Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tarp Lietuvos ir Serbijos – diplomatinis karas, į kurį įsivėlusi ir Rusija

Audronius Ažubalis
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Audronius Ažubalis
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuva apkaltino Serbiją keliant diplomatines peštynes dėl Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos pirmininko posto, praneša tarptautinė naujienų agentūra AFP.

Lietuvos užsienio reikalų ministras agentūrai teigė, kad Serbijos užsienio reikalų ministras Vukas Jeremičius, pats pretenduodamas užimti šį postą, „pradėjo diplomatines peštynes Rytų Europoje“, nes anksčiau buvo sutarta Jungtinių Tautų Generalinės asamblėjos pirmininku skirti lietuvį Dalių Čekuolį.

Be to, Lietuvos užsienio reikalų ministras serbo kandidatūrą remiančią Rusiją apkaltino „grąžinant į gyvenimą Šaltąjį karą“.

Patį Serbijos užsienio reikalų ministrą A.Ažubalis apkaltino bandymu šantažuoti Lietuvą.

A.Ažubalis sako, kad V.Jeremičius grasina, jog D.Čekuoliui neatsiėmus kandidatūros, Serbija blokuos Lietuvos kandidatą 2014-2015 m. Jungtinių Tautų Saugumo tarybos kadencijai.

V.Jeremičius pripažįsta tokį pasiūlymą pateikęs, tačiau neigia, kad tai galima vadinti šantažu. Jo teigimu, Serbija tiesiog nusipelnė užimti šias svarbias pareigas.

Anksčiau buvo sutarta, kad Jungtinių Tautų Generalinės asamblėjos pirmininko postas turi atitekti Rytų Europos grupei priklausančiai šaliai, tačiau dėl to 193 Jungtinių Tautų narės dar turės balsuoti birželį. Rytų Europos grupei priklauso 23 valstybės. Balsavimas dėl kandidato vyks pirmą kartą nuo 1991 metų. Iki šiol dėl kandidato buvo sutariama vienbalsiai.

Lietuva, anot A.Ažubalio, savo kandidatūrą į šį postą pasiūlė dar 2011 m. birželį. Tuo tarpu tai, kad Serbija taip pat kelia savo kandidatūrą, paaiškėjo tik šiemet sausį.

Lietuvos nuomone, serbą V.Jeremičių kandidatuoti į šį postą nesutariant dėl požiūrio į Lietuvos okupaciją paskatino Rusija.

Teigiama, kad Rusiją itin papiktino D.Čekuolio kalba, pasakyta minint Antrojo pasaulinio karo pabaigą 2010-aisiais metais.

„Mes girdėjome, kad neoficialiai Rusiją tiesiog siutina mūsų požiūris į Antrojo pasaulinio karo istoriją“, – agentūrai sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras.

Rusija ir Serbija neigia egzistuojant susitarimus dėl keliamos kandidatūros, tačiau Rusijos atstovas Jungtinėse Tautose Antonas Uspenskis patvirtino, kad Rusijai nepatiko D.Čekuolio pasisakymas 2010-aisiais.

„Nuo pat pradžių mes atvirai sakome Lietuvai, kad negalime palaikyti jos kandidato, nes jis nesupranta pergalės prieš nacizmą reikšmės“, – jis sakė AFP.

D.Čekuolis pripažįsta, kad Rusija dar 2011 m. buvo užsiminusi, kad „gali atsirasti ir kitų kandidatų“.

Serbijos užsienio reikalų ministras sako, kad kandidatūrą siūlo be Rusijos žinios. Jis aiškino, esą būtų gerai paskirstyti atsakomybę tarp Rytų Europos šalių, o Lietuva jau yra užėmusi svarbias tarptautinėje erdvėje pareigas, kai vadovavo Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min