TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Svarstoma apie senaties termino panaikinimą

Stasys Šedbaras
Kęstučio Vanago/BFL nuotr. / Stasys Šedbaras
Šaltinis: 15min
0
A A

Šiandien Lietuvoje, sumaniai pasinaudojus galiojančiais įstatymais, sulaukiama senaties termino ir taip neretai išvengiama teisinės atsakomybės. Siekiant užkirsti kelią šiam teisiniam nihilizmui, šalies vadovė Dalia Grybauskaitė ir Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) nariai siūlo tam tikroms byloms senaties terminą pratęsti, o kai kurioms iš jų galbūt net netaikyti.

„Prezidentės įsitikinimu, senaties terminas už finansinius, korupcinius nusikaltimus turėtų būti pratęstas. Kai kuriais atvejais, galbūt ypatingai sunkių nusikaltimų, senatis turėtų būti išvis netaikoma“, – penktadienį po prezidentės susitikimo su TTK nariais ir teisingumo ministru sakė jos atstovas spaudai Linas Balsys.

Savo ruožtu TTK vadovas Stasys Šedbaras akcentavo, kad šią įstatymo pataisą Seimas galėtų priimti jau pavasario sesijos metu, nes prezidentės D.Grybauskaitės projektas šiuo klausimu jau yra paruoštas ir jį tereikia patobulinti.

„Senaties termino sustabdymas galbūt neaktualus nedidelių, nereikšmingų nusižengimų atvej. Tačiau (tai itin aktualu – 15min.lt) labai svarbiose ir ypatingai finansinėse bylose, kai prasideda teisinis žaidimas teisėtomis priemonėmis, sulaukiama senaties termino, daroma didžiulė žala. T.y. didžiulis teisinis nihilizmas, kai pasinaudojant brangiai apmokamais advokatais, jų sugebėjimais, visiškai teisėtai išvengiama atsakomybės“, – žurnalistams sakė S.Šedbaras.

Sieks sutrumpinti bylų procesą

S.Šedbaras taip pat pažymėjo, kad Seimo pavasario sesijoje turėtų būti parengtas ir išplėstinio turto konfiskavimo modelis, priimtas Politinių partijų finansavimo įstatymas bei Baudžiamojo proceso kodekso (BPK) pataisos.

„Ilgas bylų procesas yra ne tik todėl, kad guli teismuose, bet dar ir todėl, kad labai ilgai vyksta ikiteisminis tyrimas. Dabar tyrėjai slepiasi už vadinamųjų „tamsių bylų“, neturinčių perspektyvos, sakydami „Aš turiu šimtą bylų“. Tačiau realiai eigoje jis turi gal tik dešimt bylų. Jis turi pasiteisinimą ir visa sistema turi pasiteisinimą. Tokias bylas reikia padėti, sustabdyti ir dirbti su realiomis bylomis“, – apie svarstomas BPK pataisas pasakojo S.Šedbaras.

Jo įsitikinimu, ne mažesnė problema – įstatymuose įtvirtinta nuostata, kad byla turi būti išsprendžiama „per greičiausią terminą“. „Tai, kaip kas nori, taip supranta. Vienam greitai yra per mėnesį, kitam – per metus. Anais laikasi, geri buvo ar blogi okupacijos laikai, terminas būdavo du mėnesiai. Suktis reikėjo kaip nori arba turi pratęsti terminą. O termino pratęsimas jau yra kontrolė. Reikia paaiškinti, gali net nuobaudą gauti būdamas tyrėjas, kodėl neatlikai tam tikrų veiksmų“, – kalbėjo parlamentaras.

Siūlo daryti visų bylų garso įrašus

Bylų vilkinimo problemą po susitikimo su politikais akcentavo ir šalies vadovės atstovas spaudai. Pasak jo, prezidentė įsitikinusi, kad tobulinant teismų veiklą būtina užkirsti kelią bylų vilkinimui.

„Problema ta, kad kaskart vis daugėja bylų ir jų nagrinėjimas kaskart vis ilgėja. Praktika rodo, kad pagrindinė Lietuvos teismų problema – per ilgas bylų nagrinėjimas. Kai jos patenka į Strazbūrą, Strazbūro lazda tvoja kitu galu. Lietuva turi mokėti dideles kompensacijas, patiria nuostolių, kenčia valstybės reputacija ir žmonių pasitikėjimas teismais“, - vardijo L.Balsys. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad lėtas teisingumas „tai iš tiesų teisingumo nebuvimas“.

Be to, pasak L.Balsio, D.Grybauskaitė ragina visuose teismo procesuose įtvirtinti garso įrašų darymą. Esą tai paskatintų teisėjus kruopščiau dirbti, o žmonėms suteiktų daugiau pasitikėjimo teismais.  „Dabar po teismo proceso nebelieka jokių įrašų – kas buvo kalbėta, kaip buvo byla nagrinėta. Viešumo trūksta ir iš to kyla dar didesnis nusivylimas teismais“, - prezidentės nuomonę žurnalistams perdavė L.Balsys.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min