Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 birželio 8d. 17:03

Tarp nelegalių migrantų – ir Rusijos piliečiai: yra ko baimintis dėl „žaliųjų žmogeliukų“?

Parlamentarai ir VSAT atstovai Baltarusijos pasienyje
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Baltarusijos pasienyje
Nuo gegužės 23 dienos, kai Vilniuje turėjęs leistis keleivinis lėktuvas buvo priverstinai nutupdytas Minske, o Lietuva, reaguodama į šį įvykį, ėmė inicijuoti sankcijas Baltarusijos režimui, Aliaksandras Lukašenka pareiškė, jog Lietuva pati viena liks dorotis su nelegalių migrantų srautais. Taip, beje, ir nutiko, o tarp kertančiųjų sieną – ne tik Irako, Sirijos, Tadžikijos ar Baltarusijos, bet ir Rusijos piliečiai. 15min kalbintų pašnekovų teigimu, pagrindo nerimauti, jog į Lietuvą patenka „žalieji žmogeliukai“, tai yra su Rusijos tarnybomis sietini pareigūnai be skiriamųjų ženklų, nėra.

Nuo gegužės 23 dienos iki šiandienos Lietuvoje sulaikyta 12 sieną pažeidusių Rusijos piliečių, 15min nurodė Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovas spaudai Giedrius Mišutis.

„Sausį, vasarį tokių nebuvo, kovą ir gegužę [iki 23 dienos] – po vieną. Iš viso sulaikyta 14 Rusijos piliečių“, – komentavo jis.

Iš jų 11 sulaikyti praėjusį savaitgalį Kapčiamiesčio pasienio užkardos ruože.

„Buvo 20-ies neteisėtų migrantų grupė, tarp jų 11 buvo Rusijos piliečių. Jų pilietybė – Rusijos, bet tautybės – čėčėnų ir dagestaniečiai“, – teigė G.Mišutis.

Paklaustas, dėl kokių priežasčių jie bėga iš savo šalies, G.Mišutis nurodė, kad priežastys tokios pačios, dėl ko migruoja irakiečiai, šrilankiečiai ar iraniečiai, – ekonominės.

„Tai – ekonominio tipo migrantai, kurių tikslas net nėra Lietuva, jų tikslas – kitos šalys. Jų maršrutas veda pro Lietuvą ir jie čia sulaikomi“, – pasakojo G.Mišutis ir pažymėjo, kad migrantai keliauja šeimomis – su moterimis ir vaikais.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Giedrius Mišutis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Giedrius Mišutis

VSAT atstovas teigė, kad sieną kertančius Rusijos piliečius reikėtų vertinti kaip ir migrantus iš kitų šalių, jiems visiems taikoma patikra.

„Kiekvienu atveju renkama visapusiška informacija, atliekamos apklausos, dalijamasi informacija su kitomis Lietuvos žinybomis. Kad būtų išaiškinta kažkokių ypatingų atvejų, pastaruoju metu tokių nebuvo“, – tikino G.Mišutis.

Tad pagrindo manyti, kad į Lietuvą patenka „žalieji žmogeliukai“ nėra?

„Kažko ypatingo ar grėsmingo tikrai neįžvelgiame“, – pažymėjo VSAT atstovas.

Kažko ypatingo ar grėsmingo tikrai neįžvelgiame.

Be to, pasak jo, ankstesniais metais į Lietuvą patekdavo netgi daugiau nelegalių migrantų iš Rusijos:

„Prieš keletą metų buvo net didesni skaičiai čečėnų, kurie irgi traukdavo į Vakarų Europą. Dauguma jų – jauni vyrai, prašydavo Lietuvoje prieglobsčio.“

Rusijos piliečiams – kitokie klausimai ir dėmesys

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas teigė, kad situacija Lietuvos pasienyje – kontroliuojama.

„Tai, kad migrantai sulaikomi, rodo, kad VSAT dirba. Visi darom klaidą sakydami, kad siena – kiaura. Siena būtų kiaura, jei nelegalūs migrantai laisvai judėtų po Lietuvą ir darytų ką nori Vilniuje ar Kaune. To nėra“, – 15min komentavo Seimo narys.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Laurynas Kasčiūnas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Laurynas Kasčiūnas

Migracijos procesus bei mastus, pasak jo, reikia sekti ir toliau, o taip pat vertinti, ar daugės nelegaliai sieną kertančių Rusijos piliečių.

„Turime stebėti procesus, juos prognozuoti. Daugėjant tokių atvejų, kalbant apie Rusijos Federacijos piliečius, turime telkti tam didelį dėmesį ir tęsti visus sienos stebėjimo apsaugos bei modernizacijos darbus“, – kalbėjo L.Kasčiūnas.

Paklaustas, ar nelegaliai migruojantiems Rusijos piliečiams turėtume skirti kitokį dėmesį nei likusiems, politikas teigė, kad apklausų metu jiems galima užduoti kitokius klausimus, domėtis, ar jie turi sąsajų su Rusijos tarnybomis.

Klausimų spektras gali būti truputį kitoks, kai kuriais atvejais gilesnis.

„Teisiniai mechanizmai yra tie patys, jeigu jie ateina ir paprašo prieglobsčio, bet klausimų spektras gali būti truputį kitoks, kai kuriais atvejais gilesnis“, – kalbėjo Seimo narys.

Prezidento vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė ir vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė anksčiau teigė, kad Baltarusija prieš Lietuvą vykdo hibridinį spaudimą ir karą.

Tai, pasak jų, pasireiškia suintensyvėjusiu nelegalių migrantų srautu iš Baltarusijos, o jis, VSAT duomenimis, lyginant su praėjusiais metais, išaugo tris kartus.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Grožio programa 360°

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Tausokime maistą kartu

Parašykite atsiliepimą apie 15min