Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 19d. 23:47

Teisės prof. E.Šileikis: kažkada siekiamybe buvusi teisingumo ministro pozicija – visiškai devalvuota

Teisingumo ministerija
Mato Miežonio / 15min nuotr. / Teisingumo ministerija

„Rasti teisingumo ministrą yra žymiai sunkiau negu jį išlaikyti. Jau kiek laiko tai yra vakancinė vieta. Ir turbūt, jeigu atliktumėte tokių solidžių teisininkų apklausą, bijau, kad rezultatai būtų liūdni. Didelis klausimas, ar būti teisingumo ministru yra šiandienos teisininko idealas Lietuvoje. Kas padaryta su teisingumo ministro įsivaizdavimu?“ – apie susidariusią situaciją Teisingumo ministerijoje sako buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas Egidijus Šileikis.

Apie teisingumo ministro kandidatūrą ir žemės ūkio ministro problemas pokalbis laidoje „Dėmesio centre“ su buvusiais Konstitucinio Teismo teisėjais: Mykolo Romerio universiteto teisės profesoriumi Vytautu Sinkevičiumi ir Vilniaus universiteto teisės profesoriumi E.Šileikiu.

– Šiandien prezidentė paskelbė, kad neskirs į teisingumo ministrus advokato, kuris atstovavo koncernui „MG Baltic“ ir prezidentės patarėjai Daivai Ulbinaitei bylose dėl to, kad jam gali kilti interesų konfliktas. Pone Šileiki, manote, tai svarus pagrindas neskirti Giedriaus Danėliaus į ministrus?

E.Šileikis: Manau, kad tai – politinis apsisprendimas. Čia teisiniai kriterijai yra antraeiliai. Gali būti ir asmeninė simpatija ar antipatija. Konstitucija nereikalauja, kad Seimas nustatytų kriterijus, kuriuos turi atitikti kandidatas į ministrus. Tokių kriterijų iki šiol nėra. Geriausia, kad tokių viešumoje išaiškėjusių konfliktų nebūtų. Jeigu būtų džentelmeniškai laikomasi etiketo, reali kandidatūra būtų iš anksto suderinama. Tokiu atveju mes net nesužinotume, kad yra kažkoks konstitucinis konfliktas tarp aukščiausių konstitucinio lygmens pareigūnų ar institucijų.

– Pone Sinkevičiau, kaip jūs vertinate tą faktą, kad neskyrimas aiškinamas interesų konfliktu, nors, kiek žinau, advokatas su atstovaujamu asmeniu nėra siejamas ir tapatinamas?

V.Sinkevičius: Prezidentė pakartojo tai, ką sakė pats kandidatas prieš kelerius metus, kai jis buvo teikiamas į generalinio prokuroro pavaduotojo postą. Tąkart kilo panašus šurmulys kaip dabar: ar galima teikti asmenį, kuris atstovauja privačioms verslo struktūroms, ypač tokiose jautriose bylose, kurios susijusios su politikų papirkimu. Tada jis atsisakė kandidatuoti, nes nenorėjo sudaryti prielaidų interpretacijoms, kad yra viešų ir privačių interesų konfliktas. Šiuo atveju prezidentė tik pakartojo kandidato žodžius ir turėjo tam visišką pagrindą.

– O tai, ką sako ponas Šileikis, kad visgi egzistuoja formalios ir neformalios procedūros. Apskritai kalbant apie normalų valdžių bendradarbiavimą, tokios situacijos į viešumą iš viso neturėtų iškilti, ar ne? Nesuderintos kandidatūros neturėtų būti teikiamos?

V.Sinkevičius: Taip ir turėjo būti. Aš nustebau, kai premjeras pasakė, kad jam prezidentės atmetimas buvo staigmena. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad jis greičiausiai iš anksto tos kandidatūros nederino. Jokia čia staigmena, kad kandidatūra buvo atmesta. Prezidentė negali būti tik notaras, kuris turi patvirtinti tai, ką premjeras atneša. Prezidentė turi teisę pasirinkti, turi teisę pareikšti savo reikalavimus ir šiuo atveju tie reikalavimai yra visiškai suprantami.

