Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Teisingumo ministerija siūlo balansuoti atsakomybę už kontrabandą

Remigijus Šimašius – teisingumo ministras
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Remigijus Šimašius – teisingumo ministras
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius siūlo keisti bausmių už kontrabandą sistemą, kad neliktų šuolio nuo administracinės iki baudžiamosios atsakomybės, kai veikos pavojingumas praktiškai nesiskiria.

Šiuo metu už kontrabandą numatyta ir administracinė, ir baudžiamoji atsakomybė, kurios skiriasi pagal gabenamų prekių vertę: iki 250 MGL (32,5 tūkst. litų) – administracinė, nuo 250 MGL – baudžiamoji, inkriminuojant sunkų nusikaltimą.

Ministro teigimu, peržengus nustatytą MGL ribą, teisinė atsakomybė pažeidėjui sugriežtėja drastiškai, t. y. nuo administracinės nuobaudos iš karto pereinama prie sunkaus baudžiamojo nusikaltimo, nors padarytos veikos pavojingumas gali būti praktiškai toks pat – gali skirtis tik 1 MGL (130 litų) ribose.

Kaip praneša Teisingumo ministerija (TM), įvertinę tai šiuo metu nemaža dalis asmenų, gabenančių kontrabandą, skaičiuoja gabenamų prekių vertę ir skaido krovinius, siekdami neviršyti 250 MGL vertės ir taip apsidrausti, kad kontrabandos sulaikymo atveju išvengs baudžiamosios atsakomybės.

TM siūlo subalansuoti atsakomybę ir nustatyti, kad baudžiamoji atsakomybė už kontrabandą, inkriminuojant šį nusikaltimą kaip apysunkį, asmenims kiltų jau tuomet, jei jų nelegaliai gabenamų prekių vertė viršys 50 MGL, bet neperžengs 200 MGL. Kartu siūloma nuleisti baudžiamosios atsakomybės kartelę ir kaip sunkų nusikaltimą kontrabandą laikyti, jei nelegaliai gabenama prekių vertė viršija ne 250, o 200 MGL.Ministro teigimu, peržengus nustatytą MGL ribą, teisinė atsakomybė pažeidėjui sugriežtėja drastiškai.

Be šių pokyčių, taip pat ketinama numatyti minimalią laisvės atėmimo bausmės ribą. Šiuo metu Baudžiamajame kodekse įtvirtintas tik maksimalus bausmės terminas, palikta gana plati bausmės termino amplitudė, o tai esą suformavo gana trumpų laisvės atėmimo bausmių už kontrabandą, kaip sunkų nusikaltimą, skyrimo praktiką – vidutinė teismų skiriama bausmė yra 2 metai (trumpiausia laisvės atėmimo bausmė buvo 5 mėnesiai, ilgiausia – 75 mėnesiai).

Projekte siūloma numatyti, kad skiriant baudžiamąją atsakomybę už kontrabandą ar neteisėtą disponavimą akcizais apmokestinamomis prekėmis, teismas nusikaltusiam asmeniui galės skirti laisvės atėmimo bausmę nuo 2 iki 8 metų.

Teisingumo ministro R.Šimašiaus teigimu, projektuose siūlomos priemonės yra vienas iš būdų šalia kitų kovos su kontrabanda priemonių komplekso, galintis padėti mažinti šių nusikalstamų veikų mastą.

„Išplėtę baudžiamosios atsakomybės ribas ir sugriežtinę bausmes, galėsime efektyviau kovoti su sisteminiais kontrabandos nusikaltimais. Šiuo metu esančios administracinės baudos nėra tiek atgrasios, kad nuolat kontrabandą vežantiems asmenims neapsimokėtų verstis šia nelegalia veikla, todėl galimybės skirti laisvės atėmimo bausmę įvedimas bus veiksminga priemonė kovojant su nuolatiniais pažeidėjais“, – sako R.Šimašius. 
 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min