TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius: EK neužkirto kelio iniciatyvai visoje ES bausti už komunistinių nusikaltimų menkinimą

Komunistų eisena Maskvos gatvėmis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Komunistų eisena Maskvos gatvėmis
Šaltinis: BNS
0
A A

Europos Komisija (EK) neužkirto kelio Lietuvos ir kitų Rytų Europos šalių iniciatyvai visoje Europos Sąjungoje (ES) numatyti bausmes už komunistinių režimų nusikaltimų neigimą ar menkinimą, trečiadienį pareiškė teisingumo ministras Remigijus Šimašius.

Su nauja ataskaita susipažinęs ministras sakė, kad Komisija pripažino nesant vienareikšmiško palaikymo naujam teisės aktui, tačiau diskusijos vyks toliau.

„Ataskaita neužkerta kelio, o atidaro duris tolesnei diskusijai. Tai Lietuvos pasiekimas. Svarbu, kad klausimas iškeltas į tinkamą lygį“, – BNS sakė ministras.

Taip R.Šimašius komentavo EK ataskaitą dėl totalitarinių režimų nusikaltimų įvertinimo ES lygiu. Ataskaita turėtų būti paviešinta artimiausiu metu, tačiau Komisijos atstovas jau patvirtino, kad „šiuo metu nėra sąlygų teisėkūros iniciatyvai“, o „Komisija ir toliau analizuos šį klausimą“.

Lietuva ir grupė Rytų bei Vidurio Europos šalių siekia, kad EK imtųsi iniciatyvos, jog valstybėse narėse būtų kriminalizuotas ne tik nacių, bet ir komunistinių režimų vykdytų nusikaltimų neigimas bei šiurkštus menkinimas.

Tokius įstatymus kai kurios valstybės, įskaitant Lietuvą, jau yra priėmusios.

„Neteisingas požiūris yra skirstyti, kad aukų daugiau ar mažiau arba kad vieni nužudyti dėl socialinės padėties, o kiti tautiniu pagrindu. Jeigu jau žengtas žingsnis bausti už menkinimą aukų ir pateisinimą nusikaltimų, tai turi būti daroma visų nusikaltimų atžvilgiu, nes visų nusikaltimų aukos vertos pagarbos, o nusikaltėliai – pasmerkimo“, – BNS sakė R.Šimašius.

Neteisingas požiūris yra skirstyti, kad aukų daugiau ar mažiau arba kad vieni nužudyti dėl socialinės padėties, o kiti tautiniu pagrinduMinistro teigimu, britų laikraščio „The Guardian“ pranešimas, jog Europos Komisija atmetė Lietuvos ir dar penkių šalių iniciatyvą dėl vienodo totalitarinių režimų vertinimo, yra „tik viena iš galimų interpretacijų“.

„Guardian“ yra kairuoliškas laikraštis ir jam labai nemaloni Lietuvos ir kitų valstybių keliama iniciatyva, kad komunizmo nusikaltimai turi būti tinkamai įvertinti“, – sakė R.Šimašius.

Lietuvos, Bulgarijos, Čekijos, Latvijos, Rumunijos ir Vengrijos ministrai neseniai paragino EK „užtikrinti teisingą kiekvieno totalitarinio režimo aukų traktavimą“.

Šeši ministrai laiške išsakė viltį, kad EK imsis tolesnių žingsnių, „įskaitant galimą teisinę iniciatyvą kriminalizuoti totalitarinių nusikaltimų prieš asmenų grupes, apibrėžtas pagal socialinį statusą ar politinius įsitikinimus, teisinimą, neigimą ar šiurkštų menkinimą“, rodo BNS turima laiško kopija.

Teisingumo eurokomisarės atstovas Matthew Newmanas laikraščiui „Guardian“ sakė, kad „dėl to nėra konsensuso“, o „skirtingų valstybių narių požiūris labai skiriasi“.

„Komentarai iš eurokomisarės Viviane Reding biuro yra tokie, kad nėra totalaus, vienareikšmio palaikymo, kad šiandien reikia parengti teisės akto projektą Europos Sąjungoje. Bet labai džiaugiuosi, kad Komisija pripažino, jog tai svarbus dalykas ne tik švietimo, bet ir teisine prasme, ir kad bus nagrinėjama valstybių patirtis ir teisinės galimybės eiti šiuo keliu“, – sakė R.Šimašius.

Ministras pabrėžė, kad EK pozicija padeda ir siekti permainų švietimo srityje.

„Tol, kol pripažįstama, kad legitimi ir normali yra diskusija apie kriminalizavimą ar nekriminalizavimą, tai labai padeda švietimo tikslui. Švietimo srityje ir yra didžiosios problemos – daugelis žmonių Vakarų Europos valstybėse žino apie holokausto baisumus, bet, pavyzdžiui, Švedijoje didelė dalis moksleivių mano, kad per visą istoriją visame pasaulyje komunizmo nusikaltimai nusinešė dešimtis tūkstančių, o ne milijonus gyvybių“, – sakė R.Šimašius.

Lietuva šią vasarą priėmė Baudžiamojo kodekso pataisas, kurios numato, kad iki dvejų metų laisvės atėmimo bausme galima bausti tuos, kas viešai pritarė SSRS ar nacistinės Vokietijos įvykdytai agresijai prieš Lietuvą, SSRS ar nacistinės Vokietijos įvykdytiems Lietuvoje ar prieš Lietuvos gyventojus genocido ar kitiems nusikaltimams žmoniškumui, karo nusikaltimams, taip pat šiuos nusikaltimus neigė ar šiurkščiai menkino.

Be to, baudžiamojon atsakomybėn galima traukti ir tuos, kas pritarė 1990–1991 metais įvykdytiems kitiems agresiją prieš Lietuvos Respubliką vykdžiusių ar joje dalyvavusių asmenų sunkiems nusikaltimams, taip pat juos neigė ir šiurkščiai menkino.

Europos valstybės atsakomybę už itin sunkių nusikaltimų neigimą ar menkinimą reglamentuoja įvairiai.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min