Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tarp policijos rėmėjų – ir senjorai bei dvasininkai

Policijos rėmėjo liemenė
Policija.lt nuotr. / K.Sinkevičiaus manymu, Lietuvoje policininkai iki šiol yra atpirkimo ožiai ir baudėjai, o visuomenė rūpinimosi saugumu nelaiko savo pareiga. Tapę policijos rėmėjais asmenys tokią pareigą įgyja.
Šaltinis: 15min
0
A A

Šių metų pradžioje šalyje atliktos apklausos apie pasitikėjimą policiją rezultatai Klaipėdą išskyrė iš kitų savivaldybių – čia policija pasitiki net 80 proc. miestiečių. Tačiau gyventojai nėra labai linkę aktyviai padėti angelams sargams – per kelerius pastaruosius metus policijos rėmėjų skaičius mieste beveik nesikeitė.

Klaipėdos viešosios tvarkos biuro Prevencijos skyriaus viršininkas Kazimieras Sinkevičius džiaugėsi įspūdingu apklausos rodikliu, tačiau, anot jo, Klaipėdai tekęs skaičius tik iš dalies atspindi realią situaciją. Jo nuomone, 80 proc. pasitikinčiųjų – pernelyg optimistinis rezultatas. Esą pačios Klaipėdos policijos periodiškai atliekamos gyventojų apklausos dėl apylinkių inspektorių darbo rezultatai nėra tokie geri.

K.Sinkevičiaus teigimu, Lietuvoje policijai dažnai vis dar tenka baudėjos vaidmuo, žmonės vengia kreiptis į pareigūnus ištikus bėdai. Pasak jo, senosiose Europos Sąjungos šalyse žymiai daugiau atsakomybės tenka patiems gyventojams: žmonės mokomi pirmiausiai patys rūpintis gyvenamąja aplinka ir jos saugumu.

Mūsų šalyje tokį požiūrį aktyviausiai demonstruoja gyventojai, pasiryžtantys tapti policijos rėmėjais. Ši pagalbos policijai forma įteisinta 1998 metais, kai prezidentas Valdas Adamkus pasirašė Policijos rėmėjų įstatymas.

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, šiuo metu Klaipėdos apskrityje yra  460, o Klaipėdoje – 171 policijos rėmėjas. Praėjusią savaitę policijos rėmėjų būrys Klaipėdoje padidėjo, nes jais tapo keturiolika bendrovės „City Service“ Klaipėdos regiono darbuotojų – daugiabučių administratorių.

„Asmuo, tapęs policijos rėmėju, įgyja pareigą ir atsakomybę. Policija nesiekia, kad  rėmėjų būtų tūkstančiai, bet kad jie būtų aktyvūs“, – „15min“ sakė K.Sinkevičius. Pasak K.Sinkevičiaus, policijos rėmėjai nėra mūsų šalyje sugalvotas prevencijos būdas. Jie iš dalies pakeitė sovietmečiu veikusius vadinamuosius draugovininkus.

I.Ozturhan/15min.lt nuotr./Kazimieras Sinkevičius.
I.Ozturhan/15min.lt nuotr./Kazimieras Sinkevičius.

Paklaustas, kada labiausiai praverčia šių savanorių pagalba, Prevencijos skyriaus vadovas teigė, kad pagalbininkai ypač padeda masiniuose renginiuose: Jūros šventės metu, dviračių varžybose ir panašiuose renginiuose reguliuojant eismą. Anot K.Sinkevičiaus, net ne itin gausios policijos pajėgos, padedamos rėmėjų, gali optimaliau pasiskirstyti darbus.

Rėmėjo portretas: jaunas dirbantis vyras

Klaipėdoje policijos rėmėjų skaičius per keletą metų beveik nesikeitė. Jų gretose daugiausia yra 35–40 metų vyrų, dažniausiai tai dirbantys miestiečiai, tačiau yra ir nemažai studentų. Aktyvios nori būti ir moterys, tačiau jų skaičius gerokai mažesnis nei vyrų. Yra ir ilgamečių visuomenės pagalbininkų, dirbančių nuo Policijos rėmėjo įstatymo atsiradimo pradžios.

K.Sinkevičius minėjo, kad nemažai yra ir garbaus amžiaus žmonių, ypač Šaulių sąjungos veteranų, daliai jų – jau per septyniasdešimt metų. Policijos rėmėjais prieš porą metų tapo ir du Klaipėdiečiai dvasininkai. Pernai rudenį dvasininkai, bendradarbiaudami su kelių policija, parapijose šventino klaipėdiečių automobilius.

