Dabar populiaru
Sportas gyvai
Advertisement
15min be reklamos
Publikuota: 2016 lapkričio 21d. 08:55

Tarptautinis skandalas įsuko „tvarkiečių“ elitą: gali būti išgrobstyti dideli pinigai

Rolandas Paksas ir Juozas Imbrasas gavo finansavimą renginiams, apie kurių įvykimą įrodymų rasti labai sunku Tyrimas
Austėjos Usavičiūtės / 15min iliustracija / Rolandas Paksas ir Juozas Imbrasas gavo finansavimą renginiams, apie kurių įvykimą įrodymų rasti labai sunku
Įsisiūbuoja tarptautinis skandalas dėl įtariamo Europos Parlamento (EP) lėšų grobstymo. Jis jau įsuko įtakingą Danijos politiką, klimpsta ir dabartinis Lenkijos teisingumo ministras. Panašu, kad prie šios kompanijos gali prisijungti ir „Tvarkos ir teisingumo“ partijos elitas.

Suprasti akimirksniu

  • Euroskeptikų partija MELD savinosi EP veiklai skirtas lėšas.
  • Pinigai iš MELD skirtų EP lėšų buvo pasisavinti pateikiant sąskaitas už fiktyvius renginius.
  • MELD dokumentuose nurodomi finansavimą gavę „tvarkiečių“ renginiai, apie kuriuos informacijos rasti 15min nepavyko.
  • Dalis MELD pinigų, anot dokumentų, nuplaukė į statybų sektoriuje dirbančias „tvarkiečio“ įmones. Mokėjimų paskirtis –konferencijų organizavimas.

Skandalo centre – ankstesnės kadencijos EP veikusius euroskeptikus vienijusi partija, Judėjimas už laisvą ir demokratinę Europą (MELD). Nustatyta, kad parlamentinei veiklai gautas EP dotacijas MELD nariai savinosi per fiktyvius renginius.

Bendradarbiaujant su Danijos leidiniu „Ekstra Bladet“, 15min šioje istorijoje aptiko ir dviejų buvusių MELD narių iš Lietuvos pėdsakus. Rolandas Paksas ir Juozas Imbrasas gavo finansavimą renginiams, kurių pėdsakų neįmanoma aptikti, o pinigai už renginių organizavimą plaukė į statybų sektoriuje dirbančias dar vieno „tvarkiečio“ įmones.

Danijos politikas įklimpo iki ausų

Centrinė skandalo figūra – Danijos politikas, buvęs MELD lyderis Mortenas Messerschmidtas. „Ernst&Young“ atliktas MELD gautų lėšų panaudojimo auditas parodė, kad didžiulės euroskeptikų gautos lėšos buvo naudojamos ne pagal paskirtį ir nusėdo MELD narių struktūrose.

2014 m. į EP perrinktas M. Messerschmidtas MELD skandale įklimpo iki ausų. Nustatyta, kad MELD pinigai, gauti iš EP parlamentinei veiklai, buvo panaudoti M.Messerschmidto ir jo partijos kampanijų finansavimui, o tokį lėšų panaudojimą EP taisyklės kategoriškai draudžia.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Morteno Messerchmidto rinkimų kampanijos atributika
AFP/„Scanpix“ nuotr./Morteno Messerchmidto rinkimų kampanijos atributika

Pats Danijos politikas MELD skandalą vadina politiniu susidorojimu.

„Klimato kaitos konferencija“ = partijos renginys

Ne mažiau klimpsta du buvę MELD nariai iš Lenkijos: dabartinis Lenkijos teisingumo ministras Zbigniewas Ziobro ir kaimyninės šalies nacionaliniam transliuotojui vadovaujantis Jacekas Kurskis.

Lenkijos leidinys „Newsweek“ nustatė, kad MELD iš EP lėšų skyrė apie 40 tūkst. eurų konferencijos apie klimato kaitą organizavimui. Vietoj aplinkosaugos konferencijos su 800 dalyvių vyko Z.Ziobro ir J.Kurskio partijos „Solidari Lenkija“ kongresas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Zbigniewas Ziobro ir Jacekas Kurskis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Zbigniewas Ziobro ir Jacekas Kurskis

„Newsweek“ skelbia, kad Lenkijos politikai dabar teisinasi, neva partijos renginys ir buvo skirtas aplinkosaugos tematikai. Tiesa, jau pats renginio pavadinimas su ekologija sunkiai siejasi: „Nauja valstybė, nauja konstitucija“.

„Konferencija apie eurą“ ar „tvarkiečių“ kongresas?

