Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Teisingumu Lietuvoje nusivylę kauniečiai žvalgosi į Strasbūrą

E.Dzežulskis-Duonys
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / E.Dzežulskis-Duonys
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Tris mėnesius trukusi kova dėl penkių Kauno miesto tarybos mandatų baigėsi savo teisybę teismuose bandžiusių įrodyti nepriklausomų kandidatų pralaimėjimu. Vis tik kauniečiai žada nenuleisti rankų ir teisybės ieškoti Europos Žmogaus Teisių Teisme (EŽTT) Strasbūre.

Oficialius šių metų vasario pabaigoje įvykusių savivaldybių tarybų rinkimų rezultatus Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) apskundę penki nepriklausomi kandidatai, gavę neigiamą komisijos atsakymą, kreipėsi į Lietuvos vyriausiąją administracinį teismą (LVAT).

33 Kauno tarybos mandatai buvo išdalinti kvotų, tuo tarpu likusios 8 tarybos vietos – vadinamuoju liekanų metodu. Už Kauno tarybos borto likę Jonas Viesulas, Jonas Guzavičius, Povilas Dievaitis, Donatas Pilinkus ir Eligijus Dzežulskis-Duonys įrodinėjo, jog VRK, į mandatų dalybas liekanų metodu neprileidę save iškėlusių kandidatų, neužtikrino lygiateisiškumo principo.

Šį kauniečių skundą gavę LVAT teisėjai kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT) . Šio išvados buvo dvejopos: nors KT teisėjai pripažino, jog tokia rinkimų tvarka, kuomet pavieniai asmenys yra priversti varžyti su kandidatų sąrašais, yra antikonstitucinė bei iškreipianti proporcinę rinkimų sistemą, tame pačiame nutarime buvo pabrėžta, jog nėra pagrindo abejoti rinkimų rezultatų teisėtumu. Gavę šias išvadas LVAT teisėjai nutarė atmesti nepriklausomų kandidatų skundą.

„LVAT teisėjai įstatymą skaitė paraidžiui ir nutarė, kad savarankiški kandidatai mandatą gali gauti tik peržengę kvotą. O tie, kurie neperžengia, mandatų dalybose liekanų metodu nedalyvauja. Tokiu būdu buvo galutinai įtvirtintas skirtingas kandidatų sąrašų ir save iškėlusių savarankiškų kandidatų statusas. O tai yra akivaizdus lygios rinkimų teisės, įtvirtintos Konstitucijoje, pažeidimas, – tvirtino E.Dzežulskis-Duonys. – Šiuos tris mėnesius mes kovojome ne tik už savo pažeistus interesus. Čia yra ir žmonių pasitikėjimo valstybe ir jos teisine sandara reikalas.“

Kaunietis tvirtino su bendraminčiais ketinantys savo teises ginti Strasbūro teisme. Pasak E.Dzežulskio-Duonio, svarbiausia bus surasti kompetentingą teisininką, išmanantį EŽTT darbo praktiką ir sutiksiantį imtis šio ieškinio.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min