Laisvas žodis nereiškia palaidas.  Prenumeratai iki - 60%
Išbandyti
2009 04 08

Taupymo vajus palies išrinktųjų pinigines

Demonstruodami solidarumą su vargstančia tauta parlamentarai ketina atsisakyti poros tūkstančių litų savo atlyginimo.
Piktavalė iš senolės pavogė 900 lt.
Pinigai / Šarūno Mažeikos/BFL nuotr.

Vyriausybės ryžtas apkarpyti daugiausia uždirbančių pareigūnų, teisėjų ir politikų algas Seimo narių neišgąsdino. Maždaug 1000 litų, kurių dėl šios taupymo akcijos neteks eilinis parlamentaras, tikrai jam netaps galvos sopuliu. Todėl yra planų Seimo narių pajamas mažinti dar drastiškiau. Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) jau parengė Seimo statuto pataisas, numatančias beveik 1000 litų sumažinti parlamentinei veiklai skirtas išlaidas. Be to, siūloma apkapoti telefoniniams pokalbiams išleidžiamus pinigus ir Seimo narių padėjėjams skirtą darbo užmokesčio mokos fondą.

Savo atlyginimą tikrai atiduočiau premjerui – tegu jis nieko neima iš valstybės, bet priima reikalingus sprendimus, nes valstybė eina į bankrotą, – teigė Darbo partijos frakcijos seniūnas Viktoras Uspaskichas.

Pajamos sumažės

Seimo narių pajamas reglamentuoja du teisės aktai – Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymas ir Seimo statutas. Pirmojo pataisas rytoj kartu su biudžeto tobulinimo projektu Seimui pateiks Vyriausybė. Tikimasi, kad siūlymas 12 proc. sumažinti parlamentarų atlyginimus, nesulauks didelio pasipriešinimo.

Jei sprendimas bus palaimintas, eilinio Seimo nario alga sumažės nuo 7000 litų iki kiek daugiau nei 6000 litų į rankas.

BFK parengtame Seimo statuto pataisų projekte siūloma mažinti su parlamentine Seimo narių veikla susijusias išlaidas. Iki šiol kas mėnesį šiam tikslui politikai gauna 3942 litus (1,7 VMDU – vidutinis mėnesinis darbo užmokestis), už kuriuos privalo atsiskaityti. BFK mano, kad Seimo nariams parlamentinei veiklai vykdyti pakaktų 1,3 VMDU – 3014 litų. Be to, nuo 0,4 iki 0,2 VMDU (nuo 927 iki 463 litų) numatyta apriboti Seimo vadovų, komitetų pirmininkų, opozicijos lyderio mėnesio telefoninių pokalbių limitus. Vien iš to tikimasi sutaupyti 160 tūkst. litų.

Pasak BFK pirmininko Kęstučio Glavecko, nuo 5 VMDU (11,5 tūkst. litų) iki 4 VMDU (9,3 tūkst. litų) bus siūloma sumažinti Seimo narių padėjėjų mėnesinį darbo užmokesčio fondą. K.Glaveckas viliasi, kad visos šios priemonės jau ateinančiais metais leis sutaupyti 5,5-6 mln. litų.

Pasipriešinimo nesitikima

„Būtų nesuprantama, jei Seimas, kai visur aplink mažinami atlyginimai, liktų nemažinimo zonoje“, – LŽ sakė Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Andrius Endzinas. Jis įsitikinęs, kad esant tokiam sunkmečiui politikai turi būti solidarūs su visa tauta.

„Jei matysime, kad kito būdo nėra, tikrai pritarsime politikų atlyginimų mažinimui“, – patikino Socialdemokratų frakcijos seniūnas Zigmantas Balčytis. Tačiau, pasak jo, jei valdantieji ir toliau kurs naujas institucijas, pavyzdžiui, tokias kaip Energetikos ministerija, kuri „neįsivažiuoja jau kelis mėnesius“, tada socialdemokratai gerokai pasvarstys, kurių išlaidų mažinimui pritarti.

„Jei mažina atlyginimus gydytojams, turėtų sumažinti ir Seimo nariams. Turi būti solidarumas“, – sutiko frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas Valentinas Mazuronis.

„Savo atlyginimą tikrai atiduočiau premjerui – tegu jis nieko neima iš valstybės, bet priima reikalingus sprendimus, nes valstybė eina į bankrotą“, – teigė Darbo partijos frakcijos seniūnas Viktoras Uspaskichas. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma prognozavo, kad jo frakcijos kolegos į atlyginimų mažinimą reaguos ramiai, nes supranta, kokia sudėtinga situacija. Panašios nuomonės laikėsi ir Tautos prisikėlimo partijos frakcijos seniūnas Laimontas Dinius.

Lauks politinio sprendimo

Pasak Seimo Finansų departamento vadovės Danutės Petrauskienės, Seimo biudžetą dabar siūloma mažinti 18,5 mln. litų, iš jų darbo užmokesčio fondą – 7,7 mln. litų. Kaip pavyks viską subalansuoti, pasak finansininkės, priklausys nuo politinio sprendimo, kurį turės priimti Seimo nariai.

Kaip jau rašyta, valstybės biudžeto išlaidas Vyriausybė siūlo mažinti 2,6 mlrd. litų. Darbo užmokesčio srityje mažinimas sudaro 180 mln. litų. Pasak premjero Andriaus Kubiliaus, darbo užmokesčio fondas mažinamas visoms ministerijoms ir valstybinėms įstaigoms, išskyrus statutinius pareigūnus ir mokytojus. Šis mažinimas siekia apie 10 proc., tačiau didesnes algas gaunantiems vadovams, teisėjams, politikams ir kitiems pareigūnams jos bus nurėžtos 12 procentų. Pats premjeras taip pat gaus 12 proc. mažiau nei dabar. Iki šiol jo pareiginė alga (be priedų ir reprezentacinių išlaidų, kurių priskaičiuojama dar apie 4,5 tūkst. litų) siekė maždaug 12,3 tūkst. litų, dabar bus – 10,7 tūkst. litų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius