Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tarptautinės pratybos „Gintarinė viltis 2011“ valdomos pažangiomis kompiuterinėmis sistemomis

Kompiuterinė sistema
Viliaus Džiavečkos nuotr. / Kompiuterinė sistema
Šaltinis: 15min
0
A A

Birželio 13-23 d. Lietuvoje vykstančios tarptautinės pratybos „Gintarinė viltis 2011“, kuriose dalyvauja kariai iš devynių NATO ir partnerių šalių, – puiki proga tarptautinėje aplinkoje išbandyti Lietuvos kariuomenėje naudojamas informacines technologijas.

 Šių metų pratybos yra pirmosios iš „Gintarinės vilties“ serijos pratybų, kuriose naudojamos kompiuterinės operacijų valdymo sistemos: konfliktų ir taktikos imitavimo sistema (angl. Joint Conflict and Tactical Simulation, JCATS) ir universalus pratybų valdymo modulis (angl. Joint Exercise Management Module, JEMM).

Pratybų „Gintarinė viltis 2011“ štabas, siekdamas tinkamai pasirengti antrojo pratybų etapo vykdymui birželio 19-23 d., nuo pratybų pradžios naudojasi kompiuterine konfliktų ir taktikos imitavimo sistema. Ja atliekamas operacijų planavimo procesas ir, nenaudojant realių resursų, kompiuteryje imituojamos pratybų scenarijuje numatytos situacijos ir veiksmai. Šios pratybos – pirmas kartas, kai JCATS sistema panaudojama „Gintarinės vilties“ serijos pratybose. Iki šiol ji buvo naudojama tik gen. Adolfo Ramanausko kovinio rengimo centre (ARKRC) ir gen. Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje (LKA) kariuomenės dalinių štabų ir vienetų valdymo grupių rengimui.

JEMM – NATO sukurtas, laisvai ir nemokamai NATO šalims prieinamas, programinis įrankis.

Informacinė sistema JEMM panaudota pratybų „Gintarinė viltis 2011“ scenarijui suderinti. Į ją iš anksto buvo suvesti duomenys apie visus pratybų scenarijuje numatytus įvykius ir tariamus incidentus: jų aprašymai, laikai, vykdytojai ir reikalingi veiksmai pagal juos atlikti. Sistemos dėka pratybų štabo nariai gali vienoje vietoje rasti visus pratybų padalinių jau įvykdytus, vykdomus ir būsimus veiksmus. Be to, pratybų štabo kariai šiame valdymo modulyje gali keistis informacija ir rasti visus administracinius pratybų dokumentus.

JCATS – simuliacinė sistema, skirta vadų ir štabų rengimui organizuojant kompiuterizuotas pratybas. Tai moderni ir efektyvi priemonė ugdant vadovavimo ir valdymo, planavimo ir vykdymo, kolektyvinio rengimo įgūdžius, mokant taktikos elementų ir vadovavimo procedūrų.

Sistema su JAV vyriausybės pagalba Lietuvos kariuomenėje įdiegta 2006 m., ARKRC įsteigus simuliacinį centrą. Pastaraisiais metais šiame centre įvairaus lygio pratybos kariuomenės vienetams vykdomos beveik kas mėnesį, jaunesniųjų vadų ir štabo karininkų kursų klausytojams LKA jos vyksta maždaug kas antrą mėnesį.

„Šią sistemą sėkmingai naudoja daugiau nei 40 pasaulio šalių, tarp kurių ir mūsų kaimyninės: Estija, Danija, Lenkija, Ukraina, kt. Kaip ir kitų šalių kariuomenės, kiekvienais metais mes pereiname prie naujesnės JCATS versijos. Tai būtina, kad galėtume vykdyti nuotolines pratybas su mūsų partneriais. Be to, planuojame JCATS sujungti su tokiomis simuliacinėmis bei individualaus rengimo sistemomis, kaip JTLS, VBS2, MILES ir panašiai“, – sakė už JCATS sistemos panaudojimą pratybose „Gintarinė viltis 2011“ atsakingas majoras Dainius Dulksnys.

JCATS sistemos galimybės leidžia vykdyti ne vien karines pratybas – sukūrus atitinkamą duomenų bazę, ją galima pritaikyti ir civilinių organizacijų mokymams. Taip, taupant materialinius resursus, galėtų būti rengiamasi likviduoti įvairias ekstremalias situacijas: incidentus keliuose, masines riaušes, įvairias gamtines stichijas, kt.

JEMM – NATO sukurtas, laisvai ir nemokamai NATO šalims prieinamas, programinis įrankis. Jis skirtas suteikti vartotojams prieigą prie pratybų administracinės dokumentacijos, valdyti paruoštus incidentus, tvarkyti pratybų štabo narių informacijos užklausas, planuoti ir tvarkyti vertintojų veiklą, derinti pratybas su kompiuterinėmis pratybų imitavimo sistemomis (pvz. JCATS) ir tiekti susistemintą pratybų vaizdą pratybų vadovybei. Modulis gali būti panaudojamas tiek kariuomenės taikos palaikymo ir atsako į krizes operacijų, tiek kitų jėgos struktūrų pratybų vykdymui. Jis plačiai naudojamas ir įvairių lygių NATO štabų pratybose.

Pratybos birželio 13-23 d. vienu metu vyksta Pabradės poligone ir Lietuvos teritoriniuose vandenyse Baltijos jūroje.

„Pagrindiniai šio modulio privalumai – pratybų štabo vidaus veiklos suderinamumas, subordinacijos laikymosi užtikrinimas ir platus funkcijų spektras. Labai svarbu ir tai, kad kiekvienas modulio vartotojas atsako tik už savo veiklos sritį ir tik ją gali keisti“, – sakė šio modulio įdiegimo Lietuvos kariuomenėje iniciatorius, ARKRC Kompiuterizuotų pratybų skyriaus Pratybų paramos poskyrio viršininkas majoras Ramūnas Pranckus. Modulio panaudojimo patirtį karininkas parsivežė į Lietuvą po tarnybos tarptautiniame NATO Šiaurės Rytų korpuso štabe (angl. Multinational Headquaters North East), esančiame Ščecino mieste Lenkijoje.

Lietuvos kariuomenėje ši programinė įranga jau išbandyta keliose šiais metais vykusiose pratybose: „PAG-13 iššūkis“ ir „Baltijos šeimininkas 2011“. Pratybos „Gintarinė viltis 2011“ – vienas iš paskutinių renginių, leisiančių apsipręsti dėl šios sistemos tolimesnio naudojimo Lietuvos kariuomenėje.

Pratybos birželio 13-23 d. vienu metu vyksta Pabradės poligone ir Lietuvos teritoriniuose vandenyse Baltijos jūroje. Jose dalyvauja daugiau nei 2 tūkst. karių ir civilių iš septynių NATO šalių narių – Estijos, JAV, Kanados, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos ir Norvegijos bei dviejų Partnerystės taikos labui programoje (angl. Partnership for Peace, PfP) dalyvaujančių šalių NATO partnerių – Gruzijos ir Suomijos. Pratybų stebėti atvyko ir atstovai iš Armėnijos, Azerbaidžano, Baltarusijos, Kazachstano, Moldovos ir Ukrainos karinių pajėgų.

Lietuvos kariuomenė pratybas „Gintarinė viltis" rengia nuo 1995 metų. Pastarąjį kartą šios serijos pratybos vyko 2007 metais Klaipėdoje. Šių metų pratybas planavo ir joms vadovauja Lietuvos kariuomenės Jungtinis štabas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min