Danijos leidinio „Ekstra Bladet“ žurnalistai su 15min pasidalino MELD veiklos dokumentais, kuriuose netrūksta lietuviškų pėdsakų. Ir duomenų apie EP lėšomis finansuotus įvairius renginius. Tiesa, įrodymų, kad tie renginiai iš tikrųjų vyko, 15min kol kas nerado.

Pagal „Ekstra Bladet“ gautus dokumentus, 2014 metų vasario 15-17 dienomis Vilniuje turėjo vykti MELD finansuota dviejų dienų konferencija apie euro įvedimą Lietuvoje.

„Ekstra Bladet“ nuotr./Duomenys apie Vilniuje neva vykusią konferenciją euro įvedimo tematika
„Ekstra Bladet“ nuotr./Duomenys apie Vilniuje neva vykusią konferenciją euro įvedimo tematika

Internete nepavyko rasti jokių pranešimų apie renginį „Eurozone: True benefits and practical challenges. Euro introduction in Lithuania“ – nei lietuvių, nei anglų kalba.

Tiek „Tvarkos ir teisingumo“, tiek kitų partijų politikai stengiasi kuo labiau viešinti savo organizuojamus renginius, o informacija apie juos pirmiausiai atsiduria partijų svetainėse. „Tvarkos ir teisingumo“ svetainėje 2014 m. vasarį nebuvo nė vieno pranešimo apie dviejų dienų konferenciją eurozonos tematika.

15min nuotr./„Tvarkiečių“ puslapyje – jokios informacijos apie 2014 m. vasario 15-17 d. turėjusią vykti konferenciją apie euro įvedimą
15min nuotr./„Tvarkiečių“ puslapyje – jokios informacijos apie 2014 m. vasario 15-17 d. turėjusią vykti konferenciją apie euro įvedimą

Bet būtent 2014 metų vasario 15 d. vyko „Tvarkos ir teisingumo“ partijos kongresas. Ir jis tikrai vyko, dalyvaujant abiem partijos europarlamentarams. Tuo galite įsitikinti ir tądien darytoje 15min galerijoje:

Pagal MELD dokumentus, 2014 m. vasarį turėjo būti rengiama ir studija Rolando Pakso vardu. Tema – ir vėl euro įvedimas. Tuo metu „tvarkiečių“ lyderis daug ir garsiai kalbėjo apie euro įvedimą, bet jokios informacijos apie studiją 15min rasti nepavyko.

15min nuotr./Rolando Pakso kalba iš partijos kongreso – vieninitelis įrašas „tvarkiečių“ svetainėje, susijęs su 2014 m. vasario 15-17 d. renginiais
15min nuotr./Rolando Pakso kalba iš partijos kongreso – vieninitelis įrašas „tvarkiečių“ svetainėje, susijęs su 2014 m. vasario 15-17 d. renginiais

Pats R.Paksas 15min tikino, esą renginiai tikrai įvyko. Bet paklaustas, kur vyko konferencija apie euro įvedimą ir kiek maždaug žmonių joje dalyvavo, europarlamentaras tikino negalintis to prisiminti.

Tikrai neatsimenu 2014 metų. Aš neatsimenu, kas vakar buvo, – pareiškė Rolandas Paksas.

„Tikrai neatsimenu 2014 metų. Aš neatsimenu, kas vakar buvo“, – argumentavo R.Paksas.

Apie MELD finansavimą dviejų dienų konferencijai jis taip pat pasisakė su lengva abejone. „Gali būt“, – svarstė R.Paksas.

Sulaukęs klausimų apie euro įvedimo konferencijos dieną kažkodėl vykusį „tvarkiečių“ kongresą, politikas kiek pyktelėjo. „Jūs lietuvių kalbą suprantat tikriausiai, ar ne? Neatsimenu“, – nukirto R.Paksas.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Rolandas Paksas
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Rolandas Paksas

Paklaustas, ar partijos kongresas buvo finansuojamas iš EP lėšų, pašnekovas tai kategoriškai neigė.

Anšlagas pas Juozą Imbrasą

MELD dokumentuose mirga ir Juozo Imbraso pavardė. Tuometis europarlamentaras esą organizavo renginį pavadinimu „Naujosios Europos Sąjungos dešimtmetis“. Renginys turėjo būti nemenkas. Dokumente teigiama, esą 2014 m. liepos 11 d. vykusiame seminare ir diskusijoje dalyvavo net 95 žmonės.

