Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 10d. 10:16 , atnaujinta: 2018 sausio 10d. 15:39

Švietimo ir mokslo ministerija siūlo nuo liepos iš LEU atimti leidimą vykdyti studijas

Jurgita Petrauskienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Jurgita Petrauskienė

Seimo Švietimo ir mokslo komitetui trečiadienį svarstant Lietuvos edukologijos (LEU), Vytauto Didžiojo (VDU) ir Aleksandro Stulginskio (ASU) universitetų sujungimą, švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė paskelbė, kad ministerija siūlo iš LEU atimti leidimą vykdyti studijas nuo liepos 1 dienos. Jei penktadienį Seimas nepritars trijų universitetų reorganizacijai, LEU bus likviduojamas.

Tačiau jei Seimas penktadienį skubos tvarka nuspręs, kad universitetus reikia reorganizuoti, LEU taps VDU dalimi.

Trečiadienį Seimo Švietimo ir mokslo komitete paaiškėjo, kad LEU, ASU ir VDU tarybos pritarė, jog reorganizavimas būtų vykdomas prijungimo būdu. Anksčiau siūlyta prie VDU prijungti kitus du universitetus ir darinį vadinti VDU, tačiau Seimo Teisės departamentas šį siūlymą sukritikavo.

Gruodžio viduryje Studijų ir kokybės vertinimo centras (SKVC) pranešė, kad spalio mėnesį vizitavusi tarptautinė ekspertų grupė neigiamai įvertino dvi iš keturių LEU veiklos sričių. Tai sudaro prielaidas apskritai likviduoti šią aukštąją mokyklą.

J.Petrauskienė sakė, kad nuo sausio 16 dienos įsiteisės SKVC sprendimas, nes LEU jo neskundė, tad tai yra pagrindas atimti leidimą vykdyti studijas.

Ministrės teigimu, po to studentai galėtų tęsti studijas VDU arba kokiame nors kitame universitete: „Siūlytumėme leidimą vykdyti studijas stabdyti liepą. Jei Seimas priimtų sprendimus dėl universitetų jungimo, studentai, kurie šiuo metu studijuoja LEU, galėtų pereiti į VDU ir toliau tęsti savo studijas.“

Po neigiamo SKVC vertinimo LEU rektorius Algirdas Gaižutis pasitraukė iš pareigų.

VDU rektorius Juozas Augutis sakė, kad neigiamas universiteto vertinimas nereiškia, kad atleidžiami dėstytojai ir universiteto pastatuose užkalami langai, esą tai yra draudimas universitetui naujai priimti studentus: „Teisė bus perduota Vytauto Didžiojo universitetui, o Vyriausybė privalo suteikti sąlygas studentams užbaigti pradėtas studijas. Be jokios abejonės – Vilniuje.“

Luko Balandžio / 15min nuotr./Švietimo ir mokslo komitetas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Švietimo ir mokslo komitetas

Trečiadienį keli opozicijos Seimo nariai pasiūlė įpareigoti tris universitetus iki kovo 1 d. pateikti Seimui universitetų reorganizavimo planą ir reorganizavimo sąlygas.

Anot ministrės J.Petrauskienės, Seimas turės apsispręsti dėl sąlygų, jeigu parlamentarai nepritars šioms sąlygoms, universitetai esą nebus jungiami.

Komitetas tam iš dalies pritarė ir nusprendė kreiptis į Seimo valdybą, kad būtų užsakyta nepriklausoma reorganizacijos sąlygų ekspertizė.

Kas nutiks su LEU turtu?

Komitetas pritarė, kad į nutarimą būtų įrašyta, jog po reorganizacijos VDU studijas vykdo Kaune, o LEU patikėtas valstybės nekilnojamasis turtas perduodamas Vyriausybei.

J.Augutis komiteto posėdyje sakė, kad nurodymas, jog universitetas vykdo studijas Kaune, įneštų daug painiavos, nes esą Vilniuje LEU studijavusiems studentams tektų važiuoti mokytis į Kauną.

„Tai sukels žymiai daugiau problemų, negu išspręs. Mes esame sutarę – perkeliame studijas, bet tai yra ilgas, sudėtingas dalykas“, – kalbėjo jis.

J.Petrauskienė priminė, kad premjeras Saulius Skvernelis jau anksčiau yra sakęs, kad nekilnojamasis LEU turtas turi būti reinvestuojamas į pedagogų rengimą, kuris vyks keliuose miestuose.

ASU rektorius Antanas Maziliauskas komiteto posėdyje atvirai prieštaravo, kad LEU turtas po reorganizacijos būtų atiduodamas Vyriausybei, o ne atitektų naujam universitetui.

Komitetas nusprendė į nutarimo projektą įtraukti sakinį, kad po reorganizacijos studijos vyksta Kaune, sudarant sąlygas LEU studentams baigti studijas Vilniuje.

