Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 24d. 13:10 , Atnaujinta: 2020 rugpjūčio 24d. 14:24

Susirgimų koronavirusu skaičius šoktelėjo į viršų, A.Veryga sako, kad sprendimas prašyti pranešti apie pažeidimus nepasiteisino – žmonės tik linksminosi

Aurelijus Veryga
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Aurelijus Veryga

Naujausiais duomenimis, per pastarąsias 14 dienų 100 tūkstančiui gyventojų Lietuvoje teko 13,7 susirgimų COVID-19 atvejų. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad žvelgiant į susirgimų rodiklius matyti, kad esame per daug atsipalaidavę ir užsimiršę. Kitas žingsnis, jo nuomone, turėtų būti naktinio pasilinksminimo vietų darbo laiko trumpinimas.

Tiesioginę spaudos konferencijos Sveikatos apsaugos ministerijoje transliaciją stebėkite čia:

Pasak A.Verygos, žvelgiant į susirgimų rodiklius matyti, kad esame per daug atsipalaidavę ir užsimiršę, pamiršę, kaip gyvenome per karantiną.

„Iš tikrųjų situacija negerėja, epidemiologiškai ji išlieka tokia pat bloga. Židinių daugėja ir jų ateityje, aišku, daugės, nes atsiranda atvejų, kurių atsekti neįmanoma. Iš tikrųjų tarnybų žmonės dirba labai intensyviai, bet turime suprasti, kad kuo daugiau bus atvejų, tuo mažiau mes galėsime tuos atvejus atsekti“, – nurodė sveikatos apsaugos ministras.

A.Veryga prašė visų būti sąmoningais, elgtis atsakingai. Jis akcentavo, kaip labai svarbu izoliuotis, jeigu žinoma apie kontaktus su užsikrėtusiais koronavirusu ar grįžus iš labiausiai šios ligos paveiktų užsienio valstybių.

Komentuodamas situaciją savaitgalį, kai buvo aktyviau tikrinamos naktinio pasilinksminimo vietos, A.Veryga teigė negalintis sakyti, kad „buvo labai blogai“.

Jis minėjo, kad nemažai žmonių tiesiog nėjo į miestą, tikrintos įstaigos buvo apytuštės, stengtasi laikytis nustatytų reikalavimų dėvint kaukes, išlaikant saugius atstumus.

Dėl prašymo informuoti apie pažeidimus specialiai sukurtoje Sveikatos apsaugos ministerijos feisbuko grupėje, ministras minėjo, kad ši idėja nepasiteisino.

Nesulaukta nė vieno rimto pranešimo apie pažeidimus. Pasak A.Verygos, žmonės tik linksminosi.

Nesulaukta nė vieno rimto pranešimo apie pažeidimus. Pasak A.Verygos, žmonės tik linksminosi.

Todėl ateityje ketinama atsisakyti panašių idėjų prašyti gyventojų fiksuoti ir pranešti pažeidimus.

„Vietoje to, kad elgtųsi pilietiškai atsakingai, žmonės, aišku, gerai praleido laiką atėję į grupę, pasidalino visokiais paveiksliukais ir video. Tai smagu, gerai, psichikos sveikata mūsų nėra labai gera. Bent tokia nauda yra, kad žmonės pasilinksmino. Bet jeigu kalbėtumėme rimtai, tai aš dar kartą galiu pakartoti: ne tarnybos turi būti suinteresuotos, kad virusas neplistų“, – akcentavo A.Veryga.

Grįžtame į kovo–balandžio situaciją

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus padalinio vadovė Rolanda Lingienė pabrėžė, kad per penktadienį–sekmadienį koronavirusu užsikrėtė 109 asmenys.

Anot jos, panašu, kad palengva grįžtame prie kovo–balandžio situacijos.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rolanda Lingienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rolanda Lingienė

Kalbant apie užsikrėtusius per sekmadienį, registruoti trys įvežtiniai atvejai: du iš Ukrainos ir iš Švedijos. Vien per vakar COVID-19 užsikrėtė asmenys iš penkių Lietuvos įmonių.

„Tai reiškia, kad didelė dalis užsikrečiame darbovietėse“, – sakė NVSC Vilniaus padalinio vadovė.

Kartu ji išskyrė chorą „Draugiški projektai“. Sekmadienį registruoti 9 su židiniu jame susiję nauji susirgimų atvejai. Iš viso serga 19 su šiuo choru susijusių asmenų.

Iš 38 sekmadienį nustatytų naujų susirgimų COVID-19 atvejų aštuonių užsikrėtimo aplinkybės, kaip nurodė R.Lingienė, neaiškios.

Tikrino barus, renginius

R.Lingienė aiškino, kad savaitgalį vyko NVSC, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos bei Policijos departamento organizuotas monitoringas, kurio metu tikrintos viešojo maitinimo įmonės, kultūros, pramogų ir kiti renginiai, festivaliai.