„Ekstra Bladet“ nuotr./Duomenys apie MELD finansuotą Juozo Imbraso seminarą
„Ekstra Bladet“ nuotr./Duomenys apie MELD finansuotą Juozo Imbraso seminarą

Kaip ir konferencijos apie eurozoną atveju, apie šį renginį 15min nepavyko rasti jokios informacijos. Nei lietuviškai, nei angliškai, nei įvairiose „tvarkiečių“ svetainėse, nors ten, pavyzdžiui, apstu to meto pranešimų apie J.Imbraso susitikimus su bendruomenėmis ar dalyvavimą kituose renginiuose.

15min nuotr./Partijos „Tvarka ir teisingumas“ svetainėje nėra jokios informacijos apie 2014 m. liepos 11 d. renginį su Juozu Imbrasu
15min nuotr./Partijos „Tvarka ir teisingumas“ svetainėje nėra jokios informacijos apie 2014 m. liepos 11 d. renginį su Juozu Imbrasu

Oficiali europarlamentaro J.Imbraso svetainė Imbrasas.eu jau nebeveikia, tačiau galima prieiti prie archyvuotų jos kopijų. Ten jokios informacijos apie 2014 m. liepą apskritai nepavyko rasti. Archyvinėje svetainės kopijoje, darytoje 2014 m. gruodžio 17 d., matyti, kad paskutinė naujiena ten paskelbta buvo 2014 m. balandį.

15min nuotr./Svetainės Imbrasas.eu archyvinė kopija
15min nuotr./Svetainės Imbrasas.eu archyvinė kopija

Beje, 2014 m. liepą J.Imbrasas jau buvo atsisveikinęs su EP nario kėde. 2014 m. gegužę vykusiuose rinkimuose jį iš antros vietos partijos sąraše išstūmė Valentinas Mazuronis, po kurio laiko susikrovęs daiktus ir tapęs Darbo partijos pirmininku. Oficialiai J.Imbrasas deklaruoja EP nario pareigas ėjęs iki 2014 m. birželio 4 d. Panašu, kad J.Imbrasui nepatekus į dabartinės kadencijos EP, jo oficiali svetainė buvo apleista.

Paklaustas apie didžiulį renginį, neseniai pareigas eiti pradėjęs Seimo narys J.Imbrasas 15min tikino jo neprisimenantis.

„Neatsimenu, kur tas buvo. Priminkit, ponas Černiauskai. Kur tas buvo, kada – neatsimenu tikrai“, – sutriko J.Imbrasas.

„O kas jį organizavo? Kas ten buvo pagrindiniai organizatoriai?“ – Juozas Imbrasas užduoda klausimus apie renginį, kurį, anot dokumentų, pats organizavo.

Politikas toliau klausinėjo apie savo paties organizuotą renginį – pavyzdžiui, ar jis vyko Seime. Priminus, kad renginyje turėjo dalyvauti įspūdinga 95 dalyvių minia, Seimo narys tęsė klausimų seriją. „O kas jį organizavo? Kas ten buvo pagrindiniai organizatoriai?“ – sakė J.Imbrasas.

Išgirdęs, kad tai turėjo būti MELD lėšomis apmokėtas renginys, pašnekovas ėmė pasakoti apie daugybę su EP veikla susijusių renginių.

„Buvo čia pas mus tų renginukų, kai EP buvau. Labai daug buvo tų galimybių. Ir darėm tuos renginius – ne vieną. Iš tų datų vieną išrinkti man sunku“, – teisinosi J.Imbrasas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Juozas Imbrasas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Juozas Imbrasas

Politikas pažadėjo pasitikslinti dėl konkretaus renginio ir perskambinti. Taip ir įvyko – tik J.Imbrasas taip ir neprisiminė, kur vyko seminaras ar kas jame dalyvavo.

„Pabandžiau pakratyti savo atmintį. Šiek tiek prisiminiau, bet visko irgi negaliu atsiminti. Dalyvavom tuose judėjimuose, kur EP buvo organizuota. Laisvės, demokratijos... kaip ten tas... MELD... Movement, Europe Freedom ir Democracy. Jo. Darydavom tuos renginius, atsiskaitydavom. Ataskaitas priimdavo“, – kalbėjo J.Imbrasas.

Pasak jo, renginiuose buvo aktyviai dirbama, o „kaip ten sekėsi – vertinimai gali būti įvairūs“. Kiek pinigų gavo renginiams iš MELD – politikas teigia taip pat neprisimenantis. „Aš savo pinigų ne visada... mane žmona bara, kad nemoku skaičiuot. Turiu, kiek turiu“, – nusijuokė J.Imbrasas.

