Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2018 12 21, 11:14

Tautinių kostiumų tyrimas: kaip teisinosi „valstiečiai“ Seimo nariai?

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) penktadienį ketina įvertinti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovų veiksmus dalijant už „Agrokoncerno grupės“ įmonių paramą fondo „Švieskime vaikus“ užsakymu pagamintus tautinius kostiumus. 15min panagrinėjo, kaip dėl dalyvavimo akcijoje teisinosi „valstiečiai“ Seimo nariai.
Ramūnas Karbauskis ir dvylika „valstiečių“ pasipuošė tautiniais kostiumais Tema
Ramūnas Karbauskis ir dvylika „valstiečių“ pasipuošė tautiniais kostiumais / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Tyrimą atlikusi VRK darbo grupė nustatė, kad LVŽS pirmininko, Seimo nario Ramūno Karbauskio idėją vaikams šimtmečio proga išdalinti tautinius kostiumus įgyvendino R.Karbauskio ir Andriaus Mamontovo įsteigtas fondas „Švieskime vaikus“. Tam jis naudojo R.Karbauskio įmonių suteiktą daugiau nei pusės milijono eurų finansinę paramą.

VRK darbo grupė nustatė, kad tautinius kostiumus vaikų ugdymo įstaigoms dalijo 23 Seimo nariai – LVŽS atstovai. Taip pat 39 Seimo narių padėjėjai.

Daugiau apie atliktą tyrimą – čia.

Visa VRK darbo grupės išvada plati – beveik 190 puslapių, tačiau 15min nutarė atkreipti dėmesį, kaip VRK dėl dalyvavimo akcijoje teisinosi „valstiečiai“ Seimo nariai. Paaiškėjo, kad jų pasiaiškinimai buvo kone identiški. Visi kaip vienas, „valstiečiai“ tikino, kad partija dalijant kostiumus nebuvo minima. Kai kurie jų gynėsi apskritai daliję kostiumus, nors net buvo užfiksuoti nuotraukose tai darantys.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Valius Ąžuolas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Valius Ąžuolas

Valius Ąžuolas

Akmenės-Mažeikių apygardoje išrinktas LVŽS atstovas Valius Ąžuolas VRK nurodė, kad fondo veikloje yra dalyvavęs anksčiau (projekte „Vaikų bibliotekėlė“), bet vykdant tautinių kostiumų dalybų projektą fondui pagalbos neteikė, tik teko girdėti, kad Akmenės švietimo įstaigoms buvo perduota 180 vnt. tautinių kostiumų. Į kitus VRK klausimus Seimo narys neatsakė, nes neturi informacijos.

Tačiau Naujosios Akmenės lopšelio-darželio „Atžalynas“ atsakyme nurodyta, kad darželis fondo paramą gauna nuo 2014 m., organizacinius klausimus dėl tautinių kostiumų pristatymo derino V.Ąžuolo padėjėja Justina Kazickaitė, įteikimas vyko Akmenės rajono Akmenės gimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyriuje-darželyje „Gintarėlis“, tautinius kostiumus įteikė Seimo nario V.Ąžuolo padėjėja Agnė Aleksejevaitė.

VRK darbo grupė atkreipia dėmesį, kad LVŽS Akmenės skyrius paskelbė, kad V.Ąžuolas „ne pirmą kartą padeda fondui išdalinti dovanas Akmenės rajone“, todėl įgyvendinant projektą Akmenės rajone galimai dalyvavo ir pats V.Ąžuolas, kuris VRK nurodė, kad projekte fondui pagalbos neteikė.

Remiantis fondo pateiktais VRK duomenimis, V.Ąžuolo savanorystės fonde pradžia – „nuo anksčiau“. Pats V.Ąžuolas patvirtino, kad fondo veikloje yra dalyvavęs anksčiau (projekte „Vaikų bibliotekėlė“). A.Aleksejevaitės fondo savanorių sąraše nėra. V.Ąžuolo padėjėja A.Aleksejevaitė projekte dalyvavo darbo dieną. Viešų duomenų, išskyrus LVŽS Akmenės r. skyriaus informaciją, apie V.Ąžuolo dalyvavimą Akmenės rajone neturima, todėl atsižvelgiant į jo atsakymą, kad fondui šiame projekte pagalbos neteikė, V.Ąžuolas į projekto įgyvendinime Akmenės r. dalyvavusių asmenų skaičių neįtraukiamas.

R.Šarknicko įrašas „Facebook“
R.Šarknicko įrašas „Facebook“

Robertas Šarknickas

Alytaus apygardoje išrinktas LVŽS kandidatas Robertas Šarknickas paaiškino, kad fondo veikloje dalyvavo pirmą kartą, dalinti tautinius kostiumus „savanorišku ir patriotiniu pagrindu“ pasisiūlė pats, nes yra alytiškis, su darželiais dėl įteikimo tarėsi taip pat pats, žiniasklaidos atstovų neinformavo, Alytuje išdalino 200 kostiumų, buvo pristatytas fondo savanoriu.