A.Kubilius: LEU yra bankrutuojantis

Komitetas nepritarė konservatoriaus Andriaus Kubiliaus siūlymui, kuriuo siūloma nepritarti trijų universitetų jungimui, o LEU Tarybai ir Vyriausybei apsvarstyti ir pateikti Seimui sprendimo dėl LEU likvidavimo projektą.

Seimo narys taip pat siūlė Vyriausybei pasirengti paskirti likvidatorių, patvirtinti likvidavimo projektą, kuriame taip pat būtų nustatyta, kaip toliau bus naudojamas šiuo metu LEU valdomas turtas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andrius Kubilius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andrius Kubilius

„LEU yra likviduojamo universiteto stadijoje, taip su juo reikia ir tvarkytis. Liaudiškai tariant, tai yra bankrutuojantis universitetas. Jei bankrutuojantį jungi su kuo nors kitu, reikia suprasti, ką mes darome“, – komitete kalbėjo A.Kubilius.

Studentų sąjunga: studentai turi turėti teisę į kompensaciją

„Sudaryti visas sąlygas bei leisti studentams baigti studijas reorganizuotoje aukštojoje mokykloje yra racionalus sprendimas, tačiau tai tik viena medalio pusė. Studentai taip pat turi turėti galimybę ir nutraukti studijas, jeigu jie, pavyzdžiui, nusprendžia, kad nenori po reorganizacijos keisti aukštosios mokyklos arba keltis studijuoti į kitą miestą. Tokiu atveju, studentams turi būti sudarytos sąlygos nutraukti studijas, apmokant visas jų su studijomis patirtas išlaidas bei numatyti galimybę pakartotinai stoti į tos pačios pakopos valstybės finansuojamą vietą“ – pranešime cituojamas Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Eigirdas Sarkanas.

Jo teigimu, jei nusprendus aukštąją mokyklą likviduoti ar reorganizuoti studentas pasirenks nebetęsti studijų, valstybės nefinansuojamoje vietoje studijuojantiems studentams turi būti grąžinta visa jų sumokėta studijų kaina, kompensuojamos pragyvenimo ar kitos su studijomis susijusios studento patirtos išlaidos, užtikrinta galimybė stoti pakartotinai į tos pačios pakopos studijas valstybės finansuojamoje vietoje.

Jei studentas, anot LSS, pasirinks tęsti studijas, bet studijų programa nebevykdoma, jis turi turėti teisę tęsti studijas kitoje auštojoje mokykloje, kompensuojant patiriamas išlaidas (jei aukštoji mokykla perkeliama į kitą regioną) ir padengiant ne dėl studento kaltės atsiradusius kaštus, studentas turi teisę nutraukti savo studijų sutartį, gauti kompensacijas ir galimybę pretenduoti į valstybės finansuojamą vietą.

Jungti universitetus pasiūlė E.Jovaiša

E.Jovaiša gruodžio 15 dieną registravo projektą, pagal kurį VDU, LEU ir ASU būtų reorganizuojami sujungimo būdu į plačios aprėpties Vytauto Didžiojo universitetą.

Tačiau šį pasiūlymą vertinęs Seimo Teisės departamentas pareiškė, kad toks reorganizavimo būdas, kai universitetai jungiami į vieną juridinį asmenį, kuris jau veikia šiuo metu, neatitinka Civilinio kodekso.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eugenijus Jovaiša
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eugenijus Jovaiša

Anot departamento, sujungimas reiškia, kad turi atsirasti naujas juridinis asmuo, kuriam pereina visos reorganizuotų juridinių asmenų teisės ir pareigos. Tai reiškia, kad universitetai baigia gyvuoti ir kuriamas naujas juridinis asmuo, kuris negali vadintis vieno iš jį sudarančiųjų pavadinimu, nes tai tiesiog klaidintų visuomenę. Anot departamento, norint kad universitetas vadintųsi VDU, kitus universitetus reikia prie jo prijungti.

Taigi, sujungimo atveju tektų kurti naują universitetą, o tai reiškia, rinkti naują jo vadovybę ir tikėtina, kad universitetai susitartų dėl lygiateisio dalyvavimo naujojoje aukštojoje mokykloje. Tai reiškia, kad VDU rektorius Juozas Augutis netektų pareigų ir niekas neduoda garantijų, kad jis būtų išrinktas iš naujo.

Tuo metu LEU ir ASU prijungimas prie VDU gerokai sumažintų prijungiamų universitetų teises, tikėtina, kad jie veiktų kaip VDU padaliniai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Tiesiogiai Aktualu

Patvirtintas „Brexit“ susitarimo projektas: lietuviai teisės gyventi JK nepraras

Aktualu

Tarp taikos ir naujo karo: kas šiomis dienomis vyksta Gazos Ruože?