Nereikia dabar priešpastatyti, kad yra pažeidžiama teisinė valstybė, kad draudžiama dėl profesijos užimti ministro pareigas ir pan. Tiesiog norima išvengti situacijos, kai galima interpretuoti dėl privačių ir viešų interesų painiojimo. Aš visiškai pritariu kolegos Šileikio nuomonei, kad normalioje valstybėje, kur valdžios funkcionuoja siekdamos tų pačių visuomeniškai svarbių tikslų, tokių situacijų būti negali. Viskas turi būti suderinama politiniu lygmeniu iki viešai teikiant kandidatūrą.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vytautas Sinkevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vytautas Sinkevičius

E.Šileikis: Šiuo atveju nėra išleisto dekreto atmesti kandidatūrai – nėra ką užginčyti. Tai yra žodinis aktas, kuriuo atmetama dviejų institucijų valios suderinimo galimybė. Kaip ir sakiau, tai visiškai politinis žingsnis. Bet noriu pasakyti du dalykus. Pirma, advokatūros įstatymas vienareikšmiškai įtvirtina, kad advokatas negali būti tapatinamas su savo klientu. Tai, kad kartą gyvenime ar dešimt metų gyniau Jonaitį, Petraitį nereiškia, kad visą gyvenimą aš galiu būti oficialiai vadinamas „tuo Jonaičio advokatu“. Tai yra esminiai teisinės valstybės postulatai.

Kitas dalykas, kai aš buvau teisės studentas, man dėstė tarptautinės teisės profesorius, tuometinis teisingumo ministras Pranas Kūris. Jis buvo savotiškas teisininko profesijos pabaigos ar apogėjaus įsikūnijimas. Atrodė, štai – dirbk tokį profesinį darbą, kad galbūt karjeros pabaigoje taptum teisingumo ministru. O žiūrėkit, kokia dabar situacija? Rasti teisingumo ministrą yra žymiai sunkiau negu jį išlaikyti. Jau kiek laiko tai yra vakancinė vieta. Ir turbūt jeigu atliktumėte tokių solidžių teisininkų apklausą, bijau, kad rezultatai būtų liūdni.

Didelis klausimas, ar būti teisingumo ministru yra šiandienos teisininko idealas Lietuvoje. Kas padaryta su teisingumo ministro įsivaizdavimu? Tai ir mūsų „nuopelnas“ – daug reikalaujame, labai lengvai šaliname iš ministro posto, rinkėjai neina balsuoti ir t. t.

– Jūs palietėte iš tiesų gerą kampą, nebuvau apie jį susimąstęs. Pone Sinkevičiau, turbūt skausmingai teisininkų bendruomenei atrodo ta teisingumo ministro posto devalvacija?

V.Sinkevičius: Apskritai galime kalbėti apie dabar esantį tokį lengvą ar bent palengvėjusį požiūrį į teisę, į teisės viršenybę, pagarbą teisei. Kai net teisininkai užmiršta, kad jie pirmiausiai yra teisininkai ir tampa pirmiausiai politikais, tai turime tokią situaciją, kokią turime.

– Kalbant apie žemės ūkio ministro galimą atsistatydinimą, kaip vertinti tai, kad ministras pirmininkas po prezidentės raginimo nutarė laukti FNTT sprendimo dėl galimo baudžiamojo persekiojimo, nepriimdamas politinio sprendimo? Ar čia nėra suplakami visiškai skirtingi dalykai, pone Šileiki?

E.Šileikis: Man šiuo atveju svarbiausia Konstitucinio Teismo (KT) pozicija dėl ūkininkavimo – ar gali politikas ūkininkauti. Dar 2005 m. Seimo narys Algimantas Salamakinas KT paprašė išaiškinti, ar Seimo narys gali būti ūkininku ar ūkininko partneriu. Tąkart teismas labai subtiliai atsakė, kad Konstitucijos tekste nėra formuluotės ūkininkas, kad tai yra įstatymų formuluotės. Buvo pasakyta, ūkininkavimas – išskirtinė veikla. Klausimas, ar pelno gavimas yra jau kriterijus, kad ūkininkavimas peraugo į verslą. „Vien pelno gavimas iš ūkininkavimo, kaip specifinės veiklos, nereiškia, kad ši veikla yra peraugusi į verslą“ – taip parašyta KT išaiškinime.