Įteikimo metu fondas buvo paminėtas (dėl steigėjų nepamena), LVŽS minima nebuvo, agituota nebuvo, kitų su politinėmis partijomis susijusių asmenų nebuvo, niekas išlaidų nekompensavo: išlaidų nepatyrė ir finansiškai neprisidėjo įgyvendinant projektą.

Alytaus lopšelis-darželis „Du gaideliai“ nurodė, kad įstaiga paramą iš fondo gavo ne pirmą kartą. Įteikiant tautinius kostiumus dalyvavo Seimo narys R.Šarknickas (LVŽS), jo padėjėjos Dovilė Šinkariukienė, Skaistė Ulčickaitė. Projekto dalyviai prisistatė fondo savanoriais, įteikimo metu nebuvo minima LVŽS, jos veikla, agituota nebuvo, už gautus kostiumus neatsilyginta ir neįsipareigota atsilyginti.

R.Šarknickui minint žodžius: „mes“, „pas mus“, „mums“, „idėjos“, „programoje“ galimai turėta omenyje LVŽS.

VRK darbo grupė konstatavo, kad 2018 m. vasario 27 d. R.Šarknickas dalyvavo projekte, nors oficialioje Seimo nario darbotvarkėje įrašų nebuvo, vaizdo reportaže jis pristatytas ne fondo savanoriu, bet Seimo nariu, jo padėjėjos Alytaus apygardoje D.Šinkariukienė, S.Ulčickaitė (pagal viešoje erdvėje skelbiamą informaciją – LVŽS narė).

Remiantis fondo pateiktais VRK duomenimis, D.Šinkariukienės ir R.Šarknicko savanorystės fonde pradžia – „nuo 2018 m.“, pats R.Šarknickas taip pat patvirtina, kad fondo veikloje dalyvavo pirmą kartą. S. Ulčickaitės fondo savanorių sąraše nėra. R.Šarknickas ir jo padėjėjos D.Šinkariukienė, S.Ulčickaitė projekte dalyvavo darbo dieną.

R.Šarknickas „Dzūkijos TV“ kalbėjo apie tautinių kostiumų idėją, svarbą, tikslų ir programos įgyvendinimą. R.Šarknickui minint žodžius: „mes“, „pas mus“, „mums“, „idėjos“, „programoje“ galimai turėta omenyje LVŽS, kuriai priklauso R.Šarknickas, jos idėjų ir programos nuostatų įgyvendinimas vykdant projektą.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Petras Valiūnas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Petras Valiūnas

Petras Valiūnas

Dzūkijos apygardoje išrinktas LVŽS kandidatas Petras Valiūnas VRK nurodė, kad fondo veikloje dalyvauja nuo 2016 m. kovo 1 d. (pridėjo 2016 m. kovo 1 d. fondo savanorio pažymėjimo Nr. 006 kopiją), būdamas fondo savanoriu 2016 m. perdavė Alytaus miesto ir rajono bibliotekoms fondo dovanojamas knygas.

Projekte dalyvavo kaip svečias. Įteikimas vyko Alytaus vaikų ir jaunimo centre. Žiniasklaidos atstovai nebuvo informuoti ir nedalyvavo. Buvo pristatytas svečiu, Seimo nariu, fondo savanoriu. Kartu dalyvavo fondo savanorė Z.Valiūnienė. Įteikimo metu buvo įvardyti fondo steigėjai, bet patys nedalyvavo. LVŽS neminėta, neagituota.

Alytaus lopšelio-darželio „Vyturėlis“ atsakyme nurodyta, kad ugdymo įstaiga iš fondo yra gavusi paramą ir anksčiau. Tautinių kostiumų įteikimas vyko Alytaus jaunimo centre. Kostiumų įteikimo ceremonijoje dalyvavo Seimo narys P.Valiūnas (kalbos nesakė, asmeniškai pažymėjo, kad tik tarpininkauja), jo žmona Zita Valiūnienė (pasakė trumpą kalbą, kodėl, kam ir kas dovanoja tautinius kostiumus, prisistatė fondo tarpininke), taip pat dalyvavo Alytaus miesto savivaldybės vicemerė V.Gibienė (pasveikino susirinkusiuosius), Švietimo skyriaus vedėja R.Ališauskienė. Įteikimo renginyje nebuvo minima LVŽS, jos veikla, agituota nebuvo.

VRK darbo grupė daro išvadą, kad P.Valiūnas dalyvavo projekte 2018 m. kovo 1 d., nors oficialioje jo darbotvarkėje buvo nurodyta, kad 11.00 val. vyks gyventojų priėmimas aktualiais klausimais. P.Valiūnas pristatytas Seimo nariu, fondo savanoriu, jo žmona Z.Valiūnienė (2015 m. LVŽS pasiūlyta Alytaus rajono rinkimų savivaldybės Mikalavo rinkimų apylinkės atstovė), pristatyta fondo savanore.