Policiją rems daugiabučių administratoriai

Idėja, kad ir daugiabučių namų administratoriai galėtų aktyviau pagelbėti policijai, Nacionalinei pastatų administratorių asociacijai (NPAA) kilo dar birželio mėnesį. Pirmieji dvidešimt, kurie neatlygintinai įsitraukė į policijos rėmėjų veiklą, buvo Kauno daugiabučių administratoriai. Pasak NPAA projektų vadovo Viliaus Mackonio, startavus projektui, kartu su policijos pareigūnais rengiamos paskaitos apie tai, kaip apsisaugoti nuo užpuolikų tamsiu paros metu arba kaip apsaugoti butą, išvykus atostogų.

V.Mackonio teigimu, projektas netrukus pasklis ir kituose miestuose, kuriuos vienija asociacija: Vilniuje, Šilutėje, Šiauliuose, Pagėgiuose ir kitur. Bendrovės „City service“, Klaipėdoje vienijančios 6 butų valdas, vadovo Mindaugo Genio teigimu, dažniausiai žmonės pastatų administratoriams išsako visas su jų gyvenamąja aplinka susijusias problemas: skundžia triukšmaujančius kaimynus, praneša apie smurto šeimoje atvejus, agresyvius šunis, laiptinėse rūkančius kaimynus, tačiau tarp administratorių ir policijos iki šiol glaudaus ryšio nebuvo. Išduoti policijos rėmėjo pažymėjimai esą nuo šiol administratorius įgalins efektyviau pranešti policijai apie nusikaltimus, o pareigūnams suteiks tribūną bendruomenės susirinkimų metu.

Turės daugiau galių

Policijos rėmėjų gretas praėjusią savaitę papildžiusi „Pempinikų valdų“ Techninės priežiūros skyriaus vadovė Ramutė Čekienė tikino, kad jai tenka daug bendrauti su gyventojais ne tik dėl techninės pastatų būklės, bet ir kitų problemų. Daugelį metų daugiabučių administratore dirbanti moteris paminėjo incidentą, dėl kurio jai teks pasinaudoti naujojo pažymėjimo suteiktomis galiomis ir vykdyti pareigą: moteris gavo kolektyvinį septyniolikos kaimynų pasirašytą skundą dėl nuolat triukšmaujančio kaimyno ir jo svečių. Šią savaitę ji su apylinkės inspektoriumi lankysis pas triukšmadarį. Pasak R.Čekienės, ir anksčiau jai tekdavę spręsti panašias problemas. „Žmonės kartais bijo kreiptis į policiją, tai daro tik kraštutiniu atveju, o administratoriui išsipasakoja apie įvairias juos slegiančias bėdas: praneša apie narkomanus, atsiradusią naminukės prekyvietę“, – sakė R.Čekienė.

I.Ozturhan/15min.lt nuotr./) Į policijos rėmėjų gretas įsiliejusi R.Čekienė nusiteikusi  po poros metų, kai baigs galioti jos, kaip policijos rėmėjos, įgaliojimai, šiuos pratęsti.
I.Ozturhan/15min.lt nuotr./) Į policijos rėmėjų gretas įsiliejusi R.Čekienė nusiteikusi po poros metų, kai baigs galioti jos, kaip policijos rėmėjos, įgaliojimai, šiuos pratęsti.

R.Čekienė teigė, kad pažymėjimas ją įpareigoja ne tik kaip butų valdų darbuotoją, bet ir kaip eilinę pilietę rūpintis visuomenės saugumu. „Gyvenu name, kuriame veikia „Saugios kaimynystės“ programa, kaimynai budriai seka, stebi nepažįstamuosius, saugo vienas kito automobilius“, – pasakojo moteris. Gavusi pažymėjimą dvejiems metams, ji tikino, kad pasibaigus galiojimo terminui jį būtinai pratęs.

Dirba tik kartu su pareigūnais

Policijos rėmėjų veiklą šalyje reglamentuoja trys teisės aktai: 1998 m. prezidento V.Adamkaus pasirašytas Policijos rėmėjų įstatymas, 2002 m. generalinio komisaro pasirašyti Policijos rėmėjo nuostatai ir kiekviename apskrities komisariate  įsakymu patvirtintos policijos rėmėjų priėmimo ir atleidimo taisyklės.

Norintys tapti rėmėjais turi pildyti anketą, pateikti pažymą apie psichinę būklę, įgyti teorinių žinių ir laikyti egzaminą. Policijos rėmėjai dirba tik kartu su policijos pareigūnais. Pažeidėjai privalo paklusti policijos rėmėjui taip pat, kaip ir pareigūnui, o už nepaklusimą įstatymuose numatytos baudos arba areštas. Policijos rėmėjui dvejiems metams išduodamas pažymėjimas, ženklas ir liemenė. Patruliavimo metu suteikiamos darbo priemonės: guminė lazda ir dujų balionėlis.
 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min