Dabar populiaru
Publikuota: 2018 vasario 16d. 17:57 , Atnaujinta: 2018 vasario 16d. 19:40

Tautinis jaunimas šimtmetį minėjo eitynėmis nuo Aušros vartų: su deglais, bet taikiai

Tautininkų eitynės Vilniuje
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Prie Aušros vartų renkasi dar vienų eitynių dalyviai

Nors Vilniaus savivaldybė leidimo tautinio jaunimo organizuojamoms eitynėms nedavė, Vasario 16-osios vakare apie 100 žmonių su deglais žygiavo nuo Aušros vartų koplyčios iki Gedimino kalno.

Eisenos dalyviai susitiko kitapus Aušros vartų. Ten plaikstėsi vėliavos, skambėjo dūdmaišio melodijos, dalinti deglai. Juos uždegus lygiai 18 val. eisena pajudėjo per Aušros vartus miesto centro link. Iš karto už vartų visi sustojo maldai priešais Mergelės Marijos paveikslą. Taip pat sugiedotas himnas, skambėjo organizatorių kalbos.

Eisena pajudėjus Katedros aikštės link skambėjo šūkiai „Lietuva“. Prieš eiseną organizatoriai ragino deglus užgesinti priėjus Pilies gatvę.

Kolonos priekyje labai lėtai važiavo policijos automobilis, kuris Pilies gatvės prieigose buvo visiškai sustojęs, greičiausia laukta, kad eisenos dalyviai užgesintų deglus. Eisena trumpam sustojo, tačiau tada ėmė žygiuoti toliau, deglų neužgesinus. Tačiau per jėgą stabdyti einančiųjų neimta.

Šalia šūkių „Lietuva Lietuva“ ar „1,2,3, graži Lietuva“ kelis kartus suskambėjo ir tradicinė tokiems žygiams skanduotė „Lietuva lietuviams“.

Eitynės baigėsi jų dalyviams nuėjus iki K.Škirpos alėjos, kur po baigiamosios kalbos dar kartą nuskambėjo „Lietuva lietuviams“ ir renginys tuo pasibaigė. Ramiai ir taikiai.

Tautininkai eitynes su deglais planavo rengti penktadienį 18 val. nuo Aušros vartų Pilies gatve iki Katedros aikštės, kur rengiamas oficialus šventinis koncertas. Kvietimas dalyvauti eitynėse paskelbtas socialiniame tinkle „Facebook“.

Vilniaus miesto savivaldybės administracija nusprendė leidimo tokiam renginiui neišduoti ir sprendimą argumentavo kitais tuo metu eitynių maršrute vyksiančiais renginiais.

„Eitynių neleidome. Priežastys: iš anksto suplanuoti net penki renginiai maršrute, kurį jie siūlo, pačio maršruto nepraeinamumas bei didelio kiekio gyventojų, kurie bus renginiuose, saugumas“, – BNS sakė Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.

Eitynių organizatorius, Tautininkų sąjungos vadovas Sakalas Gorodeckis tai įvertino, kaip bandymą trukdyti eitynėms ir sakė, kad žmonės į jas gali susirinkti ir be savivaldybės leidimo. Taip pat jis sakė, kad Tautininkų sąjunga ketina skųsti draudimą teismui.

S.Gorodeckis BNS teigė, kad „niekas nedraudžia žmonėms susirinkti prie Aušros vartų, išgirsti kunigo palaiminimą, paminėti tą vietą (kur vienu metu rinkosi Lietuvos Taryba – BNS), ir nueiti į šventinį koncertą“. „Ar tai yra eitynės, nežinau“, – sakė S.Gorodeckis.

Penktadienio dieną eitynių „Facebook“ paskyroje buvo paskelbta, kad „nepriklausomai nuo viešojoje erdvėje sklindančios informacijos, renginys įvyks“.

Kitas organizatorių skelbimas „Facebook“ dalyvius kvietė į maldą prie Aušros vartų koplyčios. Jame prašyta laikytis rimties ir pagarbos, nenaudoti su Lietuvos katalikų bažnyčia nesuderinamų šūkių ir simbolikos.

Minint valstybės šventes: vasario 16-ąją – Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, kovo 11-ąją – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną ir liepos 6-ąją – Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną, pirmumo teisė pasirinkti renginio vietą ir laiką suteikiama valstybės ar savivaldybių institucijoms.

Penktadienio dieną Vilniuje vyko ir visuomeninių bei patriotinių organizacijų eitynės. Apie 15 valandą eitynių dalyviai pradėjo rinktis prie LDK didžiojo kunigaikščio Gedimino paminklo, nuo kur žygiavo į Lukiškių aikštę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

49:40
01:06
01:03

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min