Remiantis fondo pateiktu savanorių sąrašu, P.Valiūno ir Z.Valiūnienės savanorystės pradžia – „nuo anksčiau“, pats P.Valiūnas taip pat patvirtina, kad fondo veikloje dalyvauja nuo 2016 m. Seimo narys P.Valiūnas projekte dalyvavo darbo dieną.

Antanas Baura
Antanas Baura

Antanas Baura

Anykščių-Panevėžio apygardoje išrinktas LVŽS kandidatas Antanas Baura VRK nurodė, kad fondo veikloje savanoriškai dalyvauja nuo 2013 m. (projekte „Vaikų bibliotekėlė“). Projekte dalyvavo 2018 m. sausio 4 d. Savanoriškos veiklos sutarties Nr. Sav_18/014 pagrindu (sutarties kopija pridėta).

Pasirodžius viešai informacijai apie projekto įgyvendinimą, A.Baura nurodė pats kreipęsis į fondo direktorę Vaidą Mandrijauskaitę, teiraudamasis, ar ji pati sutiktų atvežti ir įteikti Anykščių rajono švietimo įstaigoms skirtus tautinius drabužius. Direktorei atsisakius, tai padaryti Anykščių rajone pasiūlyta A.Baurai, nes jis turintis savanoriškos veiklos sutartį, todėl sutikęs. Tautinių kostiumų įteikimo organizacinius klausimus su švietimo įstaigų vadovais derino A.Bauros padėjėja Regina Patalauskienė (pridėta 2018 m. sausio 5 d. Savanoriškos veiklos sutarties Nr. Sav_18/034 tarp fondo ir R.Patalauskienės kopija).

A.Baura kartu su padėjėja R.Patalauskiene lankėsi ir tautinius kostiumus įteikė Anykščių miesto vaikų lopšeliuose-darželiuose, Kavarsko ir Viešintų daugiafunkciuose centruose, Troškūnų gimnazijoje. Prisistatė „dėde Antanu“ ir „teta Regina“, prašė įstaigų vadovybių jų nepristatyti pareigomis, priklausomybe partijai. Likusiose rajono ugdymo įstaigose dalyvavo tik R.Patalauskienė. Kai kur buvo paminėtos fondo steigėjų pavardės. LVŽS, projekto dalyvių pavardės neminėtos, agitacija nevykdyta.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Audrys Šimas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Audrys Šimas

Audrys Šimas

Biržų-Kupiškio apygardoje išrinktas Audrys Šimas VRK nurodė fondo veikloje dalyvaujantis nuo 2015 m. (pridėta 2015 m. rugsėjo 15 d. fondo ambasadoriaus pažymėjimo Nr. 003 kopija), yra padėjęs išvežioti knygas vykdant fondo projektus „Mažųjų knygų bičiulių festivalis“ ir „Vaikų bibliotekėlė“.

Tautiniai kostiumai (apie 160 vnt.), pasak jo, buvo atvežti pas jo padėjėją Eglę Blaževičienę. Įteikiant A.Šimas nurodė nebuvęs niekaip pristatytas, nes krašte yra gerai žinomas, pažįstamas. Įteikimo metu minėtas fondas, bet rinkimų agitacijos, LVŽS propagavimo nebuvo.

Įteikiant A.Šimas nurodė nebuvęs niekaip pristatytas, nes krašte yra gerai žinomas, pažįstamas.

Seimo narys A.Šimas darbotvarkėje nurodė 2018 m. kovo 5 d. ne dalinęs tautinius kostiumus, o „10–12 val. rengsiąs gyventojų priėmimą Seimo nario priimamajame Biržuose, 13–15 val. priiminėsiąs Kupiškio rajono gyventojus. 2018 m. kovo 6 d. darbotvarkės jis išvis nepateikė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Viktoras Rinkevičius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Viktoras Rinkevičius

Viktoras Rinkevičius

Seimo nario „valstiečio“ Viktoro Rinkevičiaus atsakyme VRK nurodyta, kad fondo veikloje jis dalyvauja pirmą kartą, 2018 m. sausio 4 d. Savanoriškos veiklos sutarties Nr. Sav_18/008 pagrindu (kopija pridėta), asmeniškai nederino kostiumų skaičiaus poreikio. Fondas, prašydamas savanorių pagalbos, atsižvelgė į švietimo įstaigų savivaldybėse skaičių ir telkė jose gyvenančius savanorius. Įgyvendinant projektą kartu dalyvavo V.Rinkevičiaus padėjėja S.Eitavičienė. Prisistatė Fondo savanoriu. Buvo pristatytas fondas, nebuvo minima LVŽS, jos veikla.