Bet, žinoma, ūkininkavimas gali būti peraugęs į verslą, jeigu pajamos labai didelės, ūkis labai stambus ir t. t. Broniaus Markausko atveju svarbu, ar buvo sąžiningas ekonominis aktyvumas, ar jis buvo nuoširdus, ar būdingas regionui ir t. t. Šioje istorijoje svarbios yra detalės. Ir, sakau, pašalinti ministrą iš posto kur kas lengviau, nei po to jį rasti. Siūlyčiau neskubėti.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Bronius Markauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Bronius Markauskas

– Pone Sinkevičiau, ar, jūsų nuomone, teisinga ir teisėta laukti teisėsaugos institucijų sprendimo? Nes, suprask, jeigu baudžiamojo persekiojimo nėra, tai viskas gerai.

V.Sinkevičius: Šiuo atveju vėl turėtume pažiūrėti į kelis Konstitucijos straipsnius. Konstitucijoje įtvirtintas principas, kad nei ministras, nei Seimo narys negali dirbti privačioje įmonėje, įstaigoje ar organizacijoje. Jeigu šis asmuo yra įmonės savininkas, bendraturtis, akcininkas – jis vis tiek negali dirbti toje įmonėje, negali jai atstovauti. Ir nesvarbu, ar gauni už tai atlyginimą, ar negauni. Kitaip tariant, KT sako: absoliutus draudimas dirbti privačioje įmonėje.

Ūkininkavimas buvo minimas ir 2011 m. išaiškinime. Ten buvo pasakyta aiškiai: jeigu ūkininkavimas perauga į verslą, tai prieštarauja Konstitucijai. Dabar turime situaciją, kad formaliai ūkis perleistas, bet tas žmogus, šiuo atveju – mama, sako, kad viską tvarko ministras. Dėl ko dabar kyla konfliktas tarp prezidentės ir Vyriausybės? Prezidentė kelia konstitucinį klausimą: ar laikomasi Konstitucijos, ar ne. Jai atsakoma, kad tai yra šeimos reikalas, ir visas ginčas paverčiamas instituciniu ginču.

– Pone Šileiki, ką reiškia atsakymo laukimas iš baudžiamąjį persekiojimą vykdančios institucijos? Juk tie atsakymai taip pat nieko iš esmės neatsakytų, nes tik teismas priima galutinį sprendimą. Jeigu kažkas pradės ikiteisminį tyrimą, tai tikrai nebus pagrindas niekam. Ar ne?

E.Šileikis: Galbūt aš neteisus, bet kiek pamenu prezidentės reakciją, ji nekalbėjo apie teisinį ir konstitucinį vertinimą. Ji pažymėjo, kad ministras politiškai ir morališkai pakibo ore. Šiame kontekste reikia atsargiai su morale, ypač ūkininkavimo kontekste. Juk KT pabrėžė, kad ūkininkavimui būdinga išskirtinė specifika. Gerb. Sinkevičiau, tai ne įmonė, tai – ūkininko ūkis. Nežinau, ar ūkininkavimas yra verslas. Tai taip pat priklauso nuo konteksto: kiek pieno pieninei jūs pateiksite? Ar pieną naudojate tik sau, ar dar kokį bidonėlį parduosit?

KT išaiškino, kad konstituciniai draudimai Seimo nariui nereiškia, kad Seimo narys negali turėti nuosavybės teise jam priklausančio turto, leidžiama jį valdyti ir netgi sudaryti su tuo valdymu susijusius sandorius. Ne bet kokių pajamų gavimas reiškia, kad jau yra pereita į verslą. Šioje istorijoje man trūksta duomenų, kad būtų galima vertinti konstituciškai.

O kalbant apie moralumą, kai tik iškeliamas moralumo klausimas, aš iš karto atsimenu Lietuvos banko vadovo pasakymą, kad moralumas – ne šio šimtmečio dimensija. Teisėtumas yra šio šimtmečio dimensija. Sutinku, kad politikoje moralumas yra svarbus, bet sakyti, kad ministras yra nemoralus, gobšus ir siekė tik sau naudos, ir dėl to jį reikia atleisti – irgi vienpusiška.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Patvirtinta: sulaikyti A.Paleckis, V.Ivanovas ir dar daugiau asmenų, galbūt šnipinėjusių Rusijos naudai

Gazas

15min studijoje – Dakare debiutuojantis Arūnas Gelažninkas ir komandos vadovas

Aktualu

Į Klaipėdos merus kandidatuojantis E.Masiulis: „Tie skersvėjai sudavė didelį smūgį“

Verslas

Absoliutus lošimų reklamos draudimas stumtų žiniasklaidą į nuostolius – Seime ieškoma sutarimo

