprašė. Lai vadovas rašo, o aš ginsiuosi, nes esu įsitikinęs, kad buvau teisus. Bet kurioje kitoje Lietuvos ligoninėje tokiai pacientei būtų be kalbų reikėję susimokėti už paslaugą. Ligoninės vadovas turi turėti stuburą. Jis dabar mane pastatė į priešpriešą su paciente. Jis privalo stoti už savo įstaigą, už savo darbuotoją. Tačiau jis pats tyčia programuoja konfliktą“, – piktinosi gydytojas V.Mikalskis. 

Vilmos Danauskienės nuotr./Lazdijų ligoninės vadovas V.Šimkonis teigia, kad paskutiniu metu sulaukia nemažai skundų dėl Priėmimo skyriaus gydytojo V.Mikalskio darbo ir elgesio su pacientais.
Vilmos Danauskienės nuotr./Lazdijų ligoninės vadovas V.Šimkonis teigia, kad paskutiniu metu sulaukia nemažai skundų dėl Priėmimo skyriaus gydytojo V.Mikalskio darbo ir elgesio su pacientais.

Anot mediko, pats V.Šimkonis kaltas, kad įstaigoje tvyro chaosas ir destrukcija. Esą iš gydytojų ir personalo reikalaujama vienaip, o „kai situacija pakvimpa skandalu ir pasiekia žurnalistus, tai kalti lieka personalas“. 

Turi būti aiškiai mums, personalui, pasakyta – iš ko pinigus imt, o kas yra išrinktųjų kasta

„Turi būti aiškiai mums, personalui pasakyta – iš ko pinigus imt, o kas yra išrinktųjų kasta. Juk už pacientą jo vizito metu atsakau aš, ne vyr. gydytojas ir ne ministras. Lietuvoje teisės aktai vienodai galioja tiek Vilniuje, tiek Mažeikiuose, tiek Lazdijuose, tiek Skuode. Kodėl kitur turi pacientai mokėti, o Lazdijuose kažkokia labdara? Man visiškai tas pats, kas mano pacientas – ar jis eilinis pensininkas, ar šalies prezidentas“, – sakė V.Mikalskis.

Tokius pavaldinio kaltinimus Lazdijų ligoninės vadovas atremia, esą „ponui Mikalskiui mokama už gydytojo kaip medicinos specialisto darbą, bet ne už teisines konsultacijas ar pacientų galvų kvaršinimą“. Pasak V.Šimkonio, pagal antraeiles pareigas Lazdijų ligoninėje dirbantis V.Mikalskis paskutiniu metu „daugiau politikuoja nei dirba tiesioginį darbą“. 

„Sakykime, kad ir dėl tų priedų. Taip, aš juos mokėjau – tiek gydytojams, tiek slaugytojoms, nes tai yra darbo motyvacija. Tačiau kai situacija šiuo metu nėra labai optimistinė, tokių priedų atsisakėme. Man keista, kad apie savo nepasitenkinimą medikas diskutuoja su pacientu, bet ne su manimi, ne su įstaigos Stebėtojų taryba. Tai jau yra ir profesinės etikos klausimas“, – įsitikinęs V.Šimkonis.

Pasak jo, šiemet V.Mikalskiui jau buvo skirta viena drausminė nuobauda – papeikimas. Ji esą galioja iki šiol. 

Valstybinė ligonių kasa: „Teisus vadovas“

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vyr. specialistė Vita Lyskoitienė, paprašyta pakomentuoti konkrečią situaciją, teigė: „Šiuo atveju teisus Lazdijų ligoninės vyr. gydytojas. Tokiu atveju, jei Lazdijų ligoninė ir Lazdijų sveikatos centras, kuriame yra prisirašiusi pacientė, yra pasirašęs sutartį, pagal kurią Lazdijų ligoninė įsipareigoja teikti paslaugas, kai pirminės sveikatos priežiūros įstaiga nedirba, apdraustai privalomuoju sveikatos draudimu pacientei pagalba turėjo būti suteikta nemokamai.  Ligoninei už pacientei suteiktas paslaugas pagal sudarytą sutartį moka poliklinika. Savo ruožtu rekomenduojame pacientei raštu kreiptis į Lazdijų ligoninės administraciją dėl patirtų išlaidų grąžinimo“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min