Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tarp Lietuvos lenkų didėja susidomėjimas Lenko korta

Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Daugėja Lietuvos lenkų, norinčių įsigyti Lenko kortą, skelbia Lenkijos žiniasklaida.

Kovo 29 dieną sukako metai, kai Lenkijoje įsigaliojo įstatymas dėl Lenko kortos įvedimo. Kaip Lenkijos naujienų agentūrai PAP sakė Lenkijos ambasados Lietuvoje pirmasis sekretorius Piotras Wdowiakas, per tą laiką Lietuvoje vietos lenkai pateikė 1500 prašymų ją įsigyti, ir susidomėjimas šiuo dokumentu nuolat didėja.

Per tris šių metų mėnesius norą įsigyti Lenko kortą pareiškė 500 Lietuvos lenkų. Grupinius prašymus pateikė Kauno, Klaipėdos, Paluknės, Riešės ir Vaidotų lenkai, teigia P.Wdowiakas.

Pasak jo, susidomėjimas šiuo dokumentu Lietuvoje buvo kiek atslūgęs pernai rudenį prieš Seimo rinkimus ir po to, kai Lietuvos parlamentarai suabejojo dviejų Seimo narių – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderio Valdemaro Tomaševskio, siekiančio Lietuvos prezidento posto, ir jo partijos kolegos Michalo Mackevičiaus lojalumu Lietuvos valstybei.

Tačiau, anot P.Wdowiako, atrodo, tai ne tik neatbaidė lenkų nuo Lenko kortos įsigijimo, o, priešingai, juos mobilizavo.

Balandžio pradžioje Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) pritarė nutarimo projektui, kuriuo siūloma kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT) dėl Lenko kortos suderinamumo su Seimo nario mandatu.

Seimas po pateikimo yra pritaręs konservatoriaus Gintaro Songailos inicijuotam kreipimosi į KT projektui, Teisės ir teisėtvarkos komitetas projektui nagrinėti buvo paskirtas pagrindiniu.

Projektu KT klausiama, ar Konstitucijos nuostata, jog Seimo narys turi būti „nesusijęs priesaika ar pasižadėjimu užsienio valstybei“ reiškia, kad „Seimo narys negali turėti užsienio valstybės dokumento, išduoto jam pagal tos valstybės įstatymus, kuris suteiktų Seimo nariui tam tikras politines, socialines, ekonomines ir kultūrines teises toje valstybėje“.

Asmuo, turintis kortą, gali nemokamai gauti ilgalaikę vizą, legaliai dirbti Lenkijoje, gali vykdyti ūkinę veiklą tokiomis pat sąlygomis kaip Lenkijos piliečiai, turi teisę į nemokamą švietimą, ūmios ligos atveju gali gauti būtiną medicinos pagalbą, turi teisę gauti 37 proc. nuolaidą geležinkelio bilietams, nemokamai lankytis valstybiniuose muziejuose, turi pirmumo teisę prašydami finansinės paramos iš Lenkijos valstybės ir savivaldybės biudžeto skirto užsienyje gyvenantiems lenkams paremti.

Lenko kortą gauna asmenys, kurie raštu pareiškia savo valią priklausyti lenkų tautai, galintys įrodyti, kad bent vienas iš tėvų, senelių, prosenelių buvo lenkų tautybės arba turėjo Lenkijos pilietybę, kurie pateikia raštišką užsienio lenkų arba polonijos organizacijos liudijimą, patvirtinantį aktyvią veiklą lenkų kultūros ir kalbos ar tautinių mažumų labui mažiausiai tris mėnesius.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min