„Dėl ko sakau monitoringas – ne visai tinka patikrinimai, nes vis tik visi pareigūnai buvo nusiteikę geranoriškai. Pagrindinis tikslas buvo vis tik prevencija, įspėjimai. Tai taip maždaug viskas ir vyko“, – teigė ji.

Patikrinimų metu siekta nustatyti, kaip laikomasi naujausių sprendimų dėvėti veido kaukes, ar jos taisyklingai nešiojamos, ar laikomasi saugių atstumų.

Kaip sakė R.Lingienė, iš viso patikrintos 1309 vietos, renginiai. Nustatyti 326 pažeidimai. Didžioji jų dalis nebuvo formalizuoti, buvo pateikti įspėjimai žodžiu.

NVSC savo ruožtu visoje Lietuvoje kartu su policijos pareigūnais patikrino 202 vietas, iš kurių – 131 viešojo maitinimo vieta, o 71 – įvairūs renginiai, festivaliai.

R.Lingienės teigimu, didžiausi patikrinti renginiai – Gargžduose vykusi miesto šventė Minijos slėnyje, Ilzenbergo dvare Rokiškio rajone vykęs Kąstyčio Kerbedžio koncertas, „Velomaratonas“.

„Apie 20 procentų patikrintų renginių buvo nustatyti tam tikri operacijų vadovo reikalavimų nevykdymai“, – nurodė NVSC Vilniaus padalinio vadovė.

Įspėti tiek asmenys, netinkamai besilaikę reikalavimų, tiek renginių organizatoriai.

Klausiamas, ar nevertėtų riboti renginių, A.Veryga kalbėjo, kad pirmiausia kalbama apie Rugsėjo 1-osios renginius. Yra pasiūlymų juos skaidyti į nedideles grupes, kur galima išlaikyti atstumus, susirinkusiems dėvėti veido apsaugos priemones ir panašiai.

Kartu ministras ragino pasirūpinti, kad klasės kuo mažiau maišytųsi ir bendrautų tarpusavyje.

„Nes jeigu išplis užkratas, teks izoliuoti klasę, dvi, keletą mokytojų, bet ne pusę mokyklos ar visą mokyklą. Ko tikrai turbūt nė vienas nenorėtumėme ir kas tėvams trukdytų dalyvauti darbo rinkoje“, – pabrėžė jis.

Ministras kartojo, kad Vyriausybė diskutuos apie naktinių klubų darbo laiko ribojimą. A.Verygos nuomone, tai būtų tikslinga daryti.

Pagal įvairius neformalius siūlymus, kaip sakė ministras, darbo laiką siūlyta trumpinti iki ir 2 valandos, ir iki 24 ar 22 valandos.

Viešojo maitinimo įstaigose pastebėta, kad lankytojams ne visada pateikta informacija apie tai, kokių higienos reikalavimų privalu laikytis.

Sekmadienį vyko Baltijos kelio metinių renginys „Laisvės kelias“, skirtas paremti Aliaksandro Lukašenkos pasitraukimo iš prezidento posto reikalaujančius Baltarusijos žmones. Pati renginyje dalyvavusi R.Lingienė sakė, kad žmonės elgėsi atsakingai, laikėsi nurodymų.

38 nauji atvejai

Naujaisiais duomenimis, per pastarąsias 14 dienų 100 tūkstančiui gyventojų Lietuvoje teko 13,7 susirgimų COVID-19 atvejų.

Dar praėjusią savaitę skelbta, kad 100 tūkstančiui gyventojų Lietuvoje teko 12,8 susirgimų COVID-19 atvejų.

Kaip informavo Sveikatos apsaugos ministerija, per sekmadienį šalyje patvirtinti 38 nauji koronaviruso atvejai.

„Scanpix“ nuotr./Kaip atliekami greitieji COVID 19 testai
„Scanpix“ nuotr./Kaip atliekami greitieji COVID 19 testai

Iš viso Lietuvoje koronavirusas buvo nustatytas 2673 asmenims.

1766 pasveiko nuo ligos, o 807 – serga. 3460 žmonės šiuo metu turi izoliuotis.

Taip pat pranešta, kad nuo koronaviruso mirė dar vienas žmogus. NVSC nurodo, kad 80–89 metų amžiaus grupei priklausęs ir turėjo gretutinių susirgimų turėjęs asmuo mirė Kauno klinikinėje ligoninėje.

COVID-19 liga asmeniui buvo patvirtinta rugpjūčio 12 dieną. Nustatyta, kad mirusysis užsikrėtė po kontakto su sergančiu artimuoju namų aplinkoje.

Nuo koronaviruso Lietuvoje mirė 85 žmonės, iš jų trys – per praėjusią savaitę.

TAIP PAT SKAITYKIYTE: Atnaujinti koronavirusu užsikrėtusių asmenų maršrutai Lietuvoje: kas, kur, kada buvo?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Video

00:31
03:10
01:04

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min