Interviu Kultūra

Mokslininkas ir rašytojas Alanas Lightmanas: apie lėtesnio gyvenimo ilgesį ir naująją pasaulio tvarką

Annos istorija

24sek

Po Antano Guogos pareiškimų – sirgalių gedulo vainikas prie „Ryto“ biuro durų

Aktualu

Linas Kojala apie patvirtintą „Brexit“ susitarimo projektą: tai – dar ne pabaiga

Vardai

„Dydžio (r)evoliuciją“ laimėjo Vitalija Jonikytė: dirbti į fabriką Norvegijoje jurbarkiškė nebegrįš

Aktualu

R.Dagys: protingumo kriterijai nesuveikė, Vaiko teisių apsaugos įstatymą teks keisti

Verslas

Iš emigracijos grįžusi lietuvė ir toliau renkasi mokėti mokesčius Didžiajai Britanijai

N-18 Aktualu

Nuogas moteris internete atradęs senolis teisiamas kaip sunkus nusikaltėlis

Sportas

Belgišką sprigtą gavusio „Vyčio“ strategas L.Mistura: „Mūsų žaidėjai – ne prastesni“

Gyvenimas

Atsikratyti pilvo padės penki prieskoniai

Vardai

15 kilogramų priaugusi Natalija Bunkė: „Dabar toks etapas. Turbūt... per gerai gyvenu!“

Sportas

Lietuvoje neregėta salės futbolo fiesta prasidėjo „Vyčio“ kluptelėjimu

„Ginčas“: K.Maksvytis vertas treniruoti „Žalgirį“ ir „Rytą“?

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. K.Sarnicko-Kasteto „Turnė̃“ – ne apie „G&G“, bet apie „Alkūninį veleną“

24sek

„urBONUSas“: M.Kalnietis – apie rekordus Prancūzijoje, „Žalgirį“ ir linksmas istorijas

Aktualu

Pasvalyje statomas paminklas kunigaikščiui Žygimantui Augustui

Gyvenimas

Nutirpusiu kūnu nėščioji priimamajame laukė kelias valandas: ką reiškia skubus siuntimas?

Gazas

Vilniuje pristatytas atnaujintas „Peugeot“ salonas: vakaro žvaigždė – naujasis 508

Naujienos

Tiesiogiai Aktualu

Patvirtintas „Brexit“ susitarimo projektas: lietuviai teisės gyventi JK nepraras

Aktualu

Tarp taikos ir naujo karo: kas šiomis dienomis vyksta Gazos Ruože?

24sek

Pergalingas metimas per J.Valančiūno ranką: buvęs „Raptors“ treneris triumfavo Toronte

Annos istorija

Interviu Kultūra

Mokslininkas ir rašytojas Alanas Lightmanas: apie lėtesnio gyvenimo ilgesį ir naująją pasaulio tvarką

24sek

Po Antano Guogos pareiškimų – sirgalių gedulo vainikas prie „Ryto“ biuro durų

Aktualu

Linas Kojala apie patvirtintą „Brexit“ susitarimo projektą: tai – dar ne pabaiga

Vardai

„Dydžio (r)evoliuciją“ laimėjo Vitalija Jonikytė: dirbti į fabriką Norvegijoje jurbarkiškė nebegrįš

Aktualu

R.Dagys: protingumo kriterijai nesuveikė, Vaiko teisių apsaugos įstatymą teks keisti

Verslas

Iš emigracijos grįžusi lietuvė ir toliau renkasi mokėti mokesčius Didžiajai Britanijai

N-18 Aktualu

Nuogas moteris internete atradęs senolis teisiamas kaip sunkus nusikaltėlis

Sportas

Belgišką sprigtą gavusio „Vyčio“ strategas L.Mistura: „Mūsų žaidėjai – ne prastesni“

Gyvenimas

Atsikratyti pilvo padės penki prieskoniai

Vardai

15 kilogramų priaugusi Natalija Bunkė: „Dabar toks etapas. Turbūt... per gerai gyvenu!“

„Ginčas“: K.Maksvytis vertas treniruoti „Žalgirį“ ir „Rytą“?

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. K.Sarnicko-Kasteto „Turnė̃“ – ne apie „G&G“, bet apie „Alkūninį veleną“

24sek

„urBONUSas“: M.Kalnietis – apie rekordus Prancūzijoje, „Žalgirį“ ir linksmas istorijas

Aktualu

Pasvalyje statomas paminklas kunigaikščiui Žygimantui Augustui

Gyvenimas

Nutirpusiu kūnu nėščioji priimamajame laukė kelias valandas: ką reiškia skubus siuntimas?

Gazas

Vilniuje pristatytas atnaujintas „Peugeot“ salonas: vakaro žvaigždė – naujasis 508

Vardai

Ypatingos

06:20
04:06

Gera keliauti kartu

Konferencija „Žiniasklaida rytoj“

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min