Dabar populiaru
Publikuota: 2013 spalio 25d. 19:09

Sveikatos apsaugos ministro Vytenio Andriukaičio įvertinimas: esate prastas vadybininkas, jūsų nesamdytų joks verslas

Vytenis Povilas Andriukaitis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Vytenis Povilas Andriukaitis

Jūsų nesamdytų joks verslas – esate prastas vadybininkas. Taip į Marijampolę atvykusiam sveikatos apsaugos ministrui Vyteniui Andriukaičiui išrėžė viena klausytoja. Šis atkirto, esą prastos vadybos būna net versle. Socialdemokratas prisipažino besigėdijantis, kad jo kuruojama sritis pagal įvairius rodiklius atsiduria greta Makedonijos, Albanijos, Ukrainos ir Rusijos. „Džiugu tik tiek, kad Lietuvoje esu kaip Jakutijoje“, – penktadienį Marijampolės forume ironizavo jis, paminėdamas savo gimtąjį kraštą.

„Problema – ne sveikatos apsauga“

Į tradicinę diskusiją su marijampoliečiais pakviestas V.Andriukaitis pasakojo apie neseniai matytą studiją, kurioje dešimtys valstybių buvo palygintos pagal įvairius sveikatai reikšmingus indikatorius.

„Klausiau su skausmu, – tvirtino jis ir pridėjo turįs pradėti kalbėti apie problemas. – Vienoje poemoje rašoma: jei aš nekalbėsiu, tai akmenys prabils.“

Ministras sausakimšai salei demonstravo žemėlapį, kuriame tamsiomis spalvomis pažymėtos sąrašo apačioje atsidūrusios šalys, pavyzdžiui, Makedonija, Albanija, Turkija, Ukraina, Rusija, Kazachstanas. Greta jų – ir Lietuva.

„Čia ne sveikatos apsaugos problema, o turtinė nelygybė, skurdas, užimtumas, girtuokliai. Džiugu tik tiek, kad Lietuvoje esu kaip Jakutijoje.“

„Po 23 Nepriklausomybės metų!“ – piktinosi V.Andriukaitis. Anot jo, valstybės buvo išrikiuotos įvertinus daugelį rodiklių: gyvenimo trukmę, rūkymą, alkoholio vartojimą, vartojimo standartus, socialinius skirtumus ir pan. „Esame klaikioje būklėje“, – tikino ministras.

Jis teigė negalintis suprasti tokios situacijos priežasčių: „Marijampolės ligoninėje pažanga didelė, Kauno klinikose – didelė, Vilniuje – didelė. Estai ir latviai atrodo geriau, nesuprantu, kas atsitiko.“

Socialdemokratų deleguoto Vyriausybės nario žodžiais, prastas rezultatas susijęs ne su sveikatos apsauga, o su dideliu avarijų, traumų, savižudybių, infarktų ir insultų skaičiumi, cholesterolio kiekiu gyventojų kraujyje.

Anot ministro, kas ketverius metus šalis netenka 30 tūkst. gyventojų, kurie išeina per anksti. Pridėjus emigracijos mastą ir menką gimstamumą, išeina niūrus paveikslas.

„Kaip šagrenės oda traukiamės. O tarybiniais laikais buvome priaugę iki 3,8 milijono“, – piktinosi V.Andriukaitis. Jis pridėjo besigėdijantis dėl tokios padėties Lietuvoje, bet kartu patikino: „Čia ne sveikatos apsaugos problema, o turtinė nelygybė, skurdas, užimtumas, girtuokliai. Džiugu tik tiek, kad Lietuvoje esu kaip Jakutijoje.“

„Prastos vadybos būna net versle“

Gausiai susirinkę klausytojai užvertė ministrą klausimais apie sveikatos paslaugų apmokėjimą, farmaciją, privačias medicinos įstaigas ir kita.

Ievos Davydenko nuotr./Vytenis Andriukaitis Marijampolės forume
Ievos Davydenko nuotr./Vytenis Andriukaitis Marijampolės forume

Rasa prisistačiusi forumo viešnia atkreipė dėmesį į pradžioje V.Andriukaičio iškeltą pluoštą popierių. Ministras pareiškė specialiai atsivežęs įvairių lentelių su statistika, nes žinojęs, kad bus diskutuojama tam tikromis temomis.

„Verslas jūsų šiandien nesamdytų kaip gero vadybininko“, – atvirai ministrui išrėžė kalbėtoja. Ji stebėjosi, kodėl ministras linkęs padėti ligoninėms su skylėtais biudžetais, užuot pasidomėjęs, kas ten netvarkoje, ir subsidijuoti valstybines ligonines, nesprendžiant vadybos problemų iš esmės.

Forumo dalyvė priminė, kad jau „gyvenome valstybėje, kur sakydavo: kojinės šiandien – tokios spalvos, lėlytės – tokios“, ir klausė, kaip ministras gali nuspręsti, kur pacientams gali suteikti geriausias paslaugas.

„Su vadyba labai prastai, joks verslas jūsų, deja, nesamdytų“, – pakartojo Rasa.

Sukritikuotas V.Andriukaitis atkirto mėgstąs skaičius, o „makulatūrą paliekantis tiems, kurie ją daro“. Ministro žodžiais, su vadyba būna prastai įvairiuose sektoriuose. „Girdėjote apie „Enron“ bankrotą?“ – lyg per egzaminą ėmė klausinėti jis. Panašių atvejų esą būta ir Lietuvoje, pavyzdžiui, bendrovės „Panevėžio ekranas“ bankrotas.

„Bankų vadybininkai po bankų griūties kur atbėga gelbėtis?“ – paklausė V.Andriukaitis ir pats atsakė, kad pas pensininkus. „Pas medikus“, – tuo pat metu choru atsakė klausytojai ir patys ėmė garsiai juoktis.

Papiktino nuolaidos vaistams

V.Andriukaitis taip pat atkreipė dėmesį, kad lietuviai „labai mėgsta valgyti vaistus“ – tai esą patvirtina vaistinių skaičius, ir apgailestavo, kad nebeliko rimtų vaistinių, kurios užsiima klinikine farmakologija, ne tik išrašo vaistus, bet ir juos gamina.

„Kiek daug visur reklamos. Esą net papildai gydo. Po tokios reklamos ateina žmonės į vaistinę, kur tam tikru metu visiems vaistams – visiems – taikoma 10 proc. nuolaida. Tai yra muilo burbulas lengvatikiams, tik išviliojama daugiau pinigų“, – piktinosi ministras.

Marijampolės forumą rengia ir remia – „Arvi“ įmonių grupė, Baltijos agroverslo institutas ir VšĮ „Sveikatingumo idėjos“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie 15min