Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 12 19

Tarp Adamkaus ir Grybauskaitės perbėgo juoda katė?

Tarp Prezidentės Dalios Grybauskaitės ir jos pirmtako Valdo Adamkaus, regis, perbėgo juoda katė. Prezidentai ne tik kritikuoja vienas kito sprendimus, bet ir vengia vienas kito kompanijos.
D.Grybauskaitės reitingai kur kas aukštesni nei dabartinio šalies vadovo Valdo Adamkaus.
D.Grybauskaitės reitingai kur kas aukštesni nei dabartinio šalies vadovo Valdo Adamkaus. / „Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Valdas Adamkus

Paaiškėjus, kad D.Grybauskaitė rinkimus laimėjo jau pirmu ėjimu, V.Adamkus kitą dieną po rinkimų pasveikino savo įpėdinę. Kadenciją baigęs šalies vadovas pabrėžė norįs su savo komanda padėti naujajai šalies vadovei. Tačiau jo patarimų Prezidentei, regis, neprireikė, - rašo dienraštis „Vilniaus diena“.

V.Adamkus prezidentūroje turi savo kabinetą, formaliai jis tarsi ir dalyvauja D.Grybauskaitės komandos veikloje. Bet tik formaliai. Per pirmą savo prezidentavimo pusmetį šalies vadovė nė karto nepareiškė vienu ar kitu klausimu konsultavusis su savo pirmtaku.

Iš V.Adamkaus komandos D.Grybauskaitei pakako dviejų žmonių – politikos analizės ir institucinių ryšių grupėje dirba Mindaugas Lingė, o ekonomikos klausimus kuruoti patikėta Nerijui Udrėnui. Tiesa, šis buvo pabėgęs iš V.Adamkaus komandos ir dirbo komerciniame SEB banke, o į prezidentūrą grįžo tik pasikeitus šalies vadovui.

Dovanas dalijo atskirai

Prezidentūra – tradicinė kasmečio Kalėdų karavano stotelė. Paprastai ji būna ir pirmoji, bet ne šiais metais. Šiemet, kaip ir kasmet, karavanas užsuko į S.Daukanto aikštę, bet tik po to, kai apsilankė naujoje vietoje – sostinės Rotušės aikštėje. Būtent ten, o ne prie prezidentūros, dovanas kaimo mokykloms krovė V.Adamkus su žmona Alma.

Karavaną remiančios bendrovės „Coca-Cola HBC Lietuva“ atstovė spaudai Laura Puidokaitė dienraščiui teigė galinti paprastai paaiškinti, kodėl Adamkai pasirinko ne prezidentūrą, o Rotušės aikštę.

„Anksčiau V.Adamkus buvo prezidentas, tai ir važiuodavome iš prezidentūros. Šiemet teko pradėti nuo Rotušės. Bet juk aplankėme ir prezidentūrą“, – sakė L.Puidokaitė.

Prezidentūros darbuotojai uoliai nešė dovanas karavanui, bet D.Grybauskaitė tradicijų nepratęsė.

Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Iš sostinės Rotušės aikštės 10-us metus iš eilės pajudėjo Kalėdinis karavanas, kurį organizuoja Almos Adamkienės fondas ir „Coca-Cola“. Šiemet jis planuoja aplankyti 10 Lietuvos mokyklų.
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Iš sostinės Rotušės aikštės 10-us metus iš eilės pajudėjo Kalėdinis karavanas.

V.Adamkus kiekvienais metais pats kraudavo maišus su dovanomis į karavano sunkvežimius, o jo įpėdinė net nepasirodė S.Daukanto aikštėje. Kai į karavaną buvo kraunamos dovanos, D.Grybauskaitė kalbėjosi su oficialaus vizito atvykusiais Latvijos ir Estijos prezidentais.

Dienraščio žiniomis, būrelis senajai prezidentūros administracijai lojalių darbuotojų nuskubėjo ir į Rotušės aikštę, kur darbavosi V.Adamkus. Juos pagalbon pašaukė Božena Krasovskaja – nevienareikšmiškai vertinama prezidento asistentė. Tiesa, šie tarnautojai niekuo nenusižengė, mat dovanos Rotušės aikštėje pradėtos krauti 12 val., kai prasidėjo pietų pertrauka.

Aistros dėl M.Laurinkaus

Bene aiškiausiai dviejų šalies vadovų nuomonės išsiskyrė D.Grybauskaitei pareikalavus nedelsiant atšaukti buvusį saugumo vadą Mečį Laurinkų iš Lietuvos ambasadoriaus Gruzijoje pareigų.

Daugelį nustebino tai, jog Prezidentė iš esmės nepaaiškino, kodėl reikalavo, kad Vyriausybė M.Laukinkų atšauktų per 24 valandas. „Aš norėčiau, kad diplomatinėje tarnyboje diplomatai nepamirštų, kad tai yra diplomatinė tarnyba. Jeigu diplomatas nori politikuoti, jis turi pasirinkti kitą profesiją“, – nedetalizuodama trečiadienį sakė D.Grybauskaitė.

Įpėdinės sprendimą tą pačią dieną sukritikavo V.Adamkus – jis pareiškė, kad Prezidentei nederėjo atšaukti M.Laurinkaus.

„Prezidento privilegija yra šalinti ir skirti. Bet tai turi būti daroma objektyviai, remiantis konkrečiais rezultatais, įrodant neefektyvumą arba negebėjimą atlikti savo pareigų. Jeigu atleidžiama kitais motyvais, tuomet galima suabejoti ir demokratijos principais. M.Laurinkus yra diplomatas ne pirmus metus ir ne pirmoje valstybėje. Tai yra vienas aktyviausių Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dalyvių. Ten, kur dirbo, jis savo darbą atliko sąžiningai. Nemanau, kad jis padarė kokį nusikaltimą. Tokio skubaus atstatydinimo, ko gero, nerastume nei Lietuvos, nei tarptautinėje arenoje. Aš to nedaryčiau“, – žurnalistams sakė kadenciją baigęs šalies vadovas.

Tiesa, V.Adamkus nuo išsamesnių komentarų susilaikė motyvuodamas tuo, kad nežino visų savo įpėdinės motyvų.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Reklama
Šiaulių banko grupės valdomi pensijų fondai į daugiabučių renovaciją investuoja dar 7,5 mln. eurų
Užsisakykite 15min naujienlaiškius