Buvusio europarlamentaro žodžiais, EP lėšų renginiams „ne visai skūpina“. „Nekišau į kišenę pinigų. Pajungęs buvau daug, ir jaunimo pas mane dirbo. Tegul domisi politika, tegul aktyviai gyvena ir dirba valstybės labui ir mūsų Lietuvai. (...) Kartais pagalvoju – ar visi tokie dosnūs ar kvaili kaip Imbrasas, ar yra gudresnių“, – pridūrė J.Imbrasas.

Paklaustas, kurioje vietoje vyko MELD finansuotas renginys su 95 dalyviais, politikas ir vėl skundėsi atmintimi. Esą galbūt renginys buvo rengiamas patalpose Vrublevskio g. 6, kuriomis kartais naudojasi „tvarkiečiai“. Paprašytas pavardinti renginio dalyvius, buvęs europarlamentaras teigė negalintis to padaryti.

„Na kaip aš atsiminsiu, ponas Černiauskai“, – vėl nusijuokė J.Imbrasas.

Politikas pažadėjo paieškoti renginio nuotraukų, bet kol kas jokių renginio buvimą patvirtinančių duomenų nepateikė. Paklaustas, ar seminaras su 95 dalyviais buvo didžiausias jo, kaip europarlamentaro, organizuotas renginys, pašnekovas teigė negalįs to nei patvirtinti, nei paneigti. Esą „renginių buvo apsčiai“.

„Pasisekė, padarėm, atsiskaitėm – tvarkoj. Gerai, varom į priekį. Nefiksuoju aš tų istorijų“, – EP laikus prisiminė J.Imbrasas.

Renginių organizatoriai – „tvarkiečių“ kandidato statybų verslas

„Ekstra Bladet“ pateiktuose dokumentuose pavyko aptikti ir konkrečių sumų, nukeliavusių į Lietuvą.

MELD dokumentuose matyti, kad buvo gautos mažiausiai dvi sąskaitos iš Lietuvos. Bendrovės „Texnolit“ ir „Magnatus“ gavo atitinkamai 13,45 tūkst. ir 12,55 tūkst. eurų. Abiejų mokėjimų paskirtis ta pati – „konferencija“.

„Ekstra Bladet“ nuotr./MELD mokėjimus R.Domarko įmonėms rodantis dokumentas
„Ekstra Bladet“ nuotr./MELD mokėjimus R.Domarko įmonėms rodantis dokumentas

Na, visų pirma, nei „Texnolit“, nei „Magnatus“ konferencijų organizavimu nesiverčia. Viešai prieinamais duomenimis, „Texnolit“ pagrindinė veiklos sritis yra statyba, „Magnatus“ – nekilnojamasis turtas. O kad būtų dar gražiau, abiejų įmonių akcininkas – Ramūnas Domarkas, su „Tvarkos ir teisingumo“ partija pernai į Vilniaus tarybą kandidatavęs politikas.

Be to, Vyriausiosios rinkimų komisijos informacinėje sistemoje 15min aptiko duomenis, rodančius, kad R.Domarkas 2015 m. pradžioje partijai paaukojo apie 6 tūkst. eurų. Pernai su „tvarkiečiais“ į Vilniaus tarybą kandidatavęs verslininkas deklaravo įspūdingą turtą, tačiau labai kuklias metines pajamas – per 2014 metus jis nurodė uždirbęs vos 333 eurus.

15min pavyko susisiekti su R.Domarku. Sulaukęs klausimų apie renginių organizavimo verslą, jis akivaizdžiai sutriko.

„Nežinau, apie ką jūs čia“, – nusistebėjo R.Domarkas.

Buvęs kandidatas į Vilniaus tarybą patikino jau seniai neturintis nieko bendra su renginių organizavimu.

„Tikrai esu dalyvavęs, kuravęs, prisidėjęs prie eilės renginių. (...) Jūs kalbate turbūt, kas buvo prieš eilę metų. Dabar tikrai mano pozicija yra visiškai kitokia ir aš esu nutolęs nuo tų dalykų“, – tęsė R.Domarkas.

Paklaustas apie MELD lėšomis finansuotus renginius, jis patvirtino, kad jo įmonės tokius pinigus gavo.

„Kažkada, kažkada buvo. Taip“, – sakė R.Domarkas.

Tačiau jis kategoriškai tvirtina, kad apie fiktyvius renginius negali būti jokios kalbos. Esą renginiai tikrai vyko „prieš daugiau nei 2-3 metus“. Tiesa, kokie tai buvo renginiai, jis neprisimena.

„Tai buvo konferencijos arba seminarai greičiausiai. (...) Visi jie įvyko. Nebent ten laikas, data, gal kalbėtojai, gal kažkas tai pasikeitė. Bet tikrai jie visi įvyko, ir sėkmingai“, – svarstė R.Domarkas.