Seimo narys V.Rinkevičius oficialioje Seimo nario darbotvarkėje nenurodė, ką veikia 2018 m. kovo 5 d., jo padėjėja apygardoje ir Biržų rajono savivaldybės tarybos narė S.Eitavičienė projekte dalyvavo darbo dieną. Remiantis fondo pateiktu savanorių sąrašu, nurodyta V.Rinkevičiaus savanorystės fonde pradžia – „nuo anksčiau“, nors V.Rinkevičius nurodo, kad fondo veikloje dalyvauja pirmą kartą 2018 m. sutarties su fondu pagrindu.

Laikraščio „Šiaurės rytai“ publikacijoje V.Rinkevičius pažymi, kad pagalbos išdalinti tautinius kostiumus „į kitas partijas fondas nesikreips“.

V.Rinkevičius atsakė, kad asmeniškai nederino tautinių kostiumų įteikimo organizacinių klausimų, nors Biržų rajono Kirdonių universalaus daugiafunkcio centro atsakyme nurodyta, kad būtent V.Rinkevičius skambino ir derino ugdymo įstaigos tautinių kostiumų poreikį.

Laikraščio „Šiaurės rytai“ publikacijoje V.Rinkevičius pažymi, kad pagalbos išdalinti tautinius kostiumus „į kitas partijas fondas nesikreips“. Remiantis turima informacija, tautinių kostiumų įteikimo metu LVŽS ar su ja susiję asmenys nepropaguoti, rinkimų agitacija nevykdyta.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Zenonas Streikus
Luko Balandžio / 15min nuotr./Zenonas Streikus

Zenonas Streikus

Zenonas Streikus VRK nurodė, kad yra išrinktas Lazdijų – Druskininkų vienmandatėje rinkimų apygardoje ir dalyvauja įvairiuose renginiuose, nepriklausomai nuo to, kas juos organizuoja ir kas dalyvauja.

Z.Streikus paaiškino, kad fondo veikloje nedalyvauja, bet 2018 m. kovo mėn. dalyvavo savo apygardos keturių darželių renginiuose, nurodė, kad asmeniškai tautinių kostiumų neįteikė ir nematė, kas ir kada juos įteikė, buvo pristatytas kaip Seimo narys, LVŽS ir politika minimos nebuvo.

Tačiau oficialioje Seimo nario Z.Streikaus darbotvarkėje nurodyta 2018 m. kovo 6 d. informacija: „15.00-16.00 val. Susitikimas su Viečiūnų vaikų lopšelio–darželio „Linelis" kolektyvu, tautinių drabužių įteikimas. 16.30-17.30 val. Susitikimas su Druskininkų vaikų lopšelio–darželio „Žibutė“ kolektyvu, tautinių drabužių įteikimas“.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Virginija Vingrienė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Seimo narė Virginija Vingrienė VRK jokių paaiškinimų nepateikė, nors viešoje jos 2018 m. kovo 6 d. darbotvarkėje nurodyta informacija: „15.00 – 16.00 val. Kovo 11-osios šventė ir tautinių kostiumėlių įteikimas Viečiūnų (Druskininkų sav.) lopšelyje / darželyje „Linelis“; Kovo 11-osios šventė ir tautinių kostiumėlių įteikimas Druskininkų lopšelyje/darželyje „Žibutė“.

Kartu dalyvavo jos padėjėjas, LVŽS Druskininkų skyriaus pirmininkas Donatas Mizaras. Remiantis fondo pateiktu savanorių sąrašu, D.Mizaro savanorystės fonde pradžia – „nuo anksčiau“, nors pats D.Mizaras nurodo, kad pirmą kartą vykdė savanorišką veiklą 2018 m. sutarties su fondu pagrindu.

V.Vingrienė taip pat savo darbotvarkėje nurodė 2018 m. kovo 5 d. dalyvavusi tautinių kostiumų įteikime ugdymo įstaigose „Pelenė“, „Saulėgrąža“, „Pasakaitė“, kovo 9 d. – „Žilvinėlis“, „Berželis“ Vilniuje.

Fondo pateiktame savanorių sąraše V.Vingrienės nerasta.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laimutė Matkevičienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laimutė Matkevičienė

Laimutė Matkevičienė

Kaišiadorių – Elektrėnų apygardoje išrinkta Laimutė Matkevičienė VRK nurodė kad fondo veikloje niekada nedalyvavo ir nedalyvauja.

Elektrėnų ir Kaišiadorių savivaldybių renginiuose dalyvauja svečio teisėmis pakviesta fondo savanorių, bet kokie asmenys kvietė – nepamena, organizacinės detalės (kas, kaip ir kiek kostiumų pristatė) nėra žinomos, tik vėliau sužinojo, kad kostiumus pristatė fondo savanoriai. Dalyvaujant renginiuose, agitacija vykdyta nebuvo, apie LVŽS nekalbėta. Minėtas fondas.

Remiantis fondo pateiktu savanorių sąrašu, L.Matkevičienės nerasta, nurodyta jos padėjėjo, buvusio kandidato į merus V.Vėželio savanorystės fonde pradžia – „nuo anksčiau“. Oficialioje Seimo narės L.Matkevičienės darbotvarkėje informacijos apie 2018 m. vasario 22 d. veiklą nėra.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Mindaugas Puidokas
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Mindaugas Puidokas

Mindaugas Puidokas

Aleksoto-Vilijampolės apygardoje į Seimą išrinktas Mindaugas Puidokas nurodė, kad fondo veikloje nedalyvavo ir nedalyvauja, tik išrinktas į Seimą Kauno Aleksoto – Vilijampolės rinkimų apygardoje, todėl yra kviečiamas į daugumą seniūnijose organizuojamų šventinių renginių.

Dalyvavo trijuose kostiumų įteikimo renginiuose: viename Šilalėje ir dviejuose Kaune (Vilijampolės ir Aleksoto seniūnijų patalpose). Buvo pristatytas Seimo nariu. Įteikiant tautinius kostiumus Kaune dalyvavo Aleksoto ir Vilijampolės seniūnai, M.Puidoko žiniomis, ne LVŽS nariai.

M.Puidoko oficialioje kovo 16 d. darbotvarkėje nurodyta: „11:00 val. Europos reikalų komiteto posėdis, 11:00 val. Bendras Užsienio reikalų komiteto ir Europos reikalų komiteto posėdis“, o informacija apie dalyvavimą projekte Kauno rajone nenurodyta.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Lauras Stacevičius
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Lauras Stacevičius

Lauras Stacevičius

Dainavos apygardoje išrinktas Seimo narys Lauras Stacevičius nurodė fondo veikloje savanoriaujantis laisvu laiku, savanoriškos veiklos sutartis nėra sudaryta (turi tik 2016 m. kovo 1 d. savanorio pažymėjimą Nr. 019, pridėjo kopiją). Projekte nedalyvauja, apie projektą žino tik iš viešoje erdvėje paskelbtos informacijos.

Tautinius kostiumus ugdymo įstaigoms L.Stacevičius nurodė padėjęs atvežti dėl darbo vienmandatėje apygardoje ir ambasadorės laiko sutapties. Kostiumus ugdymo įstaigoms įteikė ambasadorė (asmuo neįvardytas) L.Stacevičiaus akivaizdoje. Apie LVŽS, jos veiklą, rinkimų agitaciją kalbėta nebuvo.

Tautinius kostiumus ugdymo įstaigoms L.Stacevičius nurodė padėjęs atvežti dėl darbo vienmandatėje apygardoje ir ambasadorės laiko sutapties.

Tačiau paaiškėjo, kad nutylėtoji ambasadorė yra L.Stacevičiaus padėjėja Lina Pranaitė. Ji dalinti kostiumų vyko darbo metu. L.Stacevičius savo darbotvarkėje vizitus į darželius nutylėjo.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Kęstutis Bacvinka
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Kęstutis Bacvinka

Kęstutis Bacvinka

Garliavos apygardoje išrinktas Kęstutis Bacvinka nurodė, kad fondo veikloje nedalyvauja, vykdamas į susitikimus su rinkėjais kartu su fondo savanore, padėjėja J.Trunciene užsuko į keletą ugdymo įstaigų. Išvykos sutapo su problemų sprendimu seniūnijų teritorijose.

Lankantis Batniavos ir Kulautuvos seniūnijose, pasak jo, dalyvavo ir seniūnai Šarūnas Pikelis ir Dalia Šiušienė. Agitacijos nebuvo, LVŽS ir jos veikla neminėtos. Darbotvarkėje vizitų nenurodė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Dainius Kepenis 15min studijoje
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Dainius Kepenis 15min studijoje

Dainius Kepenis

Seimo narys D.Kepenis VRK nurodė, kad fondo veikloje dalyvavo iki buvo išrinktas Seimo nariu, vėliau du kartus dalyvavo tautinių kostiumų įteikimo procese kaip fondo savanorių kviestinis svečias: taip buvo ir pristatytas, nes leidimo pristatyti Seimo nariu ar fondo savanoriu nebuvo davęs. Buvo įvardinti fondo steigėjai A.Mamontovas ir R.Karbauskis. LVŽS neminėta, agitacija nevykdyta, išlaidų neturėjo.

D.Kepenis nenurodo, kad savanoriai yra ne kas kiti, o jo ir jo kolegų padėjėjai. Štai VRK gavo „fondo atstovės“ Europos Parlamento nario Bronio Ropės padėjėjos Akvilės Matulytės laišką Klaipėdos ikimokyklinio ugdymo įstaigoms.

Jame nurodyta: „Fondas, kurio steigėjas Ramūnas Karbauskis, dovanoja vaikiškų tautinių kostiumų komplektą, kurį sudaro penki kostiumai mergaitėms, penki berniukams. Šie komplektai bus įteikti po vieną kiekvienai ikimokyklinio ugdymo įstaigai“. Toliau laiške kviečiama ugdymo įstaigoje surengti nedidelę šventę vaikams, kurios metu būtų įteikti kostiumai, bet dėl įteikimo laiko reikalinga registracija. Jei įstaigos neplanuoja renginio, kviečiama susisiekti trijų savanorių (Akvilės, Konstantino, Nikos) kontaktais ir sutarti dėl kostiumų atsiėmimo laikotarpiu vasario 1-16 dienomis. Laišką pasirašo A.Matulytė, kaip fondo koordinatorė – savanorė Klaipėdoje.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Levutė Staniuvienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Levutė Staniuvienė

Levutė Staniuvienė

Seimo narės L.Staniuvienė VRK tikino, kad yra dalyvavusi fondo organizuotose šventėse, bet „niekada nieko ir niekam nėra įteikusi ar davusi iš šio fondo, (...) savo rankomis neįteikė nė vieno kostiumo“. Jos teigimu, organizacinius darbus atliko fondo savanorė Ingrida Petrošienė – L.Staniuvienės padėjėja.

L.Staniuvienė VRK tikino, kad „niekada nieko ir niekam nėra įteikusi ar davusi iš šio fondo, (...) savo rankomis neįteikė nė vieno kostiumo“.

Buvo pristatyta Seimo nare, kartu pati pristatė fondo veiklą, paminėjo jo steigėjus. LVŽS neminėta, agitacija nevykdyta.

Tačiau iš kvietime į kostiumų dalybas nurodyta, kad į renginį reikia ateiti vadovui su keliais vaikais, o likusius ugdymo įstaigai priklausančius tautinius kostiumus reikia atsiimti adresu Chodkevičiaus g. 10, I aukštas, 119 kab. – L.Staniuvienės biure Kretingoje.

Be to, paties fondo pateiktame savanorių sąraše nurodyta, kad Seimo narė yra savanorė „nuo 2018 m.“.

Darbo grupės išvadoje teigiama, kad pastebėtina, kad L.Staniuvienė teigia nežinanti, kaip kostiumai buvo pristatyti ir asmeniškai jų neįteikė, nors remiantis ugdymo įstaigų informacija, Skuode tautinius kostiumus atvežė ir įteikė pati L.Staniuvienė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dainius Gaižauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dainius Gaižauskas

Dainius Gaižauskas

Marijampolės apygardoje išrinktas Dainius Gaižauskas VRK tikino, kad Fondo veikloje veikia žodiniu sutarimu nuo 2016 m. kaip fondo ambasadorius, projekte – savanoriškos veiklos sutarties pagrindu. Organizacinius klausimus derino jo padėjėja V.Kriščiūnienė, kuri taip pat informavo žiniasklaidos atstovus, pateikė jiems fondo informaciją.

Kostiumų įteikimo metu prisistatydavo fondo savanoriu. Kartu dalyvavo kiti fondo savanoriai – Seimo nario padėjėjai: V.Kriščiūnienė, E.Razvickas. Per įteikimą buvo įvardinti fondo steigėjai ir rėmėjai. LVŽS neminėta, agitacija nevykdyta.

Oficialiojoje darbotvarkėje D.Gaižauskas kostiumų dalinimo neįrašė, nors vyko jų dalinti darbo dienomis.

K.Mažeika dalija tautinius kostiumus
K.Mažeika dalija tautinius kostiumus

Kęstutis Mažeika

Seimo narys K.Mažeika VRK aiškino, kad fondo veikloje dalyvauja ne pirmą kartą, projekte – savanoriškos veiklos sutarties pagrindu. Su ugdymo įstaigų vadovybėmis projekto klausimus derino padėjėja Viktorija Kriščiūnienė.

Seimo narys nurodė, kad jam nėra žinoma, kas informavo žiniasklaidą apie projektą. Kostiumus pristatė fondas, o K.Mažeika kartu su savo padėjėja, fondo savanore V.Kriščiūniene įstaigoms perdavė 21 tautinių kostiumų komplektą. Prisistatė fondo savanoriu. LVŽS ar jos veikla minima nebuvo. Minėti fondo steigėjai kaip projekto rėmėjai.

K.Mažeika savo darbotvarkėje apie dovanų dalijimą neskelbė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Guoda Burokienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Guoda Burokienė

Guoda Burokienė

Seimo narės G.Burokienės atsakyme VRK nurodyta, kad ji fondo veikloje nedalyvavo ir veiklos nevykdė, informacijos apie tautinių kostiumų įteikimą Panevėžio rajone neturi.

Tačiau laikraštis „Tėvynė“ patvirtino, kad publikacija apie tautinių kostiumų dalybas buvo apmokėta pagal nuolatinę sutartį su G.Burokiene.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aurimas Gaidžiūnas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aurimas Gaidžiūnas

Aurimas Gaidžiūnas

Seimo narys Aurimas Gaidžiūnas nurodė, kad keletą metų dalyvauja fondo veikloje kaip savanoris (dar iki tapdamas Seimo nariu). Organizacinius klausimus, pasak jo, derino fondo savanoris K.Dambrauskas, kuris kartu su fondo savanoriu J.Povilaičiu dalyvaudavo įteikimuose. Apie LVŽS nekalbėta, agitacija nevykdyta. Į vieną iš susitikimų buvo atvykęs rajono paramos centro direktorius G.Lipnevičius.

Oficialioje A.Gaidžiūno darbotvarkėje tautinių kostiumų dalybos nenurodytos, nors jis dalyvavo renginiuose Seimo sesijos metu.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Arvydas Nekrošius
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Arvydas Nekrošius

Arvydas Nekrošius

Seimo vicepirmininkas Arvydas Nekrošius VRK nurodė, kad padeda fondui jau keletą metų, turi 2018 m. sausio 5 d. su fondu pasirašytą Savanoriškos veiklos sutartį Nr. Sav_18/031 (kopija pridėta).

Dalyvavo tik vieną kartą perduodant kostiumus, renginyje buvo pristatytas kaip Seimo narys/Seimo vicepirmininkas. Jokia politinė partija neminėta, agitacija nevykdyta. Dalyvavo Raseinių rajono meras Algirdas Gricius (Darbo partija), mero pavaduotoja Gitana Rašimienė (Darbo partija), Šiluvos seniūnas Juozas Šlepas. Įteikimo metu buvo trumpai pristatyta informacija apie fondą ir jo steigėjus.

A.Nekrošius oficialioje vasario 17 d. darbotvarkėje nurodė: „Dalyvavimas Lietuvos Valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo renginiuose, Šiluva“. Ten jis vyko su padėjėjais K.Užemecku ir S.Žuvelaitiene, kurie įteikiant kostiumus pristatyti fondo savanoriais, Seimo nario padėjėjais.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jonas Jarutis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jonas Jarutis

Jonas Jarutis

Seimo narys J.Jarutis nurodė, kad padeda fondui nuo 2013 m., yra fondo savanoris. 2018 m. kovo 5 d. dalyvavo darželiuose „Varpelis“ ir „Ąžuoliukas“ vykusiose šventėse, eidamas Seimo nario pareigas dažnai dalyvauja renginiuose. Asmeniškai neįteikė, buvo pristatytas kaip regionui atstovaujantis Seimo narys. Buvo minimas fondas. LVŽS ir jos veikla neminėtos.

J.Jarutis, prisistatęs kaip dėdė, vaikams atvežė dovanų, t. y. „tautinius kostiumus pasipuošti vaikams Lietuvos šimtmečio paminėjimo renginių metu“.

J.Jarutis oficialioje kovo 5 d. darbotvarkėje nenurodė dalyvavimo projekto renginyje.

Rokiškio lopšelio-darželio „Varpelis“ atsakyme VRK nurodyta, kad organizacinius klausimus derino Seimo nario padėjėja. 2018 m. kovo 5 d. kostiumai įteikti dalyvaujant J.Jaručiui ir jo padėjėjai. J.Jarutis, prisistatęs kaip dėdė, vaikams atvežė dovanų, t. y. „tautinius kostiumus pasipuošti vaikams Lietuvos šimtmečio paminėjimo renginių metu“.

Remiantis fondo pateiktu savanorių sąrašu, J.Jarutis nėra fondo savanoris.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rima Baškienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rima Baškienė

Rima Baškienė

Seimo narės R. Baškienės atsakyme VRK nurodyta, kad ji fondo veikloje nedalyvauja. Šiaulių rajono savivaldybės Kultūros centro organizuotame renginyje dalyvavo gavusi kvietimą (kopija pridėta). Renginys vyko pietų pertraukos metu. Dalyvavo ir daugiau svečių: Stasys Tumėnas, A.Mačiulis, rajono seniūnai, priklausantys įvairioms partijoms. Buvo minėtos fondo steigėjų pavardės. LVŽS neminėta, agitacija nevykdyta.

R.Baškienė nurodo dalyvavusi tik minint Lietuvos Valstybės atkūrimo dieną ir tautinio kostiumo pristatyme, įteikiant kostiumus esą nedalyvavo.

Seimo narė nurodė, kad asmeninėje svetainėje www.rimabaskiene.lt buvo paskelbta informacija apie dalyvavimą minėtame renginyje Šiaulių rajono savivaldybės interneto puslapyje paskelbtos informacijos pagrindu. Pastebėtina, kad R.Baškienės puslapio įrašo data yra dviem dienomis ankstesnė nei savivaldybės puslapio informacija.

R.Baškienė oficialioje darbotvarkėje nurodė dalyvavusi „Švieskime vaikus“ renginyje, Šiaulių rajono savivaldybėje“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Stasys Tumėnas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Stasys Tumėnas

Stasys Tumėnas

Seimo narys Stasys Tumėnas VRK tikino, kad fondo veikloje nedalyvauja, renginyje savivaldybėje dalyvavo, nes norėjo pasveikinti su Lietuvos Valstybės Atkūrimo diena.