Gyvenimas

Gudauskų sodyba per šventes virsta Kalėdų pasaka: užsiplieskia tūkstančiai lempučių

Verslas

Audrys Antanaitis: angliški įmonių pavadinimai sumažintų motyvaciją lietuvių kalbai

Vardai

Išrinkite įspūdingiausias 2018 metų garsių žmonių vestuves

„Eurolygos diena“: turkai prieš „Žalgirį“ mojuoja nauju koziriu (2/3)

Aktualu

Vėl meluoja: D.Trumpas buvo suraitęs parašą po dokumentu dėl dangoraižio Maskvoje projekto

Aktualu

Nelaimė restorane Kaune: puode užsidegus riebalams nukentėjo ir į ligoninę pristatyti du kinai

Verslas

Urėdų Kalėdos: vadovų puotos kaina – 338 eurai už asmenį

Vardai

Bankrutuojančios „Small Planet Airlines“ akcininkas Vytautas Kaikaris skiriasi su žmona Greta Vaitkute

Pasaulis kišenėje

Vytaras Radzevičius nerekomenduoja į Aliaską keliauti jauniems

Aktualu

Alisa Miniotaitė: Santykis – tai mūsų buveinė

Vardai

Kalėdinė Radistų dovana: nauja daina ir Niujorke su Egle Andreikaite nufilmuotas vaizdo klipas

Aktualu

Mikroinsultą patyrusį Seimo narį R.Šarknicką pirmiausia gydė aspirinu

Maistas

Šventiniam stalui – keptas kalakutas, žąsis, antis, o gal višta: didysis receptų rinkinys

Sportas

Cristiano Ronaldo parduoda savo trijų aukštų vilą

Verslas

Pirmosios Kalėdų dovanos: kainos 2019 metais augs triskart lėčiau nei atlyginimai

24sek

Kėdainių „Nevėžis“ išsiskyrė su treneriu Ramūnu Cvirka

Naujienos

Aktualu

Patvirtinta: sulaikyti A.Paleckis, V.Ivanovas ir dar daugiau asmenų, galbūt šnipinėjusių Rusijos naudai

Gazas

15min studijoje – Dakare debiutuojantis Arūnas Gelažninkas ir komandos vadovas

Aktualu

Į Klaipėdos merus kandidatuojantis E.Masiulis: „Tie skersvėjai sudavė didelį smūgį“

Verslas

Absoliutus lošimų reklamos draudimas stumtų žiniasklaidą į nuostolius – Seime ieškoma sutarimo

Gyvenimas

Gudauskų sodyba per šventes virsta Kalėdų pasaka: užsiplieskia tūkstančiai lempučių

Verslas

Audrys Antanaitis: angliški įmonių pavadinimai sumažintų motyvaciją lietuvių kalbai

Vardai

Išrinkite įspūdingiausias 2018 metų garsių žmonių vestuves

„Eurolygos diena“: turkai prieš „Žalgirį“ mojuoja nauju koziriu (2/3)

Aktualu

Vėl meluoja: D.Trumpas buvo suraitęs parašą po dokumentu dėl dangoraižio Maskvoje projekto

Aktualu

Nelaimė restorane Kaune: puode užsidegus riebalams nukentėjo ir į ligoninę pristatyti du kinai

Verslas

Urėdų Kalėdos: vadovų puotos kaina – 338 eurai už asmenį

Vardai

Bankrutuojančios „Small Planet Airlines“ akcininkas Vytautas Kaikaris skiriasi su žmona Greta Vaitkute

Pasaulis kišenėje

Vytaras Radzevičius nerekomenduoja į Aliaską keliauti jauniems

Aktualu

Alisa Miniotaitė: Santykis – tai mūsų buveinė

Vardai

Kalėdinė Radistų dovana: nauja daina ir Niujorke su Egle Andreikaite nufilmuotas vaizdo klipas

Aktualu

Mikroinsultą patyrusį Seimo narį R.Šarknicką pirmiausia gydė aspirinu

Maistas

Šventiniam stalui – keptas kalakutas, žąsis, antis, o gal višta: didysis receptų rinkinys

Sportas

Cristiano Ronaldo parduoda savo trijų aukštų vilą

Verslas

Pirmosios Kalėdų dovanos: kainos 2019 metais augs triskart lėčiau nei atlyginimai

24sek

Kėdainių „Nevėžis“ išsiskyrė su treneriu Ramūnu Cvirka

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min