Dabar populiaru
Publikuota: 2016 rugsėjo 2d. 11:16 , atnaujinta: 2016 rugsėjo 2d. 13:43

Sutartis su „Nota Bene“ dėl virtuvės įrankių – vis dar nenutraukta, prezidentė ragina tai padaryti

Juozas Olekas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Juozas Olekas

Virš krašto apsaugos ministro Juozo Oleko galvos tvenkiasi vis tirštesni debesys. Penktadienį po pasitarimo prezidentūroje pareikšta, kad Valstybės kontrolė (VK) dar šių metų kovo mėnesį informavo J.Oleką apie tai, kad nepakankamas pasirengimas įsisavinti didėjantį finansavimą. Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadovė Diana Vilytė stebisi, kad net ir kilus triukšmui KAM vis dar nenutraukė skandalingos sutarties su „Nota Bene“.

Penktadienį pas prezidentę aptarti viešųjų pirkimų spragų, kurias atskleidė pastaruoju metu pagarsėjęs virtuvės įrankių Lietuvos kariams pirkimas, atvyko VPT direktorė D.Vilytė ir valstybės kontrolierius Arūnas Dulkys.

D.Vilytės teigimu, skandalą sukėlusi sutartis su bendrove „Nota Bene“ dėl virtuvės įrankių jau penkias dienas galėjo būti nutraukta, tačiau tai vis dar nepadaryta. Paklausta, ką tai rodo, ji teigė, kad daug ką, ir nekompetenciją, ir žioplumą bei neatsakingumą.

„Pirmadienį gavę VPT išvadą KAM jau galėjo nutraukti sutartį ir jokių įsipareigojimų jau nebeturėti. Mūsų išvada, kurioje konstatuota, kad sutartis yra niekinė ir negaliojanti, turi teisinę galią. Daryti analizes, įklimpti į tyrimus – aš manau, kad jiems to nebereikia“, – paaiškino D.Vilytė.

D.Grybauskaitė: „Tai pažiūrėsime, ar jis gali dirbti. Ar jis dirbs“

D.Grybauskaitė paragino KAM nutraukti šią sutartį.

„Labai tikiuosi, kad ministras šiandien sureaguos į ponios Vilytės pasisakymą, kuriuo jinai konstatavo, kad jau penkias dienas ministerija turi galimybę atšaukti niekinę taip vadinamą sutartį, ir tai yra juridinis pagrindas“, – BNS cituoja D.Grybauskaitę.

„Dar yra du mėnesiai ir ministras turi visas galimybes sustabdyti tokius pirkimus ir neleisti toliau įsibėgėti problemoms. Kol kas matome, kad net ir prasidėjus kritikai nei ministras, nei ministerija nereagavo“, – kalbėjo ji.

Paklausta, ar krašto apsaugos ministras J.Olekas gali toliau eiti pareigas, šalies vadovė sakė: „Tai pažiūrėsime, ar jis gali dirbti. Ar jis dirbs“.

KAM nesuveikė kontrolės mechanizmai

Anot prezidentės patarėjos nacionalinio saugumo klausimais Živilės Šatūnienės, pažeidimų prevencija krašto apsaugos sistemoje yra labiau teorinė, nei reali.

KAM nesuveikė vidiniai kontrolės mechanizmai, kurie turėjo užkirsti kelią viešųjų pirkimų pažeidimams.

Po susitikimo prezidentės patarėja pabrėžė, kad būtina peržiūrėti visą krašto apsaugos sistemos viešųjų pirkimų organizavimą.

„Prezidentei ypač svarbu, kad gyvendami saugumo prasme pavojingoje kaimynystėje ir didindami finansavimą gynybai, kiekvieną centą išleistume skaidriai ir efektyviai, to tikisi ir partneriai NATO“, – teigė Ž.Šatūnienė.

Kalbėdama apie virtuvės įrankių pirkimą, prezidentės patarėja pabrėžė, kad KAM nesuveikė vidiniai kontrolės mechanizmai, kurie turėjo užkirsti kelią viešųjų pirkimų pažeidimams.

KAM Įsigijimų departamentas nevaldo situacijos

VPT vadovė D.Vilytė sakė, kad nors skandalinga istorija metė šešėlį ant Lietuvos kariuomenės, nereikėtų visos kariuomenės sutapatinti su keliais žmonėmis, kurie kalti dėl to, kas įvyko, veiksmais.

„Nereikėtų sutapatinti žmonių prisidėjimo prie šventos misijos – gynybos, savanorių, šauktinių pasiaukojimo ir metastazių, kurios yra dėl keleto žmonių įvykę. Tai nesutapatinami dalykai ir juos turime atskirti“, – sakė ji

Ji pabrėžė, kad KAM sistema yra sudėtinga – ją sudaro 65 perkančiosios organizacijos, o finansavimas kasmet didėja.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė Prezidentūroje susitiko su Viešųjų pirkimų tarnybos vadove ir Valstybės kontrolieriumi.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė Prezidentūroje susitiko su Viešųjų pirkimų tarnybos vadove ir valstybės kontrolieriumi.

„Kontrolės sistema yra klampi, pasenusi, nemoderni“, – pabrėžė ji.

D.Vilytės teigimu, 15 darbuotojų turintis KAM Įsigijimų departamentas nesuvaldo nei finansų, nei įsigijimų.

VPT direktorė sakė, kad tarnyba yra pasirengusi padėti KAM sutvarkyti viešuosius pirkimus, kol pas juos atsiras instinktai prekes pirkti ne iš vieno tiekėjo ir įgyti jas už rinkos kainą.

Valstybės kontrolierius žino ir kitų keistų KAM pirkimų

Valstybės kontrolierius A.Dulkys prisipažino, kad VK žinojo apie KAM problemas dėl virtuvės įrankių pirkimo: „Žinojome, ir žinome dar daugiau.“

Jis teigė, kad kontrolė ir toliau vykdys KAM pirkimų auditus ir kreips į krašto apsaugos sistemos sritį didesnį dėmesį, nes jos finansavimas nuolat didėja.

Žinojome, ir žinome dar daugiau.

A.Dulkio teigimu, pasitaiko atvejų, kad darbuotojams nepakanka kvalifikacijos tinkamai atlikti viešąjį pirkimą.

„Bet kiek galvoje bebūtų kvalifikacijos ir teisės aktų, jeigu čia nėra sąžiningumo ir šeimyniškumo jausmo, tai jos įstatymas nepadės“, – sakė jis, glausdamas delną prie širdies.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min