Paklaustas, ar nekilnojamojo turto sektoriuje besisukantys jo verslai galėjo verstis renginių organizavimu, pašnekovas patikino, esą tai buvo teisėta.

„Pagal įstatus, įmonės tikrai tuo metu galėjo užsiiminėti įvairia veikla, kurios nedraudžia Lietuvos Respublikos įstatymai. Ne tik renginiai. Taip, ir statybos. Dabar viena įmonė jau tikrai yra seniai parduota“, – pažymėjo R.Domarkas.

Ar lėšų gavimo metu priklausė „Tvarkos ir teisingumo“ partijai, jis teigia nepamenantis. „Šitą informaciją reikia tikslinti. Aš negaliu pasakyti jums tiksliai dabar“, – atsiprašė R.Domarkas.

A.Petkus: prie EP pinigų partija neprieina

R.Paksas 15min paprašė klausimus apie MELD finansuotus renginius pateikti raštu. Tai ir buvo padaryta, klausiant, kur vyko MELD finansuoti renginiai, kiek žmonių juose dalyvavo. Taip pat paprašyta pateikti renginių dalyvių sąrašus arba nuotraukas.

Į antradienį popiet išsiųstus klausimus atsakymai iki sekmadienio vakaro taip ir neatkeliavo. Po daugelio nesėkmingų bandymų, sekmadienį 15min vėl susisiekė su R.Paksu. Europarlamentaras patikino, esą prieš penkias paras išsiųstiems klausimams atsakymai tebėra ruošiami.

„Perdaviau tiek savo pagalbininkams, tiek Briuselio atstovams. Matyt, jie ruošia atsakymą. Ir gausit, matyt. Kantrybės“, – kalbėjo R.Paksas.

Paklaustas, ar praėjus penkioms dienoms po pirmo pokalbio apie MELD finansuotus renginius jam pavyko prisiminti, kur vyko EP lėšomis apmokėta dviejų dienų konferencija apie euro įvedimą, politikas neslėpė suirzimo, bet renginio vietos taip ir nenurodė.

„Aš pasakiau tą, ką norėjau pasakyti. Kad atidaviau visus jūsų klausimus tiek Briuselio padėjėjams, tiek Lietuvos padėjėjams. Ir yra ruošiami jums atsakymai“, – pakartojo R.Paksas.

Savo ruožtu, partijos atsakingasis sekretorius Almantas Petkus 15min patikino, esą apie EP lėšų panaudojimą „tvarkiečių“ reikmėms negali būti nė kalbos.

„Niekada nenaudojome EP lėšų partijos renginiams. O apie EP renginius – tik su EP nariu tiesiogiai [kalbėkite]. Mes, kaip partija, tiesiogiai prie tų pinigų niekaip neprisiliečiam. Labai aiškiai yra atskirti tie du srautai“, – sakė A.Petkus.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Almantas Petkus
Luko Balandžio / 15min nuotr./Almantas Petkus

Istorija kartojasi naujame euroskeptikų klube

Panašu, kad MELD pėdomis seka ir dabartinė EP euroskeptikus vienijanti partija su „Brexit“ krikštatėviu Nigelu Farage‘u priešakyje. Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europos (ADDE) partija klimpsta į analogišką skandalą.

„The Guardian“ praėjusią savaitę pranešė, kad N.Farage‘o Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partijai (UKIP) gali tekti grąžinti dešimtis tūkstančių eurų EP lėšų. Teigiama, kad UKIP didele dalimi kontroliuojama ADDE ne pagal paskirtį panaudojo 173 tūkst. eurų EP lėšų.

„Scanpix“/AP nuotr./Nigelas Farage'as
„Scanpix“/AP nuotr./Nigelas Farage'as

Anot „The Guardian“, nustatyta, kad EP lėšos buvo naudojamos UKIP rinkimų kampanijos reikmėms, ką EP taisyklės kategoriškai draudžia. Nustatyta ir EP lėšų nusėdimo UKIP darbuotojų kišenėse atvejų.

ADDE, kaip ir MELD skandale įklimpęs danas M.Messerschmidtas, kilusį triukšmą vadina politiniu susidorojimu. ADDE šiuo metu priklauso vienas europarlamentaras iš Lietuvos – Rolandas Paksas, neseniai pozavęs nuotraukoms su N.Farage'u.

Pagal „tvarkiečių“ sąrašą į EP 2014 m. išrinktas, bet partiją netrukus palikęs Valentinas Mazuronis į ADDE valtį nesėdo.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

02:11
16:07
02:16

Adventur 2022

Maistas

Tik prenumeratoriams

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie 15min