Nurodė, kad šventės metu pasidžiaugė, kad yra žmonių, organizacijų, kurios remia tautinių kostiumų dėvėjimo tradiciją privačiomis iniciatyvomis. Dalyvavo ir daugiau svečių: R.Baškienė, A.Mačiulis, rajono seniūnai, priklausantys įvairioms partijoms. S.Tumėnas oficialioje darbotvarkėje nurodė dalyvavęs „Švieskime vaikus“ renginyje, Šiaulių rajono savivaldybėje“.

VRK darbo grupė nurodo, kad dalijant kostiumus Šiaulių rajone ne kartą pabrėžta, kad tautiniai kostiumai – tai LVŽS lyderio R.Karbauskio idėja.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ausrinė Norkienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ausrinė Norkienė

Aušrinė Norkienė

Seimo narės Aušrinės Norkienės atsakyme VRK nurodyta, kad A.Norkienė yra fondo savanorė ir aktyviai dalyvauja fondo projektuose nuo 2014 m. Nurodė, kad Šilalėje dalyvavo tik iškilmingame renginyje, pati kostiumų neperdavė. Renginyje dalyvavo ir Šilalės meras.

Buvo pristatyta Seimo nare, fondo savanore. Renginio metu minėti fondo steigėjai ir rėmėjai. LVŽS neminėta, agitacija nevykdyta. Kalbėta apie tautinio kostiumo reikšmę.

Oficialioje vasario 12 d. A.Norkienės darbotvarkėje nurodyta tik „10:00-12:00 Gyventojų priėmimas Tauragės rajono savivaldybėje“. Tiek A.Norkienė, tiek jos padėjėja, LVŽS Šilalės skyriaus pirmininkė Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė, kuri buvo LVŽS kandidatė 2016 m. Seimo rinkimų vienmandatėje Pietų Žemaitijos apygardoje fondo sąrašuose nurodomos kaip savanorės „nuo anksčiau“.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Alfredas Stasys Nausėda
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Alfredas Stasys Nausėda

Alfredas Stasys Nausėda

Seimo narys Alfredas Stasys Nausėda VRK nurodė, kad fondo veikloje nedalyvavo ir nedalyvauja, bet LVŽS Šilutės skyriaus pirmininko V.Pozingio paprašytas 2018 m. sausio 22 d. perdavė Katyčių ir Usėnų pagrindinių mokyklų direktoriams kostiumus, šios mokyklos buvo pakeliui į namus. Jokioje tautinių kostiumų įteikimo ceremonijoje jis tikino nedalyvavęs. Pažymėjo, kad Šilutės rajone nebuvo vykdoma LVŽS politinė reklama, susijusi su tautiniais kostiumais.

VRK nurodo, kad Seimo narys užfiksuotas įteikimo procese daugiau nei dviejose įstaigose, nors pats tikina kostiumų neįteikinėjęs.

Tačiau pastebėtina, kad remiantis tiek www.silutesnaujienos.lt informacija, tiek ugdymo įstaigų viešinta informacija, A.S.Nausėda negalėjo tautinių kostiumų įteikti sausio 22 d.

V.Pozingis, beje, VRK nurodė, kad A.S.Nausėda kelioms ugdymo įstaigoms kostiumus perdavė. Tai patvirtino ir Šilutės rajono Katyčių pagrindinės mokyklos vadovybė, nurodžiusi, kad paramą gavo pirmą kartą, o kostiumus įteikė A.S.Nausėda, prisistatęs Seimo nariu.

VRK nurodo, kad Seimo narys užfiksuotas įteikimo procese daugiau nei dviejose įstaigose, nors pats tikina kostiumų neįteikinėjęs.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Juozas Varžgalys
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Juozas Varžgalys

Juozas Varžgalys

VRK darbo grupė konstatuoja, kad 2018 m. kovo – gegužės mėnesiais tautinius kostiumus Ukmergės rajono ugdymo įstaigos galėjo atsiimti iš LVŽS Ukmergės rajono skyriaus pirmininko, buvusio Ukmergės r. savivaldybės tarybos nario, 2015 m. išrinkto iš LVŽS sąrašo Seimo nario J.Varžgalio būstinės Ukmergėje, adresu Vytauto g. 39, 15 kab. Juos perdavė J.Varžgalio padėjėja J.Stalionė. Organizacinius klausimus taip pat derino Seimo narys J.Varžgalys, J.Varžgalio padėjėjas R.Pivoras.

Seimo kanceliarijos nuotr./Pristatyti Lietuvos regionų tautiniai kostiumai
Seimo kanceliarijos nuotr./Pristatyti Lietuvos regionų tautiniai kostiumai

„Pastebėtina, kad tautinių kostiumų atsiėmimo vieta – Seimo nario būstinė, įteikė padėjėja darbo dienos metu“, – teigiama išvadoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min