Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2020 11 09, 17:32 Atnaujinta 2020 11 09, 19:23

Sutriko vienintelio Lietuvoje krematoriumo veikla – sustabdytos šios savaitės kremavimo paslaugos

Vienintelis šalyje veikiantis „Lietuvos krematoriumas“ pirmąjį šių metų pusmetį atliko rekordinį kremacijų skaičių ir ėmė planuoti plėtrą – pastatyti Kėdainiuose priestatą ir įrengti trečiąją kremavimo liniją. Pastaruoju metu įmonė išgyveno veiklos piką, tačiau lapkričio 9 dieną 15min pasiekė žinia, kad krematoriumas sugedo. Šios savaitės kremavimo paslaugos sustabdytos.
Krematoriumas Kėdainiuose
Krematoriumas Kėdainiuose / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Pirmadienio popietę 15min redakciją pasiekė žinia apie sutrikusią krematoriumo Kėdainiuose veiklą. Šaltinis informavo, kad mirusiųjų artimiesiems kremacijos ir taip jau reikėję laukti eilėje – apie savaitę, tad sugedęs krematoriumas sukėlė sumaištį: neva tai šiuo metu buvo atvežta kremuoti apie pusšimtis kūnų, o dėl sutrikimų, jie visi išvežiojami atgal. Teigiama, kad krematoriumas sugedo neribotam laikui.

Ar visa tai tiesa, 15min žurnalistė paklausė „Lietuvos krematoriumą“ valdančios AB „K2 LT“ direktoriaus Bernardo Vilkelio, kuris neseniai 15min duotame interviu teigė tikintis, jog netrukus būtent kremavimas taps tradiciniu atsisveikinimo būdu. Direktorius patvirtino žinią, kad krematoriumas išties sugedo.

„Lietuvos krematoriume Kėdainiuose vakar (lapkričio 8 dieną – aut. past.), atlikdami kassavaitinį šios linijos monitoringą, pastebėjome kremavimo linijos veikimo nesklandumus. Šiuo metu įrangos tiekėjai aiškinasi, dėl ko kilo techniniai nesklandumai, kad galėtume kaip galime greičiau pašalinti trikdžius. Dedame visas pastangas kuo operatyviau atnaujinti linijos veikimą.

Įranga yra sudėtinga, todėl išsiaiškinti, ar yra gedimas, ir jį pašalinti, užtrunka. Kai tik turėsime aiškesnę informaciją, kada galime atnaujinti kremavimo paslaugas šioje linijoje, iš karto informuosime. Šiuo metu baigiama mūsų antros linijos profilaktika, kuri vėliausiai pradės veikti po dviejų savaičių. Tai, kad abi linijos neveikia vienu metu – pirmas atvejis“, – pripažino B.Vilkelis.

Anot jo, šios dienos ir šios savaitės kremavimo paslaugos sustabdytos, nepriimami ir nauji užsakymai.

„Į krematoriumą velionio palaikai yra atvežami prieš kremavimo paslaugą. Šiandien turėjome atlikti iki 20 kremacijų. Buvo užsirašiusių kelias dienas į priekį. Velionių artimieji buvo įspėti iš anksto, kad šiandien šias paslaugas stabdome. Artimiesiems nieko daryti nereikia, mes organizavome kūnų pervežimą į laidojimo namus. Su kitais žmonėmis, kurie norėjo kremuoti savo mirusius artimuosius šią savaitę, mes taip pat susisiekėme. Dalis jų lauks, kol mes atnaujinsime kremavimo paslaugas (kremavimo paslaugą pradėsime teikti vėliausiai po poros savaičių), o tie, kurie jautrūs laikui, nusprendė pasinaudoti krematoriumų paslaugomis Latvijoje ar Lenkijoje.

Planuojame, kad ateityje tokių nemalonių situacijų mums padės išvengti naujoji kremavimo linija Kėdainių krematoriume, apie kurios projektavimą jau esame paskelbę anksčiau“, – patikino krematoriumą valdančios įmonės direktorius.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Bernardas Vilkelis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Bernardas Vilkelis

Krematoriumas Kėdainiuose yra pirmasis tokios paskirties statinys Lietuvoje. Jis – Kėdainių pramoniniame parke, kuriame veikia ir laisvoji ekonominė zona. Vieta Kėdainiuose pasirinkta taip pat neatsitiktinai – tai pats Lietuvos vidurys. Pirmoji kremacija atlikta 2011 metų pabaigoje.

Anksčiau 15min krematoriumui vadovaujantis B.Vilkelis yra teigęs, kad pirmaisiais veiklos metais per parą buvo atliekama po kelias kremacijas (vienos kremacijos trukmė – iki 3 valandų), kartais išvis nebūdavo darbo, o pastaruoju metu būta dienų, kai kremuojama ir daugiau kaip 30 velionių per parą. Darbas vyksta pamainomis, dirbama pirmadienį–šeštadienį visą parą, priklausomai nuo užsakymų kiekio. Pats procesas, kaip yra teigęs B.Vilkelis, iš techninės pusės gali vykti nepertraukiamai.

„Karantino metu paslaugos paklausa sparčiai išaugo – žmonėms nebeleido organizuoti tradicinių atsisveikinimų, jie buvo priversti rinktis kremaciją ir organizuoti laidotuves jau pasibaigus karantinui. Tačiau visas gyvenimas tuo metu vyko nestandartiškai, tad žmonės priekaištų dėl to neturėjo. Juolab, kad laukti neteko itin ilgai – per 3–4 dienas paslaugą suteikėme visiems besikreipusiems“, – anksčiau 15min yra sakęs B.Vilkelis.

Nuo krematoriumo veiklos pradžios iki šių metų lapkričio iš viso „Lietuvos krematoriume“ buvo atlikta per 30 tūkst. kremacijų. Šiemet numatyta atlikti jų per 7 tūkst. (šiuo metu turimomis, vokiečių įrengtomis dviem linijomis galima atlikti iki 10 tūkst. kremavimų per metus), o tai sudaro beveik 20 proc. visų mirusiųjų (kasmet Lietuvoje miršta apie 40 tūkst. žmonių). Pirmaisiais veiklos metais šis procentas siekė tik 3,5 proc.

„Lietuvos krematoriume“ 2020 m. pirmąjį pusmetį atlikti 3 975 kremavimai – kremacijų skaičius padidėjo 67 proc. palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu. Pasak B.Vilkelio, buvo išnaudota beveik 80 proc. turimų pajėgumų.

Pradėjus veikti trečiajai planuojamai kremavimo linijai Kėdainių krematoriume – šiuo metu rengiami projektiniai darbai - bus galima kremuoti iki 15 tūkst. velionių per metus.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min