TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Tarnybų patarimai politikams: su interesų grupių atstovais susitikti Seime, ne kavinėse

Viktoras Pranckietis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Viktoras Pranckietis
Šaltinis: BNS
1
A A

Seimo valdybos posėdyje dėl galimos verslo grupių įtakos Lietuvos politinei sistemai politikai klausėsi patarimų su įtakos grupių atstovais susitikti viešai, iš anksto skelbti tokius susitikimus, po uždaro posėdžio žurnalistams sakė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

„Buvo surengta pamoka Seimo valdybai, ir valstybė tikrai ne pavojuje, valstybė turi savo tarnybas, kurios dirba, atlieka savo pareigas. (Aptarti) nepotizmas, korupcija, neteisėtas lobizmas ir kiti susiję su tuo dalykai. Galiu pasakyti nepotizmo tokį pavyzdį, kada įvertino kokią nors vieną įstaigą, ir toje įstaigoje rado 40 proc. dirbančiųjų, susijusių kažkokiais ryšiais, tai yra labai daug, bet čia vienas toks pavyzdys“, – sakė V.Pranckietis.

Klausiamas, ar mintyje turėjo „Lietuvos geležinkelius“, V.Pranckietis nekonkretizavo: „Jūs spėliokit kiek norit, vis tiek neatspėsit“. 15min primena, kad anksčiau „Lietuvos geležinkelių“ vadovas Mantas Bartuška sakė, kad „Lietuvos geležinkeliuose“ dirba labai daug giminystės ryšiais susijusių žmonių.

Pasak V.Pranckiečio, Seimo valdybos nariai taip pat išgirdo prašymą priimti tarnyboms reikalingus teisės aktus bei jų pakeitimus, įvardijo parlamente sustojusį Lobizmo įstatymo projektą.

„Supažindino su tokiais variantais, kad mes būtumėm vieningesni, nes mes valdyboje esame skirtingų partijų, sutarėme, kur tarnyboms reikia paramos, kad mes būtume vieningesni ir elgtumėmės, kaip užsienio politikoje, labai vieningai, visos partijos bendru sutarimu priima reikalingus sprendimus“, – kalbėjo Seimo pirmininkas.

Jis sutiko, kad verslas daro įtaką sprendimams, bet, pasak V.Pranckiečio, ir „turi daryti, bet reikia normaliai registruotis, priimti Lobizmo įstatymą, ir tada atstovauti, kaip priklauso, formaliai“.

„Mes klausėme, kaip galėtume būti skaidresni, patarė, kad galite būtinai viešai susitikti, būtinai iš anksto deklaruojant susitikimus, dar pasikviesti žmonių į tą susitikimą, kad būtų matoma, o ne kokiose kavinėse, užkampiuose ar dar kur nors“, – sakė parlamento vadovas.

Pasak jo, susitikimai kavinėse ar restoranuose kelia „nereikalingų klausimų“. „Kas tada moka už pietus? Pasidaro tokių klausimų nereikalingų. Visi Seimo nariai turi kabinetus, gali priimti žmones čia, visiškai nereikia tokių įtartinų susitikimų“, – kalbėjo V.Pranckietis.

Kalbėdamas apie grėsmes Seimo pirmininkas taip pat įvardijo „išorinę korupciją iš kitų valstybių“, tačiau šios frazės irgi nepaaiškino, sakydamas: „Tiek, kiek išgirdot, tiek ir bus“.

Pasak Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio, Seimo nario Ramūno Karbauskio, lobistai patys turėtų susitikę su Seimo nariais pasisakyti, kieno interesams atstovauja. Jo nuomone, svarbiausia yra, kad šie susitikimai vyktų skaidriai, o ne kur jie vyktų.

„Kur susitinka Seimo narys su kokiais žmonėmis, tai, manau, Seimo nario reikalas, jeigu jis pietauja su kažkokiu žmogumi. Bet tai yra oficialu, legalu, tai yra kažkoks lobistas, kuris pripažįsta, kad yra lobistas, jeigu nevaišina pietumis, o šnekasi apie reikalus – nematau čia nieko blogo“, – sakė R.Karbauskis

„Uždaryti dabar Seimo narius, kad jie tik kabinetuose susitikinėtų – manau, kad tai pertekliniai norai“, – pridūrė jis.

Pasak „valstiečių“ lyderio, didesnė problema yra tai, kad „kai kurie žmonės bando nedeklaruoti savo interesų“.

Pats R.Karbauskis Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) yra pripažintas pažeidusiu įstatymus, nes pavėluotai deklaravo savo turtą. 2005 metais jis iš Ispanijoje veikiančio banko „Banco Popular Espanol“ namo statybai iki 2037 metų pasiskolino 770 tūkst. eurų.

Taip pat nustatyta, kad politiko žmona vadovauja Ispanijos įmonei „Corporation Mobiliaria del Baltico“, o pernai metų gruodžio pabaigoje iš šios įmonės ji įsigijo automobilį „Porsche Cayenne“. Visus šiuos duomenis savo privačių interesų deklaracijoje R.Karbauskis nurodė pavėluotai – tik šių metų vasario 21 dieną, nors turėjo tą padaryti per 30 dienų po to, kai pradėjo eiti pareigas Seime.

Taip pat VTEK yra nustačiusi, kad buvusi Seimo narė Greta Kildišienė pažeidė teisės aktus nedeklaruodama, kad naudojosi „Agrokoncerno“ automobiliu. Tuometinė „valstiečių“ seniūno pavaduotoja G.Kildišienė važinėjo „Range Rover“ automobiliu, kurį iš koncerno lizingu siekė išsipirkti jos mama. Koncernas priklauso frakcijos seniūnui, R.Karbauskiui.

Trečiadienio rytą slaptoje Seimo salėje buvo sušauktas Seimo valdybos posėdis su Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) bei Valstybės saugumo departamento (VSD) atstovais. Toks posėdis vyko pirmą kartą, tačiau V.Pranckietis sakė, jog posėdžiai gali tapti rutininiai, kitas būtų kviečiamas rudenį.

Apie posėdį pranešta antradienio popietę, skelbta, kad jis šaukiamas „dėl verslo grupių įtakos Lietuvos politinei sistemai, su Lietuvos saugumo interesais nederančių investicijų, neskaidraus lobizmo ir jo daromos žalos, nepotizmo ir protekcionizmo valstybiniame sektoriuje, korupcinių pažeidimų ir priemonių, kaip jų išvengti“.

Seimo valdybai buvo pristatyta Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) informacija ir teisėkūros iniciatyvos bei Valstybės saugumo departamento (VSD) grėsmių vertinimas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Nebūkite abejingi - praneškite apie korupciją!

Praneškite STT apie korumpuotus valstybės tarnautojus, pareigūnus ar kitus asmenis. STT užtikrina jūsų konfidencialumą. STT tiria: kyšininkavimą (kai reikalauja kyšio), papirkimą (kai siūlo kyšį), piktnaudžiavimą tarnyba, netinkamą pareigų atlikimą, prekybą poveikiu ir kitas korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas. Spauskite čia ir nusiųskite pranešimą tiesiai STT pareigūnams!
Kaip rasti STT   DUK   Apie STT

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min